• خانه
  • اخبار
  • پس از عبور از یک مدار، ماجراهای مهندس داده کریس سمبروسکی همچنان ادامه دارد

پس از عبور از یک مدار، ماجراهای مهندس داده کریس سمبروسکی همچنان ادامه دارد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
پس از عبور از یک مدار، ماجراهای مهندس داده کریس سمبروسکی همچنان ادامه دارد

پس از عبور از یک مدار، ماجراهای مهندس داده کریس سمبروسکی همچنان ادامه دارد
کریس سمبروسکی یکی از چهار فضانورد در ماموریت Inspiration4 بود. (عکس از brooztechnology / آلن بویل)

کیرکلند، واشنگتن – هفت ماه از سقوط کریس سمبروسکی در پایان اولین ماموریت فضایی مداری غیرنظامی جهان می گذرد، اما تلاش او برای جستجوی مرزهای جدید هنوز قوی است.

مهندس داده 42 ساله از اورت، واشنگتن، به لطف دوستی که در بخت آزمایی برنده شد، اما وزن زیادی برای استفاده از این جایزه داشت، در سپتامبر گذشته در سفر فضایی خیریه Inspiration4 به دست آورد.

سمبروسکی ماه‌ها از کار روزانه‌اش در لاکهید مارتین مرخصی گرفت تا با سه نفر از خدمه‌اش تمرین کند: جرد آیزاکمن، مدیر ارشد فناوری میلیاردر که مأموریت را سازماندهی و هزینه کرد. هایلی آرسنو، یک نجات یافته از سرطان که اکنون برای بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود کار می کند. و سیان پراکتر، استاد زمین شناسی که استعداد خود را در هنر و تجارت به نمایش گذاشت تا در مسابقه ای به سبک کوسه تانک برنده شود.

آموزش آنها شامل بالا رفتن از کوه رینیر، سفر با هواپیمای صفر-جی و جی بالا و ساعت ها تمرین اسپیس ایکس بود. همه چیز با پرتاب SpaceX Falcon 9 به پایان رسید و به دنبال آن سه روز آزمایش و فعالیت های میدانی انجام شد که بیش از 240 میلیون دلار برای سنت جود جمع آوری کرد.

انتظار می‌رود مجموعه‌ای از ماموریت‌های فضایی بعدی که به برنامه پولاریس معروف هستند، مسیرهای جدیدی را برای فضانوردان غیرنظامی هموار کنند – و کمک‌های بیشتری به تحقیقات سرطان داشته باشند.

در همین حال، سمبروسکی شغل جدیدی را به عنوان مهندس تجزیه و تحلیل داده در DB Engineering در ردموند، واشنگتن آغاز کرد. در مصاحبه ای با brooztechnology هفته گذشته در طی یک رویداد صنعت فضایی در دفتر SigmaDesign’s Kirkland، Sembroski در مورد اینکه چگونه متوجه شده است که یک سفر رایگان به مدار دارد، آنچه در طول ماموریت تجربه کرده و از ماجراجویی بعدی خود چه انتظاری دارد صحبت کرد.

این متن برای طولانی بودن و وضوح ویرایش شده است.

سمبروسکی: حدود 13 ماه پیش، یک تماس بسیار جالب در زوم داشتم.

brooztechnology: این باید یکی از خاطره انگیزترین روزهای زندگی شما بوده باشد.

“بله، من آن را بارها و بارها تکرار می کنم. من سعی می کنم بفهمم چگونه می توانم با جارد در آماده شدن برای مصاحبه فضایی خود صحبت کنم، زیرا فکر می کنم هنوز بخشی از یک مجموعه بزرگ از نامزدها هستم. و بعد دوستم کایل [Hippchen] همچنین در طول تماس ظاهر می شود. بنابراین اکنون فکر می‌کنم که در این مجموعه بزرگ از نامزدها برای آن با او رقابت می‌کنم. مثل انداختنش زیر اتوبوس؟ اما من مطلقا این کار را نمی کنم. وارد می‌شوم و می‌گویم: «از اینکه دوستم کایل را اینجا می‌بینم شگفت‌زده شدم. ما در مناطق مخالف کشور زندگی می کنیم. دیدنش واقعا عالیه خیلی وقته که باهاش ​​حرف نزده ام… تو چطوری؟

“سپس جارد گفت: “اوه، این عالی است. من دوست دارم بعداً در مورد آن بیشتر بشنوم، اما ما اینجا هستیم تا در مورد Inspiration4 صحبت کنیم. وقتی متوجه شدم که به من سفری به مدار داده اند – نه فقط بالا و پایین راندن – فقط در شوک آنجا نشسته بودم. وقتی به من گفتند، کید [Scott “Kidd” Poteet, one of Inspiration4’s mission directors] گفت که فکر می کند اتصال اینترنت قطع شده است زیرا من فقط به خودم گفتم: “واقعا ??”

«سپس مجبور شدیم تمام این اسلایدهای پاورپوینت را مرور کنیم. با خودم می گویم: “البته، من به این سوال پاسخ خواهم داد… بزرگترین ترس من چیست؟” من واقعاً نمی فهمم در حال حاضر کدام قسمت از وجودم صحبت می کند. بعد از چند دقیقه متوجه شدم که باید بروم و در این مورد با همسرم صحبت کنم و برای او توضیح دادم. بنابراین بسیار احساسی بود، بالا و پایین، سمت چپ به راست روز، تلاش برای انجام آن. و این در طول سال ادامه می یابد و سعی می کند همه چیز را در اختیار بگیرد. شما این تجربه را بارها و بارها دوباره کار می کنید.»

پس از عبور از یک مدار، ماجراهای مهندس داده کریس سمبروسکی همچنان ادامه دارد
کریس سمبروسکی، هیلی آرسنو (بالا) و سیان پراکتور (در پایین) با نمایی از زمین که از پنجره گنبد Crew Dragon بالای سرشان قابل مشاهده است، لبخند می زنند. (عکس Inspiration4 / جارد آیزاکمن)

درباره تجربه سفر فضایی به مردم چه می گویید؟

«به همین دلیل است. امروز صبح با پیش دبستانی دخترم صحبت کردم که چه کسی می خواهد فضانورد شود و رفتن به فضا چگونه است. اما وقتی با افراد دیگر صحبت می‌کنم، تلاش برای به اشتراک گذاشتن تأثیر آن بر من و آنچه از تجربه‌ام گرفته‌ام است. ممکن است صحبت کردن در مورد تأثیر مرور کمی تکراری به نظر برسد، اما تأثیر دارد.

این دیدگاهی است که شما به زمین نگاه می‌کنید و به شما می‌فهمد که ما در سیاره‌ای با منابع محدود هستیم. وقتی اینجا روی زمین نشسته‌ایم، می‌توانیم مانند صدف خود احساس کنیم و چیزهای زیادی برای استفاده از آنها داشته باشیم. اما شما به اندازه کافی دور می شوید و می توانید مانع بین خلاء فضا و این لایه نازک هوای تنفسی را ببینید.

«علاوه بر این، من احساس می‌کنم که ما در یک مأموریت باورنکردنی در فضا هستیم و از همه غیرنظامیانی که از هر زمینه‌ای جمع شده‌اند استفاده می‌کنیم تا نشان دهیم که فضا برای همه باز است. برای لذت بردن از تجربه و موفقیت در فضا لازم نیست در بالای کلاس باشید. در عین حال، شما باید این کار را با این هدف انجام دهید که بله، ما در فضا هستیم، اما ما وظیفه بزرگی داریم که در همان زمان، کاری بزرگ در زمین انجام دهیم.”

شما گفتید که از همان ابتدا که به عنوان عضوی از خدمه نامزد شدید این تعهد را برای بازگشت احساس کردید. این با شما چطور پیش می رود؟

«هنوز احساس می‌کنم که این وظیفه را دارم که در جایگاهی که به من داده شده است، برنده این اثر نقد شوم. این به این معنی است که بتوانیم داستان را به اشتراک بگذاریم و با مردم صحبت کنیم و به آنها توضیح دهیم که فضا باز است و ما باید از آن به خوبی استفاده کنیم. ما باید از فضا برای کمک به بهبود زندگی روی زمین یا فراتر از آن استفاده کنیم.”

زمانی که انتخاب شدید، برای لاکهید مارتین به عنوان یک مهندس متخصص در عیب یابی و تشخیص کار می کردید، اما اکنون به نظر می رسد که در حال ایجاد یک تغییر شغلی هستید.

“من برای مهندسی DB کار خواهم کرد. آنها در گذشته کارهای زیادی با مایکروسافت انجام داده اند و به آنها کمک کرده اند تا پلتفرم های اشکال زدایی خود را بسازند تا پردیس خود را در مصرف انرژی کارآمدتر کنند. من در گذشته با آنها کار کرده ام و آنها کارهای پیشرفته – گاهی اوقات کارهای درجه یک – انجام می دهند تا به مردم کمک کنند تا دارایی های خود را به طور کارآمد و مؤثر مدیریت کنند.

“آنها به ویژه به شرکت های بزرگی که به دنبال راه هایی برای عادی سازی و ردیابی همه چیز در یک مکان هستند، کمک می کنند تا ببینند چگونه می توانند در پول خود صرفه جویی کنند، چگونه می توانند تمام این منابع مختلف را که می توانند از ده ها تامین کننده مختلف جمع آوری شوند، ترکیب کنند. ”

من حدس می‌زنم ممکن است برخی از برنامه‌های فضایی برای این نوع خدمات وجود داشته باشد، اما حدس می‌زنم تمرکز بیشتر روی جریان‌های تولید در اینجا روی زمین باشد.

«معمولاً بر اساس املاک و امکانات است. بخشی از این جریان تولید است. اما بر مراقبت های بهداشتی نیز تأثیر می گذارد. این بر مراکز داده تأثیر می گذارد. این بر پردیس های دانشگاهی و کیفیت زندگی بسیاری از مردم تأثیر می گذارد. این یک فرصت واقعاً عالی برای استفاده از داده‌ها، مهندسی و تجزیه و تحلیل است تا تأثیر عمیقی بر زندگی مردم داشته باشد – و همچنین می‌تواند به مردم کمک کند تا کار پیدا کنند، معمولاً در صنعتی که تشنه تحول دیجیتال است.»

آیا فکر می کنید راهی برای ارتباط این موضوع با تجربه کیهانی شما وجود خواهد داشت؟

«نکته جالب در مورد همه اینها این است که وقتی یک قدم به عقب بر می‌دارید، متوجه می‌شوید که هر شرکتی یک شرکت فضایی است. آنها ممکن است به سادگی متوجه آن نباشند. احساس می کنم این خط را دزدیده ام شخص دیگری، اما حقیقت دارد. خواه نظارت از راه دور انجام می‌دهید، یا از داده‌ها یا نقشه‌های Google یا شرکت دیگری استفاده می‌کنید، اگر از منابعی استفاده می‌کنید که سراسر جهان را در بر می‌گیرد و به مردم کمک می‌کند در ارتباط باشند، فضا بخشی از آن است.»

آیا نقشی وجود دارد که با Inspiration4 بازی کنید؟

ما بیش از 240 میلیون دلار برای سنت جود جمع آوری کردیم، و مسئولیت هایی که با آن همراه است این است که هر چهار نفر ما اساساً سفیری برای ادامه ترویج این مأموریت هستیم. اگر می‌خواهیم کاری شگفت‌انگیز در فضا انجام دهیم، باید کاری به همان اندازه در زمین انجام دهیم.

“برای Inspiration4، جمع آوری این مقدار باورنکردنی پول در تلاش برای ریشه کنی سرطان دوران کودکی. برای برنامه پولاریس، ماموریت آنها جهانی شدن و ترویج ابتکار سنت پترزبورگ است. جود برای افزایش نرخ بقا در سراسر جهان – برای از بین بردن این ایده که بهترین پیش بینی کننده بقا کشوری است که در آن زندگی می کنید. گفتنش واقعاً ناراحت کننده است، اما حقیقت دارد.»

چه توصیه ای به خدمه پولاریس دارید؟

همه آنها افراد شگفت انگیزی هستند و عملکرد فوق العاده خوبی خواهند داشت. فقط می گویم، استراحت را فراموش نکنید و فقط از بودن در فضا لذت ببرید.

“می دانم که کار و هیجان زیادی وجود دارد و چیزهای زیادی وجود دارد که باید به آنها دست یافت. علوم زیادی وجود دارد، تحقیقات زیادی وجود دارد، نمایش های تکنولوژیکی زیادی برای انجام دادن وجود دارد. اما داشتن زمان برای به دست آوردن تجربه انسانی از بودن در فضا بسیار مهم است. او سودهای زیادی می پردازد. وقتی برمی گردی تا این داستان را تعریف کنی، این تجربه را داشته باشی و آن را با دیگران به اشتراک بگذاری – وقتی برگشتی، نمی توان آن را دست کم گرفت.”

Inspiration4 محوریت شمارش معکوس است، یک مستند چهار قسمتی که در نتفلیکس پخش می شود.