• خانه
  • اخبار
  • ویرانگر غبار ماه؟ ناسا در حال تامین مالی پروژه های تحقیقاتی بلندمدت از جمله چهار پروژه در ایالت واشنگتن است

ویرانگر غبار ماه؟ ناسا در حال تامین مالی پروژه های تحقیقاتی بلندمدت از جمله چهار پروژه در ایالت واشنگتن است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ویرانگر غبار ماه؟ ناسا در حال تامین مالی پروژه های تحقیقاتی بلندمدت از جمله چهار پروژه در ایالت واشنگتن است

ویرانگر غبار ماه؟ ناسا در حال تامین مالی پروژه های تحقیقاتی بلندمدت از جمله چهار پروژه در ایالت واشنگتن است
ایده یک هنرمند نشان می دهد که فضانوردان چگونه روی ماه کار می کنند. (تصویر ناسا)

چگونه از چسبیدن گرد و غبار ماه در لباس‌های فضایی و فضاپیماهای آینده ناسا جلوگیری کنیم؟ این یکی از مسائلی است که در آخرین دسته از پروژه های پشتیبانی شده توسط برنامه تحقیقاتی نوآوری کسب و کارهای کوچک ناسا مورد توجه قرار گرفته است.

Pam Melroy معاون ناسا در بیانیه‌ای مطبوعاتی روز پنجشنبه گفت: «ناسا روی مأموریت‌های جاه‌طلبانه و نوآورانه‌ای کار می‌کند که نیازمند راه‌حل‌های نوآورانه از منابع مختلف – به‌ویژه کسب‌وکارهای کوچک ما هستند». کسب‌وکارهای کوچک دارای خلاقیت و تخصص لازم برای کمک به آژانس ما برای مقابله با چالش‌های مشترک و پیچیده ما هستند و برای حفظ رهبری ناسا در فضا بسیار مهم هستند.

چهار قرارداد تحقیقاتی SBIR به شرکت های دولتی در واشنگتن خواهد رسید. و دو تا از این قراردادها به تحقیقات خارج از سیاره مستقر در اورت تعلق می گیرد.

پروژه One Off Planet بر ایجاد یک مهر و موم فیبر انعطاف پذیر که در محیط های گرد و غبار مقاومت می کند تمرکز دارد. مهر و موم از الیاف فولادی ضد زنگ و / یا الیاف بازالت استفاده می کند که با فشرده سازی تراز و مسدود شده اند و برای محافظت در برابر گرد و غبار به سطوح متصل می شوند.

ملیسا راث، محقق اصلی در Off Planet Research در ایمیلی به brooztechnology گفت: «فهرهای نرم سنتی به خوبی در فضا نمی‌مانند، در حالی که مهر و موم‌های سخت اغلب قابلیت‌های آب‌بندی یا تحرک را محدود می‌کنند». مهر و موم گرد و غبار ما متکی به الاستومرها یا پلیمرهایی نیست که به دلیل دماهای شدید یا تخلیه مواد فرار در خلاء فضا از بین می روند. این مواد در برابر بسیاری از مواد شیمیایی و اکسیدان مقاوم هستند و برای طیف وسیعی از کاربردها ایده آل هستند.

پروژه دیگر Off Planet یکی از الزامات نسل بعدی لباس فضایی ناسا را ​​برآورده می کند که برای استفاده در فضا و پیاده روی در ماه طراحی شده است. هفته آینده، ناسا قرار است اعلام کند که چه کسی این لباس را که به عنوان واحد تحرک بیرونی اکتشاف یا xEMU شناخته می‌شود، بسازد.

راث گفت: “ما یک پوشش قابل جابجایی برای کانکتور سرویس و خنک کننده (SCC) xEMU ایجاد خواهیم کرد که از SCC در برابر نفوذ گرد و غبار در حین کار بر روی سطح ماه محافظت می کند. SCC به عنوان رابط اصلی لباس برای جریان آب و اکسیژن عمل می کند.

راث گفت ممکن است کاربردهای بیشتری برای فناوری حفاظت از گرد و غبار وجود داشته باشد. “ما برنامه های اضافی مانند یک پورت برای مریخ نوردهای تجاری و دستگاه های فرود را برای افزایش عمر سیستم های اتصال مانند xEMU، کاوشگرها و ISRU در نظر می گیریم. [in-situ resource utilization] گیاهان، “او گفت.

Starfish Space مستقر در کنت قرارداد فاز I را برای نرم افزار ناوبری نسبی CETACEAN خود دریافت کرده است که برای تعیین موقعیت نسبی دو فضاپیما در طول عملیات نزدیک طراحی شده است. بودجه ناسا بر بهبود پردازش تصاویر بینایی رایانه ای و ترکیب داده های بصری با سایر داده های حسگر متمرکز خواهد شد.

Starfish Space در سال 2019 توسط Trevor Bennett و Austin Link، دو کهنه‌کار سرمایه‌گذاری فضایی جف بزوس، Blue Origin، تأسیس شد. لینک در ایمیلی به brooztechnology گفت که توافقنامه SBIR “فرصتی عالی برای ما برای همکاری نزدیک تر با ناسا خواهد بود.”

لینک گفت: “CETACEAN یک فناوری کلیدی برای Starfish Space است زیرا ما فضاپیمای Otter را توسعه می دهیم.” این یکی از فناوری‌هایی است که به Otter کمک می‌کند تا برای دو مأموریت اصلی خود مؤثر باشد: افزایش عمر GEO [geosynchronous Earth orbit] حذف ماهواره ها و زباله ها در LEO [low Earth orbit]. ما معتقدیم که فن‌آوری‌های ما، مانند CETACEAN، همچنین فرصتی برای الگوی جدیدی برای نحوه کار انسان در فضا فراهم می‌کند: الگویی که در آن تعامل پویا و مستقل رایج می‌شود. تصور کنید به جای ریسک 8 میلیارد دلاری در یک پرتاب، یک JWST در مدار بسازید!

Hover Inc. مستقر در سیاتل قراردادی را برای پیشبرد توسعه پلت فرم محاسباتی مینیاتوری و قوی خود برای هواپیماهای خودمختار و نیمه خودمختار به دست آورد. این پلت فرم به گونه ای بهینه شده است که فرصت هایی برای شناسایی و جلوگیری از پهپادهایی که خارج از خط دید عمل می کنند، فراهم کند.

هاور در پیشنهاد خود می‌گوید که فناوری آن می‌تواند در هواپیماهای آزمایشی ناسا و همچنین پهپادهای تجاری با هدف استفاده از سیستم فضای هوایی ملی گنجانده شود. این شرکت در سال 2019 تأسیس شد و با مشارکت دیگر شرکت هوافضا از ایالت واشنگتن، Sagetech Avionics کار می کند.

هر قرارداد SBIR فاز I دارای ارزش 150000 دلار است که 20 درصد افزایش نسبت به سطح قبلی بودجه دارد و یک دوره شش ماهه را پوشش می دهد. قراردادهای فاز اول برای کمک به کسب و کارهای کوچک طراحی شده اند تا فناوری های خود را توسعه دهند و راه را برای توسعه بیشتر و تجاری سازی در مراحل بعدی برنامه SBIR هموار کنند.

ناسا همچنین دور جدیدی از قراردادهای فاز اول را به یک برنامه موازی موسوم به انتقال فناوری کسب و کار کوچک یا STTR اعطا کرده است. آژانس فضایی اعلام کرد که 333 پیشنهاد از 257 کسب و کار کوچک و 41 موسسه تحقیقاتی را برای تامین مالی از SBIR و STTR فاز I انتخاب کرده است که ارزش آن نزدیک به 50 میلیون دلار در سراسر کشور است.