منو سایت

ویراستار کتاب کودک چه می کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ویراستار کتاب کودک چه می کند؟

همه ناشران کتاب دیجیتال با انواع ویرایش مانند خوشنویسی، کپی، تصحیح و ویرایش آشنایی دارند که برای نویسنده ای که می خواهد کتابش را منتشر کند واقعا مشکل ساز است! و وقتی نوبت به انتشار کتاب های مصور کودکان می رسد، این می تواند حتی بیشتر گیج کننده باشد. چرا؟ چرا که یک ویراستار واقعا نقش زیادی در روند انتشار کتاب کودک دارد.

بله، ویرایشگرهای زبان خوب هستند. اما کار ویراستار شناخت بازار هدف، در طراحی و انتشار کتاب به عنوان مدیر هنری کمک می کند و عمل می کند. حقیقت این است که همه ویراستاران کتاب کودک یکسان خلق نشده اند. و نویسنده ای که صاحب کتاب های مصور کودکان است تمبر دیجیتال او منتشر می کند، ممکن است ویراستاری برای ایفای این همه نقش پیدا نکند. اما هنوز مهم است که بدانید: ویراستار کتاب کودک چه می کند؟ پس بیایید نگاهی بیندازیم!

برای ویرایش کتاب مصور کودکان باید مراحلی را طی کنید:

 • ارزیابی تحریریه و تعداد کلمات کتاب مصور
 • تناسب سن، قافیه و وزن
 • تعداد صفحات و صفحه آرایی
 • ویرایش برای توسعه و تعداد کلمات در هر صفحه
 • سرعت داستان و نت های هنری و طراحی کتاب
 • تصویرسازی کتاب (طرح متن، چیدمان تصویر و سازگاری)

هر نویسنده ای می خواهد باور کند که کتابش بی نقص است. اما حقیقت سخت این است که تقریباً هیچ کتاب کاملی وجود ندارد. حتی با تجربه ترین نویسندگان هم نیاز به کمک دارند. اولین سرویس تحریریه ای که نویسنده باید به دنبال آن باشد، ارزیابی ویراستاری است. ارزیابی ویراستاری یک بررسی سطح بالای یک کتاب و در نتیجه اولین گام در ویرایش یک کتاب است. اصولاً ارزیابی ویراستاری توانایی نویسنده در تشخیص اشکالات کتاب است، ویراستار کتاب های کودک و به ویژه ویراستار کتاب های مصور باید تعداد کلمات، سن، قافیه و متر و همچنین تعداد صفحات را در نظر بگیرد. .

 • تعداد کلمات کتاب مصور

نکته شیرین در کتاب مصور بین 500 تا 700 کلمه است، اما قاعده اکید این است که از 1000 کلمه بیشتر نشود. چرا؟ چون کودکان دوره توجه کوتاهی دارند!

آیا کتاب کودک در سطح صحیح فرهنگ لغت نوشته شده است؟ آیا محتوا برای گروه سنی خواننده مناسب است؟

اگر کتاب مصور یک داستان قافیه است، ارزیابی تحریریه باید به نویسنده کمک کند تا بفهمد کدام قافیه و متری با داستان مطابقت دارد. اطلاعات بیشتری در مورد نوشتن کتاب قافیه برای کودکان می خواهید؟

 • تعداد صفحات و صفحه آرایی

کتاب های مصور کودکان به طور سنتی 32 صفحه است. در این مرحله، ویرایشگر کتاب تصویری باید به نحوه تکثیر متن در این صفحات نگاه کند!

پس از اتمام ارزیابی ویراستاری، ویراستار کتاب کودک باید تمامی یادداشت های خود را به نویسنده برگرداند. این می تواند به صورت یک دست نوشته مشخص شده یا حتی بهتر به عنوان یک نامه سرمقاله باشد. نامه سرمقاله تمام مشکلات تصویر بزرگ را از بین می برد. راه حل هایی برای مشکلات ارائه می دهد و به نویسنده می گوید که روی چه چیزی کار کند. و برای برخی از ویراستاران کتاب کودک، نامه سرمقاله ممکن است شامل صفحه بندی کتاب پیشنهادی باشد. تغییر دستخط با ورق زدن صفحات به نویسنده این امکان را می دهد که ببیند متن بیش از حد در صفحه وجود دارد، بنابراین پایان زودهنگام این صفحه همیشه ایده خوبی است.

وظیفه ویراستار کتاب درک بازار فراتر از یافتن مشکل در یک داستان است. در مورد ویراستار کتاب کودک، بدانید کدام کتاب های مصور فروش خوبی داشته اند و با موضوعات محبوب کتاب و گرایش های کتاب آشنا شوید. به عنوان بخشی از نامه سرمقاله، ویراستار باید به نویسنده بگوید که آیا بازاری برای کتاب وجود دارد یا خیر.

 • ویرایش توسعه ای

پس از اینکه نویسنده سرمقاله و تمام یادداشت‌های مربوط به نسخه خطی کتاب را بررسی کرد، نوبت به بررسی می‌رسد. در این مرحله، ویراستار ممکن است انصراف دهد یا ممکن است بخشی جدایی ناپذیر از بررسی باشد. این تصمیم نویسنده است تا ویراستار، اگرچه یک ویراستار خوب کتاب همیشه باید آماده باشد تا ایده های خود را گسترش دهد و به حل مشکل کمک کند.

پس از انجام تنظیمات، زمان شروع ویرایش توسعه است. برای برخی از نویسندگان، گیج کننده ترین سرویس تحریریه ویرایش مقاله است. این به این دلیل است که نام های زیادی وجود دارد: ویرایش ساختاری، ویرایش خط، ویرایش پایه. اما در اصل همه آنها یک معنی دارند. توسعه ویرایش لحظه ای است که ویراستار کتاب کودک شروع به جزئیات متن کتاب می کند.

یک ویراستار کتاب – صرف نظر از ژانر کتاب – در این مرحله به دنبال چند چیز است:

 • از برچسب های گفتگو استفاده کنید

ویراستار کتاب کودک همه اینها را خواهد دید. اما ویرایشگر کتاب مصور به دنبال تعداد کلمات در هر صفحه، تعادل بین متن و تصاویر و سرعت داستان است. یک ویراستار حرفه ای کتاب کودک نیز باید به ایجاد یادداشت های هنری کمک کند.

 • تعداد کلمات در هر صفحه

متن زیاد در یک صفحه خواندن کتاب را دشوار می کند، بنابراین وظیفه ویراستار کتاب است که آن را کوتاه کرده و مطمئن شود که خوب خوانده می شود.

 • چاپ دیجیتال کتاب آیا متن به ما می گوید که این هنر چه چیزی را نشان می دهد؟

از آنجایی که تصویرسازی بخشی جدایی ناپذیر از کتاب کودک است، ویراستار باید به دنبال مکان هایی با متن و هنر خلاقانه باشد. اگر خواننده بتواند آن را در صفحه ببیند، نباید بخواند که کلاه نماد سبز است. در یک کتاب مصور، بهترین کار این است که عکس ها خودشان صحبت کنند.

به این معنی که ویرایشگر باید پیشنهادات نهایی را برای متن و هنر در صفحه 3، صفحه 4 و صفحه 5 ارائه دهد. و غیره.

چرا این مهم است؟ زیرا گاهی اوقات ویراستار هنگام تجزیه و تحلیل یک کتاب به این روش متوجه می شود که در یک صفحه باید متن زیادی وجود داشته باشد، به این معنی که متن باید بریده شود. یک ویراستار حرفه ای کتاب کودک همچنین به جلو بردن کتاب توجه می کند تا اطمینان حاصل کند که صفحه در زمان توقف یا تغییر صحنه ظاهر می شود. اگر چیدمان به این شکل کار نمی کند، وقت آن است که تنظیماتی را در صفحات قبلی انجام دهید.

یک ویراستار کتاب های کودکان ارزشش را دارد!!

هر ویراستار کتاب کودک این خدمات ویرایشی را ارائه نمی دهد. اما اگر بتوانید فردی را پیدا کنید که این کار را انجام دهد – کسی که می داند صفحه کتاب تصویری باید چگونه باشد – محصول نهایی شما برای او بسیار قوی تر خواهد بود!

منبع: چاپ کتاب دیجیتال آرمانی

ویراستار کتاب کودک چه می کند؟