پلیس منطقه سیاتل از ردیاب های چسبنده GPS برای دستگیری مظنونان فراری و جلوگیری از تعقیب و گریز با سرعت بالا استفاده می کند.

پلیس منطقه سیاتل از ردیاب های چسبنده GPS برای دستگیری مظنونان فراری و جلوگیری از تعقیب و گریز با سرعت بالا استفاده می کند.

(عکس از اداره پلیس ردموند)

اداره پلیس ردموند ماه گذشته فناوری جدید GPS را اجرا کرد که به دستگیری سه نفر کمک کرد.

این فناوری که StarChase نام دارد، از یک کمپرسور هوای پرقدرت نصب شده بر روی خودروی پلیس استفاده می‌کند تا یک ردیاب GPS را به وسیله نقلیه در حال فرار راه‌اندازی کند. ردیاب که با چسب صنعتی پوشانده شده است، به خودرو می چسبد و به پلیس اجازه می دهد تا بدون نیاز به تعقیب و گریز با سرعت بالا، آن را تا توقف آن تعقیب کند.

هنگامی که مظنون فراری ماشین خود را پارک کرد، مأموران با خیال راحت به آن مکان می روند تا مظنون را بازجویی و احتمالاً دستگیر کنند.

رئیس پلیس ردموند، دارل لو، آن را به عنوان “ابزاری تاکتیکی توصیف کرد که به افسران ما اجازه می دهد تا در عین ایمن نگه داشتن افسران، مظنونان و اعضای جامعه ما را دستگیر کنند.”

افسران گماشته شده به خودروهای گشت مجهز به ردیاب ها یک روز کامل را برای استفاده از آنها آموزش می دهند. جیل گرین، سخنگوی پلیس ردموند، گفت که با رشد برنامه، آموزش مداوم ارائه خواهد شد.

این فناوری با کمک مالی سازمان پیشگیری از سرقت خودرو واشنگتن، که یک هیئت ایالتی با نمایندگانی است که توسط فرماندار جی اینلی از مجریان قانون و صنعت بیمه و خودرو منصوب شده است، تامین می شود.

گرین گفت که بخش ردموند بخشی از یک برنامه آزمایشی در ایالت واشنگتن برای آزمایش پلت فرم است. این وزارتخانه قصد دارد یافته‌های خود را در مورد اینکه StarChase چگونه با آن هیئت و گروه‌های مجری قانون کار می‌کند، با هدف «ارائه نظرات و توصیه‌ها به قانون‌گذاران ایالتی و دفتر فرماندار» به اشتراک بگذارد.

StarChase LLC در ویرجینیا مستقر است. وب سایت آن به یک مطالعه موردی مستقل از داده های 36 بخش با استفاده از فناوری StarChase اشاره می کند. این مطالعه نشان داد که مظنونان در حال فرار از دست افسران پلیس معمولاً در عرض دو دقیقه پس از رها کردن افسران، سرعت خود را به نزدیکی حد مجاز کاهش می‌دهند و خطر تصادف را کاهش می‌دهند.

36 بخش که از ردیاب ها استفاده می کنند، دستگیری بیش از 80 درصد از مظنونانی را گزارش می کنند که خودروهایشان را برچسب گذاری کرده اند. گزارشی مبنی بر جراحت، کشته یا خسارت مالی ناشی از تعقیب و گریز در این موارد گزارش نشده است.

تعقیب و گریز با سرعت بالا یک موضوع داغ در سطح ملی است، به طوری که یک مطالعه گزارش می دهد که سالانه بیش از 300 نفر در سراسر کشور در نتیجه چنین تعقیب و گریزهایی کشته می شوند که بسیاری از آنها از افراد ناظر هستند. یو اس ای تودی گزارش داد که بین سال های 1979 تا 2015 بیش از 5000 نفر در جریان آزار و شکنجه کشته شدند. در بیشتر این حوادث مرگبار، پلیس افراد مظنون به جرایم کوچک مانند دزدی از مغازه، روشن کردن چراغ قرمز یا رانندگی با چراغ های جلو را تعقیب می کرد.

ایالت واشنگتن یکی از سخت‌گیرانه‌ترین قوانین کشور را در مورد تعقیب و گریز پلیس با سرعت بالا دارد. این قانون که در سال 2021 تصویب شد، افسران را ملزم می‌کند تا قبل از شروع تعقیب و گریز با سرعت بالا، دلایل احتمالی برای این که مظنون مرتکب تجاوز جنسی یا جنایت خشونت‌آمیز شده باشد، یا سوء ظن منطقی مبنی بر اینکه شخصی تحت تأثیر رانندگی کرده است، داشته باشند.

مدافعان می گویند قانون جدید تعداد افراد کشته شده در تعقیب و گریزهای سریع را از 9 نفر به سه نفر در سال اول کاهش داده است.

اما پلیس و ادارات کلانتر خواهان کاهش استاندارد از «علت احتمالی» برای افسر هستند که معتقدند یک جرم به «ظن منطقی» انجام شده است.

پلیس می‌گوید که در بسیاری از موارد، افرادی که مرتکب تخلفات رانندگی می‌شوند، برای مثال، می‌توانند به سادگی از افسرانی که نمی‌توانند آنها را تحت پیگرد قانونی قرار دهند، دور شوند.

سایر ادارات از زمان تصویب این قانون افزایش شدید سرقت خودرو را گزارش کرده اند. رئیس پلیس مریسویل، واشینگتن، به KUOW گفت که هفت خودروی گشتی او توسط مظنونانی که از صحنه جرم دور شده بودند مورد اصابت قرار گرفتند.

لایحه ای برای کاهش استاندارد، که توسط آلیشیا رول (D-Blaine) و نماینده کنگره، اریک رابرتسون (R-Sumner) تهیه شده بود، در مجلس ارائه شد.

با این حال، بعید است که تصویب در سنا را به دست آورد، جایی که رئیس کمیته قضایی، سناتور مانکا دینگرا (D-Redmond) اشاره کرده است که در صورت تصویب این لایحه در مجلس، جلسات استماع را برنامه ریزی نمی کند.