• خانه
  • اخبار
  • پایان آی پاد: نگاهی به پخش کننده موسیقی نمادین اپل از نسل اول تا امروز

پایان آی پاد: نگاهی به پخش کننده موسیقی نمادین اپل از نسل اول تا امروز

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
پایان آی پاد: نگاهی به پخش کننده موسیقی نمادین اپل از نسل اول تا امروز

اپل در اوایل این هفته رسما اعلام کرد که آیپاد تاچ را برای آن تولید خواهد کرد همیشه متوقف می شودو از آنجایی که این دستگاه آخرین نسل از سری محبوب iPod است. این تصمیم به معنای پایان گجت موسیقی اپل است که نمادی از محصولات این شرکت و همچنین صنعت موسیقی است.

پایان آی پاد اپل

برای بزرگداشت گجت در حال تغییر صنعت موسیقی و فناوری، به این نتیجه رسیدیم که نگاهی به برخی از نمادین‌ترین آیپادهای 21 سال گذشته جالب است. نگاه کن بیایید پرتاب کنیم.

پایان آی پاد اپل

پایان آی پاد اپل

آی پاد اصلی (2001)

آی پاد اصلی که در اکتبر 2001 معرفی شد، یک ابزار بازاریابی بود که 1000 آهنگ را در جیب شما قرار می داد. این محصول بعداً به یکی از نمادین ترین و شناخته شده ترین محصولات اپل تبدیل شد و یکی از دستگاه هایی بود که مسئول رشد سریع اپل به سمت موفقیت فعلی بود.

آی پاد اصلی (نسل اول) اپل

آی پاد اصلی (نسل اول) اپل

آی پاد اصلی یک هارد دیسک با 5 گیگابایت فضای ذخیره سازی و چرخ اسکرول چرخان فیزیکی ارائه می کرد و در نهایت فقط آی پاد با این طراحی باقی ماند. این گجت همچنین دارای یک پورت FireWire برای اتصال به مک بود و به قیمت 399 دلار فروخته شد. اپل آی پاد اصلی را در یک مدل نسل دوم تقریباً یکسان در سال 2002 معرفی کرد که دارای صفحه نمایش لمسی خازنی با دکمه کلیک در اطراف آن بود و مدل سوم با چرخ لمسی دقیق تر با دکمه هایی در بالا. نسل سوم آی‌پاد همچنین دارای یک کانکتور اتصال اضافی است.

آی پاد نسل سوم

آی پاد نسل سوم

با معرفی نسل چهارم در سال 2004، اپل چرخ کلیک را معرفی کرد. ماکت چرخ لمسی معروف که قبلا دکمه هایی داشت. مدل نسل چهارم قابل توجه است زیرا اپل سال ها به استفاده از چرخ کلیک ادامه داده است.

آی پاد نسل چهارم با چرخ کلیک

آی پاد نسل چهارم با چرخ کلیک

آی پاد در سال 2004 با نمایشگر رنگی خود از نسل چهارم پیروی کرد و در سال 2005 اپل نمایشگر جدید خود را به تمام مدل های آی پاد رنگی گسترش داد. هر دو عضو یک خانواده نسل چهارم بودند.

آی پاد نسل پنجم با نمایشگر رنگی

آی پاد نسل پنجم با نمایشگر رنگی

اپل در سال 2005 قابلیت های ویدئویی را با آی پاد نسل پنجم اضافه کرد و همچنین اولین آی پاد بود که به رنگ مشکی عرضه شد (به جز نسخه سیاه و قرمز ویژه iPod U2).

آی پاد U2

آی پاد U2

سپس اپل آی پاد کلاسیک را معرفی کرد و چندین نسخه در سال های 2007، 2008 و 2009 منتشر کرد که همه از نظر طراحی مشابه بودند. آی پاد کلاسیک 2009 آخرین نمونه اولیه اپل بود که با هارد دیسک 160 گیگابایتی، چرخ محکم و صفحه نمایش رنگی در دسترس بود و تا زمان توقف تولید در سال 2014 دوام آورد.

آی پاد کلاسیک

آی پاد کلاسیک

آی پاد مینی (2004)

اولین iPod mini اپل در سال 2004 معرفی شد و بسیار کوچکتر از iPod استاندارد بود. همچنین در چندین رنگ سرگرم کننده از جمله زرد، آبی، صورتی و طلایی عرضه می شود و دارای یک کلیک استاندارد است.

آی پاد مینی

آی پاد مینی

آی پاد مینی دوام زیادی نداشت و در حالی که نسخه نسل دوم آن در سال 2005 منتشر شد، تولید به نفع آی پاد نانو متوقف شد.

آی پاد نانو (2005)

آی‌پاد نانو که جایگزین آی‌پاد مینی شد، یکی از جالب‌ترین آی‌پادهای اپل بود، زیرا در طول این سال‌ها شاهد تکرارهای زیادی در طراحی خود بوده است.

نسل اول آیپاد نانو

نسل اول آیپاد نانو

اپل با یک آی پاد باریک و رنگی با چرخ کلیک، نمایشگر رنگی و فلش مموری شروع کرد که به شرکت اجازه داد تا اندازه گجت موسیقی خود را کاهش دهد. نانو در سال 2006 با نسل دوم جایگزین شد که دارای لبه‌های گردتر، شکل کوچک‌تر و رنگ‌های آلومینیومی روشن‌تر بود.

نسل دوم آیپاد نانو

نسل دوم آیپاد نانو

برای نسل سوم iPod Nano که در سال 2007 عرضه شد، اپل مسیر کاملاً متفاوتی را در پیش گرفت و این دستگاه در زبان عامیانه به عنوان iPod Nano “ضخیم” شناخته شد. زیرا بدنه عریض تری با صفحه نمایش عریض تری داشت و در چندین گزینه رنگی موجود بود.

آی پاد چاق

آی پاد چاق

نانو ضخیم تنها یک سال دوام آورد تا اینکه با نسل چهارم نانو آی پاد جایگزین شد که دوباره نازک بود. این صفحه نمایش بلندتر، طراحی قسمت جلویی خمیده و یک شتاب سنج برای ویژگی Shake داشت که به شما امکان می دهد iPod خود را تکان دهید تا آهنگ ها را به صورت تصادفی پخش کنید.

نسل چهارم آیپاد نانو

نسل چهارم آیپاد نانو

نسل پنجم آیپاد نانو اپل در سال 2009 مشابه مدل نسل چهارم بود، اما صفحه نمایش بلندتری داشت و دوربین و میکروفون به آن اضافه شد. همچنین در رنگ‌های روشن‌تر موجود است، اما اپل طیف گسترده‌ای از گزینه‌های رنگی را حفظ کرده است.

نسل پنجم آیپاد نانو

نسل پنجم آیپاد نانو

در سال 2010، نانو با نسخه ششم خود که تنها یک صفحه نمایش در بدنه مربع داشت، دستخوش تغییرات اساسی در طراحی شد. این دستگاه اکنون به جای چرخ کلیک از یک صفحه نمایش چندلمسی استفاده می کند و کاربران در آن زمان یک بند را به مدل وصل می کردند که نتیجه آن چیزی بسیار شبیه به ساعت فعلی اپل است.

آیپاد نانو نسل ششم

آیپاد نانو نسل ششم

در سال 2012، اپل نسل هفتم آی پاد نانو خود را دوباره طراحی کرد و آن را به شکل مستطیل بازگرداند، اما صفحه نمایش چند لمسی را در جای خود رها کرد. نانو این دوره مانند یک آی پاد لمسی کوچکتر با دکمه Home و پشتیبانی از چندین برنامه به نظر می رسید. نسل هفتم آیپاد نانو در سال 2015 رنگ های جدیدی دریافت کرد و سپس در سال 2017 تولید آن برای همیشه متوقف شد.

آی پاد نانو نسل هفتم

آی پاد نانو نسل هفتم

IPod Shuffle (2005)

اولین Shuffle iPod اپل در سال 2005 و قبل از نسل دوم iPod Mini که شباهت زیادی به کنترل از راه دور Apple TV داشت، معرفی شد. این اولین آی پاد اپل بود که صفحه نمایشی داشت که چیزی جز یک پد کنترلی برای کوچک نگه داشتن آن نداشت و فلش مموری آن دو برابر شد.

نسل اول iPod Shuffle

نسل اول iPod Shuffle

نسل دوم آی پاد شافل در سال 2006 با طراحی مجدد قابل توجهی روبرو شد و اپل آن را به اندازه اصلی خود به نصف کاهش داد و همچنین یک گیره کمربند نیز به آن رسید. در آن زمان، آی‌پاد به‌عنوان کوچک‌ترین پخش‌کننده MP3 جهان معرفی می‌شد، و حتی یک ایستگاه اتصال کوچک iPod shuffle برای شارژ از طریق جک هدفون وجود داشت. این دستگاه در رنگ نقره ای نیز موجود بود، اما اپل در نهایت رنگ های دیگری مانند صورتی، آبی، سبز و نارنجی را معرفی کرد.

نسل دوم iPod Shuffle

نسل دوم iPod Shuffle

Shuffle iPod در سال 2009 بازطراحی شد و اپل یک ویژگی صوتی را اضافه کرد که به آن اجازه می داد نام آهنگ ها و آلبوم ها را با صدای بلند با استفاده از تبدیل متن به گفتار تلفظ کند. این مدلی است که اپل کنترل های دستگاه را از آن حذف کرده و به جای آن از هدفون هایی با کنترل از راه دور مرتبط با پخش استفاده می کند.

نسل سوم iPod Shuffle

نسل سوم iPod Shuffle

در سال 2010، اپل نسل چهارم iPod shuffle را معرفی کرد و به این نتیجه رسید که کنترل دستگاه ایده بدی است. نسل چهارم آخرین مدل Shuffle iPod بود که رنگ های روشن، شاسی کمتر و کنترل پنل داشت.

نسل چهارم و آخرین iPod Shuffle

نسل چهارم و آخرین iPod Shuffle

iPod Shuffle هیچ به روز رسانی طراحی دیگری دریافت نکرد، اگرچه اپل رنگ های جدیدی را در سال 2015 معرفی کرد. این محصول در نهایت در سال 2017 متوقف شد.

آی پاد تاچ (2007)

اولین آی پاد تاچ در سال 2007 همراه با نسل اول آیفون معرفی شد و جایگزین مقرون به صرفه تری برای گوشی بود که فاقد قابلیت های اتصال سلولی، سیم کارت و تماس بود. این گوشی بسیار شبیه به آیفون با صفحه نمایش 3.5 اینچی چند لمسی بود و از WiFi، ادغام سافاری و برنامه هایی مانند YouTube، Mail، Maps و Weather پشتیبانی می کرد.

نسل اول آیپاد تاچ

نسل اول آیپاد تاچ

نسل دوم و سوم آی‌پاد تاچ طراحی مشابهی داشتند، اما زمانی که آیفون 4 در سال 2010 عرضه شد، اپل نیز آی‌پاد تاچ را دوباره طراحی کرد تا ظاهری مشابه داشته باشد. طراحی مجدد شامل دوربین جلو FaceTime، دوربین عقب و پشتیبانی از iMessage است، علاوه بر این که در رنگ‌های سیاه و سفید در دسترس است.

نسل چهارم آی پاد تاچ

نسل چهارم آی پاد تاچ

اپل در سال 2012 آیپاد تاچ را دوباره طراحی کرد و نسل پنجم این مدل اکنون دارای صفحه نمایش بزرگتر و بدنه نازکتر با رنگهای روشن است. این گجت با تراشه A5 همراه با آیفون 5 با شعار کامپیوتر جیبی عرضه شد.

آی پاد تاچ نسل پنجم

آی پاد تاچ نسل پنجم

طراحی این محصول نسبت به نسل پنجم آی‌پاد تاچ تغییری نکرده است، اما اپل یک مدل نسل ششم را در سال 2017 و یک مدل نسل هفتم را در سال 2019 معرفی کرد که هر دو دارای تراشه‌های ارتقا یافته بودند. پس از عرضه نسل هفتم آی‌پاد تاچ در سال 2019، این دستگاه به مدت سه سال بدون تغییر باقی ماند تا اینکه در اوایل این هفته تولید آن متوقف شد.

آخرین نسل اپل آی پاد تاچ

آخرین نسل اپل آی پاد تاچ

ساخت iPod Touch را متوقف کنید و به خانواده Apple iPod برای همیشه پایان دهید

اپل در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که تصمیم گرفته است برای همیشه به زندگی خانواده آی‌پاد پایان دهد، زیرا قابلیت‌های این محصول از قبل در سایر دستگاه‌های اپل، از آیفون و آی‌پد گرفته تا مک، اپل تی‌وی، هوم پد و اپ‌واچ تعبیه شده است.

پایان آی پاد

پایان آی پاد

تقریباً هر دستگاه مدرن اپل از سرویس Apple Music که این شرکت در سال 2015 معرفی کرد و همچنین دستگاه های اندروید و سایر موارد پشتیبانی می کند. اپل تایید کرده است که نسل هفتم آی‌پاد تاچ را تا پایان عرضه به فروش خواهد رساند، اما اکنون این مدل به‌طور کامل در ایالات متحده به فروش می‌رسد.

آی پاد;  میراث گرانبهای استیو جابز

آی پاد; میراث گرانبهای استیو جابز

در نهایت، نظر شما در مورد پایان آی پاد اپل چیست؟ آیا تا به حال از مدل های این ویجت برای پخش موسیقی محبوب استفاده کرده اید و با آن خاطره دارید؟