• خانه
  • اخبار
  • پایان «همه چیز» در آمازون: اخراج‌های بی سابقه نشانگر طرز فکر جدیدی برای غول فناوری در حال رشد است.

پایان «همه چیز» در آمازون: اخراج‌های بی سابقه نشانگر طرز فکر جدیدی برای غول فناوری در حال رشد است.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
پایان «همه چیز» در آمازون: اخراج‌های بی سابقه نشانگر طرز فکر جدیدی برای غول فناوری در حال رشد است.

پایان «همه چیز» در آمازون: اخراج‌های بی سابقه نشانگر طرز فکر جدیدی برای غول فناوری در حال رشد است.
اندی جاسی، مدیر عامل آمازون در یادداشتی به کارمندان گفت که این شرکت اصل رهبری خود یعنی “اختراع و ساده سازی” را نه تنها در مورد محصولات بلکه در سازمان خود نیز اعمال خواهد کرد. (عکس فایل brooztechnology/کوین لیزوتا)

آمازون، آن را ساده نگه دارید.

این پیام روز چهارشنبه از اندی جاسی به کارمندان آمازون بود که نشان دهنده تغییر تفکر با پیامدهای مهم برای آینده شرکت بود.

ایمیل مدیر عامل برای تعیین کمیت رسمی اخراج‌های آمازون، ظاهراً چند روز یا چند هفته زودتر از برنامه‌ریزی شرکت، تیتر خبرها می‌شود، همانطور که جاسی گفت، “زیرا یکی از هم تیمی‌های ما این اطلاعات را به بیرون درز کرده است.” استریت ژورنال، که این خبر بعد از ظهر چهارشنبه

  • اخراج 18000 نفر بزرگ‌ترین در تاریخ آمازون و از نظر تعداد اولیه، بزرگ‌ترین در میان شرکت‌های فناوری در سال گذشته است.
  • اخراج ها نشان دهنده حدود 5 درصد از نیروی کار شرکت آمازون است که حدود 350000 نفر است. مجموع کارمندان 1.5 میلیون نفری این شرکت شامل کارگران انبار می شود که بخشی از این اخراج ها نیستند.
  • عدد 18000 از 10000 قبلی بیشتر است گزارش شده استاگرچه رهبران آمازون اصرار دارند که این چیزی بیش از قبل نیست برنامه ریزی شدهزیرا آنها هرگز تعداد خاصی را هدف قرار ندادند.

آخرین نکته از ساختار مدیریتی عجیب آمازون صحبت می کند که به رشد آن دامن زده است، اما ممکن است با بهترین شیوه های کوچک سازی شرکت ها ناسازگار باشد. در یک لحظه بیشتر در مورد آن

اما برای کسانی که باقی می مانند، پیام واضح است: دوران آمازون همه چیز به پایان رسیده است.

جاسی نوشت: «ما اغلب در مورد اصل رهبری خود یعنی «اختراع و ساده‌سازی» در زمینه ایجاد محصولات و ویژگی‌های جدید صحبت می‌کنیم.

با این حال، مدیر عامل آمازون نوشت: «ما گاهی اوقات اهمیت اختراع حیاتی، حل مسئله، و ساده‌سازی را نادیده می‌گیریم که در یافتن آنچه برای مشتریان (و کسب‌وکار) مهم‌تر است، تنظیم محل صرف منابع و زمان خود و یافتن راهی برای افزایش بیشتر برای مشتریان با هزینه کمتر (انتقال پس انداز به مشتریان در این فرآیند).

او توضیح داد: “هر دو نوع Invent و Simplify واقعا مهم هستند.”

Jassy Thoreau نیست، و آمازون مدت ها پیش از کوچک نگه داشتن حساب های خود دست کشید. اما احساس اصلی همان است. همانطور که فیلسوف نوشت: “زندگی با جزئیات پراکنده است.” “ساده کن، ساده کن، ساده کن!”

بنابراین این در عمل در آمازون به چه معناست؟

در چند ماه گذشته با کاهش و حذف محصولات، خدمات و کل کسب‌وکارهای شرکت: ربات‌های تحویل‌دهنده محله Scout، کسب‌وکار مراقبت‌های بهداشتی اولیه Amazon Care، کتاب‌فروشی‌های استاندارد آمازون، و غیره، نگاهی گذرا داشته‌ایم.

جاسی در توضیح اخراج ها در آخرین یادداشت خود نوشت که بررسی سالانه کسب و کار شرکت در سال جاری “با توجه به اقتصاد نامطمئن و اینکه ما در چند سال گذشته به سرعت در حال استخدام هستیم، دشوارتر بوده است.”

پایان «همه چیز» در آمازون: اخراج‌های بی سابقه نشانگر طرز فکر جدیدی برای غول فناوری در حال رشد است.

در یادداشت قبلی در ماه نوامبر، جاسی برخی از مشاغلی را که آمازون بر روی آنها تمرکز خواهد کرد فهرست کرد – با ذکر “فرصت های بزرگ پیش رو” در فروشگاه های آمازون (مصرف کننده سابق آمازون). تبلیغات؛ خدمات وب آمازون؛ ویدئوی اصلی؛ الکسا; پروژه کویپر (اینترنت ماهواره ای)؛ Zoox (روبو تاکسی)؛ و آمازون بهداشت و درمان.

مدیر عامل سابق آمازون، جان راسمن، که چندین کتاب در مورد این شرکت نوشته است، از این فراتر رفتن، با رویکرد «جمع صفر» حمایت می‌کند، که در آن هر ابتکار و پروژه آمازون از ابتدا توجیه می‌شود.

مهم نیست که بازنشانی تا چه حد پیش برود، واضح است که آمازون باید در دنبال کردن ستون چهارم دست نیافتنی تجارت خود، شرط بندی های استراتژیک بدون تجمل پخش تراشه های خود، انتخابی تر باشد.

چیزی که باید به عنوان یک آزمون تورنسل تماشا کرد: بخش نکات برجسته در تماس سه ماهه درآمد آمازون. این خلاصه در سال‌های اخیر به ابعاد حماسی رسیده است و از 2300 کلمه در چهار بخش و 39 نقطه برای سه ماهه سوم سال 2022 فراتر رفته است – بیش از سه برابر طول آن در یک دهه قبل.

این رشد شرکتی تا حدی ناشی از استقلالی است که آمازون به رهبران تجاری خود می دهد، که در داخل به عنوان “رهبری تک رشته ای” شناخته می شود.

در این رویکرد، همانطور که کالین بریر و بیل کار، مدیران عامل سابق آمازون در کتاب خود در سال 2021 می نویسند، “یک نفر، بدون مسئولیت های رقابتی، صاحب یک ابتکار عمل بزرگ است و یک تیم تقسیم پذیر و عمدتا مستقل را برای دستیابی به اهداف خود رهبری می کند.” “

این خودمختاری به همین دلیل است که پیش از این تعیین تعداد کاهش مشاغل بسیار دشوار بود.

آمازون می گوید که هدف گسترده ای را برای اخراج تعیین نکرده است. در عوض، جاسی می‌نویسد: «رهبران در سراسر شرکت با تیم‌های خود کار می‌کنند و به سطوح نیروی کار خود، سرمایه‌گذاری‌هایی که می‌خواهند در آینده انجام دهند، نگاه می‌کنند و آنچه برای مشتریان و سلامت بلندمدت کسب‌وکار ما مهم است را اولویت‌بندی می‌کنند.

رهبری تک جریانی بخش بزرگی از چیزی است که آمازون را به آنچه امروز هست تبدیل کرده است. اما گسترش آهسته اخراج‌ها همچنین می‌تواند احساس ترس فلج‌کننده‌ای را در میان نیروی کار ایجاد کند، زیرا سؤالاتی درباره اینکه چه کسی و چه چیزی زنده می‌ماند برای هفته‌ها یا ماه‌ها وجود دارد. به همین دلیل است که شعار کاهش هزینه های شرکتی این است که یک بار برش دهید، عمیق برش دهید و تمام.

این تنها راهی است که رویکرد قبلی آمازون ممکن است با واقعیت جدید مطابقت نداشته باشد.