• خانه
  • اخبار
  • پیامدهای منفی ممنوعیت واردات آیفون توسط سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل

پیامدهای منفی ممنوعیت واردات آیفون توسط سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
پیامدهای منفی ممنوعیت واردات آیفون توسط سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل

سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل در مصاحبه ای از ممنوعیت واردات آیفون و تبعات منفی آن صحبت کرد. محمدرضا علیان معتقد است ممنوعیت واردات آیفون تبعات منفی دارد که بیشتر از مزایای آن خواهد بود. این پیامدهای منفی شامل کاهش اشتغال، کاهش درآمد و افزایش ترافیک است. به گفته وی، در صورت تداوم این تصمیم، واردات آیفون از طریق قاچاق و ارز در بازار آزاد انجام می شود که فاجعه اقتصادی به همراه خواهد داشت.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل گفت: سالانه حدود یک میلیارد دلار صرف واردات گوشی هایی مانند آیفون می شود. با حذف این واردات احتمالا وارد مسیر قاچاق می شویم. با توجه به چالش های مختلف در بازار موبایل، قیمت این محصول مصرفی افزایش یافته است. یکی از آنها توقف موقت واردات این گوشی تا پایان اردیبهشت بود. به نظر می رسد این تصمیم برای همیشه گرفته شده است.

محمدرضا علیان در خصوص جزئیات این فرآیند گفت: شرکت های واردکننده برای تعدیل سفارشات خود وارد کل سامانه شدند و با اعلام محدودیت سفارش آیفون تا 30 اردیبهشت ماه مواجه شدند. به گفته وی، احتمالا این تصمیم سازمان پولی به دلیل کمبود ارز مورد نیاز صادرکنندگان خشکبار معتبر خواهد بود. از سوی دیگر، این محدودیت ممکن است به منظور سنجش واکنش بازار واردکنندگان و مصرف کنندگان باشد. تا بر اساس آن تصمیم نهایی را بگیریم. البته سخنگوی انجمن واردکنندگان معتقد است که حتی احتمال چنین تصمیمی اشتباه است و تنها منجر به انحصار و فساد نمی شود.