پیامدهای اجرای طرح صیانت از افکار عمومی

پیامدهای اجرای طرح صیانت از افکار عمومی

در هفته‌های اخیر قیمت اینترنت در ایران به دلیل اقدام اپراتورها برای حذف بسته‌های ارزان و گران قیمت و کاهش حجم برخی بسته‌ها، هزینه‌های اضافی را به مصرف‌کنندگان تحمیل کرده است که انتقادات زیادی را به دنبال داشته است. اپراتورها افزایش تورم، اثرات تحریم ها و ناتوانی در سرمایه گذاری را از دلایل لزوم تغییر قیمت ها و گران شدن بسته های اینترنتی می دانند. موضوعی که هنوز نتوانسته مصرف کنندگان را متقاعد کند و به همین دلیل بحث اینترنت امروزه یکی از موضوعات داغ رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی است. بنابراین کاهش سرعت اینترنت و افزایش تعرفه های آن از جمله راهکارهای طرح حفاظتی برای محدودیت و مسدودسازی است!

بر اساس آخرین آمار، ایران در بین 141 کشور جهان رتبه 80 را در اینترنت همراه دارد، بنابراین سرعت اینترنت همراه ایران در حال حاضر از کوزوو، بوتسوانا و میانمار و کندتر از مالزی، فیجی و باهاما است. اینترنت ثابت در ایران در حال حاضر سریعتر از تانزانیا، اوگاندا و الجزایر و کندتر از رواندا، سیرالئون و لیبی است.
همه اقشار جامعه به اینترنت نیاز دارند

در همین رابطه دکتر داوود صفایی استاد و محقق علوم ارتباطات در گفت و گو با جهان صنعت گفت: در شرایط کنونی اینترنت یکی از نیازهای اساسی خانواده محسوب می شود. صرف نظر از سواد و درآمد، همه اقشار جامعه از شهری گرفته تا روستایی، بی سواد یا باسواد، کم درآمد یا بالا و حتی بیکار نیازمند اینترنت هستند.

همانطور که همه افراد جامعه به زیرساخت های آب، برق و گاز نیاز دارند، اینترنت نیز نیاز دارد. وی افزود: زمانی اینترنت یک کالای لوکس محسوب می شد و استفاده از اینترنت نیاز به تجهیزاتی دارد که گران است. در نتیجه اقشار ضعیف و پایین جامعه از این خدمات استفاده نکردند. اما امروز اینطور نیست. اینترنت مانند خدمات پزشکی یکی از نیازهای اساسی خانواده محسوب می شود. در نتیجه، هر اتفاقی که در حوزه اینترنت می افتد، زندگی بسیاری از افراد جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد.

اینترنت همه خدمات را تسهیل و ارائه می کند

صفایی ادامه داد: اقشار ثروتمند که دارای پول کافی و امکانات متنوع هستند می توانند نیازهای خود را برطرف کنند و در تامین نیازهای خود مشکل کمتری دارند. اما طبقات متوسط ​​و پایین جامعه از افزایش قیمت و کندی اینترنت رنج می برند. در بخش سلامت هم وابستگی زیادی به اینترنت داریم. یعنی اگر اینترنت برای همه مردم به راحتی قابل دسترسی نباشد، جامعه با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. امروزه اینترنت تمامی خدمات را تسهیل و ارائه می کند. بنابراین اینترنت مشکلی است که زندگی تمدن مدرن را تحت تأثیر قرار می دهد و هر اتفاقی که در اینترنت رخ می دهد تأثیر مستقیمی بر زندگی مردم دارد. در نهایت مسئولان باید توجه ویژه ای به اینترنت داشته باشند تا به این نیاز روزمره و اولیه آسیبی وارد نشود تا دیگر باعث ناراحتی مردم نشود.

افزایش قیمت اینترنت بدترین راه برای اجرای طرح حفاظتی است

داوود صفایی نیز به جهان صنعت گفت: اگر بخواهیم نظر برخی از کارشناسانی که از افزایش قیمت ها در اینترنت اطلاع دارند را برای اجرای طرح حمایتی یا شروع این طرح مطرح کنیم، در واقع این بدترین نوع اجرای حمایتی است. طرح ‘. زیرا اثرات آن بسیار بدتر است. ما همچنین جامعه و مصرف کنندگان را اشتباه تشخیص می دهیم و مردم را به این نتیجه می رسانند که هرج و مرج در اینترنت بهتر از حکومت است. شکل گیری این نوع تفکر تقصیر کسانی است که کار بد می کنند. یعنی اگر بخواهیم این نوع اینترنت را مدیریت کنیم بهتر است اصلا مدیریت نکنیم و این مشکل پابرجاست. علاوه بر این، اگر در مورد حاکمیت اینترنت نظراتی بیان می شود، باید این دیدگاه ها در جامعه فرهنگی، کارشناسی و علمی مطرح شود.

در تمام دنیا اینترنت توسط خانواده اداره می شود

صفایی در پایان گفت: در تمام دنیا اینترنت توسط خانواده اداره می شود. هیچکس جز خانواده قدرت و حق حمایت و حکومت را ندارد. خانواده بیشترین نقش را در جامعه پذیری و تربیت نسل جوان در سراسر جهان دارد. همه این حرف ها نکاتی است که متاسفانه کمتر به آن توجه می شود.

جایگاه سرعت اینترنت در ایران و جهان

سایت اسپیدتست همچنین به بررسی شاخص های جهانی اینترنت در کشورها می پردازد و بررسی آمار این وب سایت ممکن است نشان دهد که اینترنت در ایران در یک ماه گذشته چگونه بوده است. بر اساس آخرین آمار منتشر شده در “تست سرعت”، تا مارس 2022 میانگین سرعت دانلود جهانی در اینترنت موبایل 29.96 مگابیت بر ثانیه و متوسط ​​سرعت دانلود جهانی در اینترنت موبایل 70.8 مگابیت بر ثانیه و تاخیر 29 است. میلی ثانیه در زمینه اینترنت ثابت، میانگین سرعت دانلود جهانی 62.52 مگابیت بر ثانیه، متوسط ​​سرعت دانلود جهانی 26.98 مگابیت بر ثانیه و تاخیر 10 میلی ثانیه است. تا فوریه 2022، متوسط ​​سرعت دانلود جهانی از اینترنت موبایل 29.91 مگابیت بر ثانیه و متوسط ​​سرعت دانلود جهانی از اینترنت موبایل 8.54 مگابیت بر ثانیه است. در زمینه اینترنت ثابت، متوسط ​​سرعت دانلود جهانی 60.76 مگابیت بر ثانیه و متوسط ​​سرعت دانلود جهانی 25.95 مگابیت بر ثانیه است.

رتبه بندی از یک تا پنج اینترنت موبایل در جهان تا مارس 2022، به ترتیب در امارات متحده عربی (135.35 مگابیت در ثانیه)، نروژ (134.73 مگابیت در ثانیه)، قطر (120.69 مگابیت در ثانیه)، کره جنوبی (177.95 مگابیت در ثانیه). متعلق به هلند است (33108 مگابیت بر ثانیه). ). سنگاپور (1997.97 مگابیت در ثانیه)، شیلی (1977.28 مگابیت در ثانیه)، موناکو (188.66 مگابیت در ثانیه)، دانمارک (به ترتیب 170.38 مگابیت در ثانیه) از یک تا پنج در جهان رتبه بندی شده اند. به 161 مگابیت بر ثانیه تعلق دارد). در حال حاضر متوسط ​​سرعت دانلود از اینترنت همراه در ایران 24.90 مگابیت بر ثانیه، متوسط ​​سرعت دانلود از اینترنت همراه 9.39 مگابیت بر ثانیه و تاخیر 33 میلی ثانیه است که ایران را به 74 کشور از 141 کشور رسانده است.

این در حالی است که در فوریه 2022، متوسط ​​سرعت دانلود موبایل در ایران 22.42 مگابیت بر ثانیه، متوسط ​​سرعت دانلود موبایل 76.8 مگابیت بر ثانیه و کاهش سرعت 33 میلی ثانیه بود که ایران را به 80 کشور از 141 کشور رساند. در زمینه اینترنت ثابت، متوسط ​​سرعت دانلود در ایران 9.95 مگابیت بر ثانیه، متوسط ​​سرعت دانلود 1.10 مگابیت بر ثانیه و تاخیر 30 میلی ثانیه است که ایران را از 182 کشور به 145 می رساند. این در حالی است که در بهمن ماه 1391 در حوزه اینترنت ثابت، متوسط ​​سرعت دانلود در ایران 9.78 مگابیت بر ثانیه، متوسط ​​سرعت دانلود 1.31 مگابیت بر ثانیه، تاخیر 29 میلی ثانیه و ایران در محدوده 145 کشور جهان قرار گرفته است. بر اساس این آمار، اینترنت ثابت ایران در حال حاضر سریعتر از تانزانیا، اوگاندا و الجزایر و کندتر از رواندا، سیرالئون و لیبی است.