• خانه
  • اخبار
  • ویلیام شاتنر غم و اندوه فوق العاده ای را که برای زمین در طی پرواز خود به فضا از طریق Blue Origin احساس کرد، توصیف می کند.

ویلیام شاتنر غم و اندوه فوق العاده ای را که برای زمین در طی پرواز خود به فضا از طریق Blue Origin احساس کرد، توصیف می کند.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ویلیام شاتنر غم و اندوه فوق العاده ای را که برای زمین در طی پرواز خود به فضا از طریق Blue Origin احساس کرد، توصیف می کند.

ویلیام شاتنر غم و اندوه فوق العاده ای را که برای زمین در طی پرواز خود به فضا از طریق Blue Origin احساس کرد، توصیف می کند.
ویلیام شاتنر از فضاپیمای زیرمداری نیو شپرد بلو اوریجین در طول پرواز خود در اکتبر گذشته نگاه می کند. (عکس از Blue Origin)

سفر ویلیام شاتنر به آخرین مرز با فضاپیمای Blue Origin در پاییز گذشته، فرصتی عالی برای القای شادی و شادی عمیق در مردی بود که دهه‌ها در تلویزیون نقش یک مسافر فضایی را بازی کرده است.

اما شاتنر که در زمان پرواز 90 ساله بود و یک دوستدار محیط زیست طولانی مدت بود، در کتابی جدید می نویسد که این تجربه یکی از شدیدترین احساسات غم و اندوهی بوده است که تا به حال با آن مواجه شده است.

بازیگر فیلم «پیشتازان فضا» در گزیده‌ای از «به جسورانه برو: بازتاب‌هایی در مورد یک زندگی پر از هیبت و شگفتی» که هفته گذشته توسط ورایتی منتشر شد، نوشت هر آنچه که انتظار داشت هنگام رفتن به فضا احساس کند اشتباه بود.

فکر می‌کردم که رفتن به فضا، کاتارسیس نهایی آن ارتباطی است که بین همه موجودات زنده جستجو می‌کردم – که بودن در آن بالا گام زیبای بعدی برای درک هماهنگی جهان است. در فیلم تماس، وقتی شخصیت جودی فاستر به فضا می رود و به آسمان ها نگاه می کند، با تعجب زمزمه می کند: «باید شاعری می فرستادند». من تجربه متفاوتی داشتم زیرا متوجه شدم که زیبایی آنجا نیست، اینجا با همه ماست. پشت سر گذاشتن این موضوع ارتباط من با سیاره کوچکمان را عمیق تر کرد.

این یکی از قوی ترین احساسات غم و اندوهی بود که تا به حال تجربه کردم. تضاد بین سرمای بد فضا و مراقبت گرم زمین در زیر غم و اندوه من را آکنده کرد. هر روز ما با دانش تخریب بیشتر زمین توسط دستان خود مواجه می شویم: ناپدید شدن گونه های جانوری، گیاهان و جانوران. . . چیزهایی که توسعه آنها پنج میلیارد سال طول کشید و ناگهان به دلیل مداخله بشریت دیگر آنها را نخواهیم دید. من را پر از ترس کرد. قرار بود سفر من به فضا یک جشن باشد. در عوض احساس تشییع جنازه می کرد.

این روایت با برخی از احساسات شاتنر در هنگام فرود در صحرای غرب تگزاس در 13 اکتبر به عنوان مسن ترین فردی که تاکنون به فضا سفر کرده است، مطابقت داشت. او به جف بزوس سلام کرد و به بنیانگذار Blue Origin و آمازون گفت که 10 دقیقه سواری عمیق ترین تجربه ای است که می تواند تصور کند.

من نسبت به اتفاقی که اخیرا رخ داده بسیار احساساتی هستم. شاتنر در آن زمان گفت: این فوق العاده است. “امیدوارم هرگز از این وضعیت بهبود نیافته باشم. امیدوارم بتوانم آنچه را که اکنون احساس می کنم حفظ کنم. من نمی خواهم آن را از دست بدهم. خیلی بزرگتر از من و زندگی است.»

ویلیام شاتنر غم و اندوه فوق العاده ای را که برای زمین در طی پرواز خود به فضا از طریق Blue Origin احساس کرد، توصیف می کند.
فضانوردان Blue Origin پس از فرود در 13 اکتبر، از سمت چپ: آدری پاورز، ویلیام شاتنر، کریس بوشویزن و گلن دی وریس. (عکس از Blue Origin)

شاتنر با سه فضانورد دیگر سفر کرد: کریس بوشویسن، سرمایه‌دار مخاطره‌آمیز که یکی از بنیان‌گذاران Planet Labs بود. Glen de Vries، یکی از بنیانگذاران Medidata Solutions، که اکنون یکی از مدیران شرکت Dassault Systems است. و آدری پاورز، معاون عملیات پرواز و ماموریت نیو شپرد بلو اوریجین.

او در کتاب خود گفت که بعداً فهمید که احساساتش منحصر به فرد نیستند.

شاتنر می‌نویسد: «این «اثر نمای کلی» نامیده می‌شود و در میان فضانوردان از جمله یوری گاگارین، مایکل کالینز، سالی راید و بسیاری دیگر غیرمعمول نیست. اساساً، وقتی کسی به فضا سفر می‌کند و از مدار به زمین نگاه می‌کند، احساس شکنندگی سیاره به شیوه‌ای غیرقابل وصف و غریزی به دست می‌آید.»

در مصاحبه ای با واشنگتن پست، شاتنر در مورد غم و اندوه خود برای این سیاره صحبت کرد و این که چگونه در حال حاضر 91 ساله است، این تجربه را به عنوان یک “تماس روشن” برای توقف تغییرات آب و هوایی می بیند.

شاتنر به The Post گفت: “من می دانم که هر لحظه که می گذرد، چیزهایی که 5 میلیارد سال طول کشیده تا ظاهر شوند، ناپدید می شوند.” ما هرگز آنها را نخواهیم شناخت.»