• خانه
  • اخبار
  • پرسش و پاسخ با ناینیکا چاوبی، سرمایه گذار سیاتل، که شرکت فناوری پاک او به تازگی 300 میلیون دلار جمع آوری کرده است.

پرسش و پاسخ با ناینیکا چاوبی، سرمایه گذار سیاتل، که شرکت فناوری پاک او به تازگی 300 میلیون دلار جمع آوری کرده است.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
پرسش و پاسخ با ناینیکا چاوبی، سرمایه گذار سیاتل، که شرکت فناوری پاک او به تازگی 300 میلیون دلار جمع آوری کرده است.

پرسش و پاسخ با ناینیکا چاوبی، سرمایه گذار سیاتل، که شرکت فناوری پاک او به تازگی 300 میلیون دلار جمع آوری کرده است.
شرکای Evok Innovations، در جهت عقربه های ساعت از بالا سمت چپ: Naynika Chaubi، Mike Biddle، Jane Kearns و Marty Reed. (عکس های Evok Innovations)

شرکت سرمایه گذاری مخاطره آمیز Evok Innovations این هفته یک صندوق 300 میلیون دلاری برای سرمایه گذاری در فناوری های پاک در آمریکای شمالی اعلام کرد. این شرکت در ونکوور، بریتیش کلمبیا، در سال 2016 شروع به کار کرد و قبل از آن سرمایه ای برای افتتاح مجموعا 100 میلیون دلار کانادا جمع آوری کرد.

Evok Innovations بخشی از زمینه در حال رشد سریع آب و هوا و فن آوری های VC تمیز است. بر اساس گزارش بلومبرگ NEF، سال گذشته، سرمایه گذاران در سراسر جهان بیش از 900 میلیارد دلار برای شرکت های توسعه انرژی های تجدیدپذیر و هسته ای، ذخیره انرژی، حمل و نقل کربن زدایی شده، هیدروژن، مواد پایدار و جذب کربن هزینه کردند.

صندوق دوم این شرکت شامل “سهم قابل توجهی” در توسعه صادرات کانادا، رویال بانک کانادا و بانک تورنتو-دومینیون و همچنین بنیانگذاران و شرکت های نفتی Suncor Energy و Cenovus Energy است. بنیانگذار سوم BC Cleantech CEO Alliance است.

Evok Innovations قبلاً 16 استارتاپ از جمله Twelve را تأمین مالی کرده است که دی اکسید کربن را به مواد شیمیایی و سوخت تبدیل می کنند. Ekona Power و Syzygy Plasmonics که فناوری‌هایی را برای تولید سوخت هیدروژنی توسعه می‌دهند. و شرکت های متعددی که فناوری را به بخش نفت و سایر بخش های صنعتی ارائه می کنند.

چهار شریک این تیم بین ایالات متحده و کانادا تقسیم شده اند که در اصل از سیاتل، سیلیکون ولی، ونکوور و تورنتو هستند.

Naynika Chaubi مستقر در سیاتل، شریک Evok Innovations، در ماه نوامبر به تیم ملحق شد. او قبلاً مجموعه‌هایی از فناوری عمیق، انرژی پاک و سرمایه‌گذاری زیرساختی را برای دو سازمان مدیریت کرده است. Chaubey همچنین در تیم موسس دو استارتاپ، یکی در توسعه پروژه های خورشیدی و دیگری در امور مالی حضور داشت.

ما با او تماس گرفتیم تا درباره شرکت و صندوق جدید بیشتر بدانیم. مصاحبه ما برای وضوح و طولانی بودن ویرایش شده است.

brooztechnology: وب‌سایت Evok Innovations اشاره می‌کند که “در سال 2016، ما تصمیم گرفتیم تا مشکل سرمایه‌گذاری در فناوری‌های پاک را برطرف کنیم.” اون چش بود؟

چاوبی: من فکر می کنم بین تأثیر و بازگشت شکاف وجود داشت. ما با این دو با موفقیت ازدواج کردیم. من می توانم بالاترین بازده چارک را در فضای تکنولوژیکی خالص ارائه دهم، در حالی که این تأثیر را داشته باشم. این به نظر من جدید است.

ما قصد داریم نه تنها در صندوق دو به این کار ادامه دهیم، بلکه دامنه را نیز گسترش دهیم. Fund II در همه چیز از جذب کربن گرفته تا سوخت های کم کربن، انرژی پاک، نوآوری شبکه، تحرک، نوآوری صنعتی، مواد و چرخش سرمایه گذاری خواهد کرد. این دیدگاه بسیار گسترده ای است و ما قصد داریم از با استعدادترین سازندگانی که درک عمیقی از مطابقت محصول با بازار دارند، حمایت کنیم.

GW: با نگاهی به استارت‌آپ‌هایی که در صندوق اول حمایت می‌شوند، لزوماً فناوری خالص به نظر نمی‌رسند. بسیاری از آنها مربوط به تولید نفت و گاز است. آیا به فضای صندوق II دیگری نقل مکان می کنید؟

چاوبی: ماموریت Evok تسریع انتقال به [carbon] صفر خالص و صنایع موروثی، که البته شامل نفت و گاز، و همچنین فولاد، سیمان و معدن می‌شود، همگی اجزای حیاتی تمدن هستند، در مورد اینکه چگونه حرکت می‌کنیم، چگونه غذا می‌خوریم، چگونه زندگی می‌کنیم. و سرعت بخشیدن به کربن زدایی این بخش ها و همچنین سرمایه گذاری در محصولات جدید و سیستم های جدید به همان اندازه مهم است.

و بسیاری از فناوری‌هایی که ما روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنیم، مانند جذب کربن و هیدروژن، بر بسیاری از صنایع مختلف تأثیر می‌گذارند. این فقط مختص نفت و گاز یا مواد شیمیایی نیست. هیدروژن از طیف وسیعی از صنایع عبور می کند. این یک کربن زدایی صنعتی گسترده است.

GW: در چه مراحل راه اندازی سرمایه گذاری می کنید؟

چاوبی: ما قصد داریم وارد فاز سری آ شویم این معمولا به این معنی است که این شرکت علم را درک کرده و ریسک علم را کاهش داده و اکنون به دنبال توسعه محصول خود است. این واقعاً برای ما ایده آل است، زیرا به عنوان یک تیم ما توانایی استفاده از دانش صنعت و تجربه عملیاتی خود را داریم. همه ما خودمان خالق و اپراتور بوده‌ایم، بنابراین چالش‌ها و فرصت‌هایی را که بنیانگذاران با آن مواجه خواهند شد، درک می‌کنیم.

ما می‌توانیم به این نکات بپیوندیم و راه‌حل‌های واقعی را برای چالش‌های مهندسی و تجاری که بنیان‌گذاران با آن مواجه خواهند بود، ارائه دهیم. همچنین می‌توانیم به شرکت‌ها این فرصت را بدهیم که از طریق پایگاه LP و شبکه گسترده سرمایه‌گذاران مشترک، سرمایه خود را برای رشد افزایش دهند.

GW: در یک استارتاپ به دنبال چه هستید؟

چاوبی: واضح است که ما به تیم نگاه می کنیم. اغلب، حتی با فناوری عالی، یک تیم واقعاً می تواند تعیین کننده موفقیت باشد – تجربه تیم موسس، خواه شرکت دیگری را در فضایی مشابه تأسیس کرده باشند یا با چالش های مشابه در یک شرکت بزرگ که یک واحد تجاری را اداره می کند، مواجه شوند.

تیم موسس در مورد اقتصاد هر بازار چگونه فکر می کند؟ رقابت کیست؟ اندازه بازاری که وارد می شوند چقدر است؟ و مهمتر از همه، آیا انطباق در بازار محصول وجود دارد؟ بارها و بارها از من خواهید شنید که پایبندی به بازار محصول از اهمیت بالایی برخوردار است.

راستش را بخواهید ما هم به تنوع در تیم نگاه می کنیم. تیم چقدر متعادل است؟ آیا تیم برای به چالش کشیدن و در نظر گرفتن دیدگاه های مختلف، موانع مختلف و راه های حل آنها باز است؟ من فکر می‌کنم تنوع می‌تواند چیزهای مختلفی را تلاقی کند، بنابراین ما در حال بررسی آن هستیم.

GW: اجازه دهید به موضوع سوخت های فسیلی برگردیم، این صندوق جدید به عنوان صندوق فناوری پاک شارژ می شود. چگونه این موضوع را با حمایت از استارت آپ های سوخت فسیلی ترکیب می کنید؟

چاوبی: Fund II با Fund I متفاوت است. مبنای LP (شریک با مسئولیت محدود) متفاوت است. ما قصد نداریم روی فناوری هایی سرمایه گذاری کنیم که استخراج سوخت های فسیلی را ترویج می کنند. من می خواهم در این مورد فوق العاده، فوق العاده واضح باشم. ما می توانیم در سوخت های الکتریکی، هیدروکربن های کم کربن سرمایه گذاری کنیم. چیزهایی مانند هیدروژن یا هیدروکربن های تولید شده توسط هیدروژن [using power] برای مثال از خورشید و باد یا سوخت های زیستی نسل بعدی، سوخت های مایع حاصل از CO2. ما می توانیم برخی از این سرمایه گذاری ها را انجام دهیم. ما چندین مورد از آنها را در کارنامه خود داریم. اما هیچ چیزی وجود نخواهد داشت که اجازه استخراج هیدروکربن ها از زمین را بدهد.