• خانه
  • اخبار
  • ویروس های باکتریایی می توانند عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک را درمان کنند

ویروس های باکتریایی می توانند عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک را درمان کنند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ویروس های باکتریایی می توانند عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک را درمان کنند

دانشمندان روش جدیدی را برای عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک در بیماران کشف کرده اند. آنها ادعا می کنند که ویروس های باکتریایی می توانند این عفونت ها را درمان کنند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، فاژ درمانی یا استفاده از ویروس هایی که باکتری ها را آلوده کرده و از بین می برند، به مرحله جدیدی از درمان رسیده است. این خبر ممکن است تأثیرات مهمی بر دنیای فاژ درمانی و مقاومت ضد میکروبی داشته باشد. جری نیک از بیمارستان ملی سلامت یهودیان توانست پنومونی مایکوباکتریال را با این روش درمان کند.

استفاده از فاژها برای درمان بیش از 100 سال قدمت دارد. اما استفاده از آنتی بیوتیک و گسترش آن باعث شد که استفاده از این روش دیگر جذاب و سودآور نباشد و رو به کاهش باشد. با این حال، وجود مقاومت آنتی بیوتیکی منجر به بازگشت به فاژ درمانی شد. سالانه بیش از 2.8 میلیون عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک تنها در ایالات متحده رخ می دهد که منجر به مرگ می شود. جدا از مقاومت ضد میکروبی به عنوان یک تهدید بزرگ بهداشتی، عدم سرمایه گذاری در تولید دارو در این بخش نیز آن را تشدید کرده است.

اولین درمان موفقیت آمیز برای عفونت مایکوباکتریوم در سال 2019 انجام شد. در این درمان، یک پسر 17 ساله پس از عفونت ریه به دلیل فاژ اصلاح شده ژنتیکی تحت درمان قرار گرفت و توانست تا چندین سال پس از آن به زندگی خود ادامه دهد. در حال حاضر مراکز پیوند بیماران پیوند را به دلیل عفونت های باکتریایی مقاوم رد می کنند.

مورد بعدی که از این روش استفاده شد، فردی به نام جارود جانسون بود که از فیروزه کیستیک و عفونت مزمن ریه رنج می برد. این فرد ممکن است علاوه بر مصرف آنتی بیوتیک، فاژ درمانی نیز دریافت کند که در نهایت موثر بوده و یک سال بعد عفونت به طور کامل از بین رفته است.

به گفته یکی از محققان، پاسخ های ایمنی بیماران به فاژها یکی از مشکلات اصلی فاژ درمانی است. اما اگر بدن بیمار آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده تولید کند، بهبودهایی صورت می‌گیرد.