• خانه
  • اخبار
  • وعده اتحادیه مایکروسافت و عصر جدید کار سازماندهی شده در فناوری

وعده اتحادیه مایکروسافت و عصر جدید کار سازماندهی شده در فناوری

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
وعده اتحادیه مایکروسافت و عصر جدید کار سازماندهی شده در فناوری

وعده اتحادیه مایکروسافت و عصر جدید کار سازماندهی شده در فناوری
مایکروسافت با وعده اتحادیه خود مسیر سفر کمتر فناوری را دنبال می کند. (تصویر فایل brooztechnology / Todd Bishop)

مارکوس کورتنی یک آزمایش کننده نرم افزار مایکروسافت بود که سال ها تلاش کرد تا همکاران قراردادی خود را در اواخر دهه 1990 متحد کند. این داستان به او دیدگاهی منحصربه‌فرد نسبت به تعهد اخیر شرکت در به رسمیت شناختن حقوق کارکنانش برای سازماندهی و کار سازنده با هر کسی که این کار را انجام می‌دهد، می‌دهد.

آیا اگر کسی به او می‌گفت که شرکت در نهایت چنین اعلامیه‌ای را صادر می‌کرد، آیا او باور می‌کرد؟

وعده اتحادیه مایکروسافت و عصر جدید کار سازماندهی شده در فناوری
مارکوس کورتنی، مشاور اتحادیه و مدیر امور عمومی کورتنی.

کورتنی با خنده گفت: نه. “من آنها را باور نمی کنم. اتفاقی در سال‌های 1998 و 2000 اتفاق می‌افتد، زیرا حقوق کارگران در صنعت فناوری بسیار مهم است، به‌ویژه به دلیل افزایش ثروت، قدرت و تعداد کارکنان.

با این حال، همانطور که کورتنی و دیگران اشاره می کنند، وعده مایکروسافت استراتژیک و ظریف است و به دور از آغوش کامل اتحادیه ها در نیروی کار خود است.

“اصول سازماندهی کارکنان و تعهد به سازمان های کارگری” جدید این شرکت نشان دهنده تغییر نگرش نسبت به شرکت و رویکردی متفاوت از غول های شرکتی آن از سیاتل، آمازون و استارباکس است که با تشکیل اتحادیه ها در نیروی کار مربوطه خود مخالف بودند.

مارگارت اومارا، مورخ، نویسنده و استاد دانشگاه واشنگتن که در تاریخ فناوری و سیاست تخصص دارد، گفت: رویکرد مایکروسافت منعکس کننده تکامل آن به عنوان “بزرگ شدن در اتاق است.”

اومارا گفت: «من فکر می‌کنم تجربه بسیار بزرگ بودن و سپس داشتن یک نبرد ضد انحصار، آن‌ها را به یک شرکت بسیار متفاوت تبدیل کرد تا به محیط نظارتی فکر کنند. برای آن دسته از ما که مایکروسافت را از روزهای ابتدایی تاسیسش می شناسیم و شهرتش چقدر بوده خنده دار است، اما قطعاً این شرکت بالغ تری است.

اما به دنبال برچسب اتحاد در نسخه بعدی ویندوز نباشید.

برد اسمیت، رئیس مایکروسافت در مصاحبه ای با رویکرد جدید این شرکت گفت: ما از کارمندان خود نمی خواهیم که اتحادیه تشکیل دهند. «در واقع ما برعکس می گوییم. ما می‌خواهیم کارمندانمان بدانند که ما می‌خواهیم همیشه به آنچه می‌گویند گوش دهیم.»

در عوض، آنچه که این اصول را هدایت می کند، درک مایکروسافت است که در شرایط خاص، “ممکن است یک سناریوی واقعی در دنیای واقعی وجود داشته باشد که در آن مردم بخواهند یک اتحاد تشکیل دهند.” وی گفت: با این رویکرد جدید می‌توانیم مراقب باشیم، می‌توانیم سازنده باشیم و فکر می‌کنیم بهترین خدمت را برای همه خواهد داشت.

سناریوی واقعی № 1: رای اخیر اتحادیه ها توسط تیم تضمین کیفیت در زیرمجموعه Activision-Blizzard Raven Software، خالق فرنچایز بازی های ویدئویی پرفروش ندای وظیفه. مایکروسافت برای ادامه معامله 68.7 میلیارد دلاری خود برای خرید Activision-Blizzard به تایید قانونگذار ایالات متحده نیاز دارد.

اسمیت رأی اتحادیه بازرسان بازی های ویدیویی را «بخشی از مجموعه ای از تحولات که ما به آن نگاه می کنیم، و همچنین بسیاری چیزهای دیگر» نامید. او گفت که اگر Activision-Blizzard بخشی از مایکروسافت شود، این اصول قطعاً در آینده اعمال خواهند شد.

کورتنی گفت که او ارتباط مستقیمی بین اعلامیه مایکروسافت، خرید آتی Activision-Blizzard و وعده رئیس جمهور جو بایدن برای اداره اتحادیه ای ترین دولت در تاریخ ایالات متحده می بیند.

کورتنی گفت، از آنجایی که این قرارداد تحت نظارت نظارتی است، مایکروسافت “کارهایی را انجام می دهد که به دولت بایدن پیام می دهد.” فکر می‌کنم مایکروسافت می‌گوید، خوب، این چیزی است که باید به آن توجه کنیم. و ممکن است بخواهیم رویکرد متفاوتی نسبت به استارباکس و آمازون داشته باشیم.

کارمندان در مقابل پیمانکاران

کورتنی گفت: نکته کلیدی دیگر این است که مایکروسافت به طور خاص بر کارمندان خود تمرکز می کند، که شامل هزاران نفری نمی شود که از طریق شرکت ها و آژانس های شخص ثالث روی پروژه های مایکروسافت کار می کنند.

پیمانکاران و کارگران موقت موضوع کمپین در نهایت شکست اتحادیه‌ای بودند که کورتنی و همکارانش در اتحاد کارگران فناوری واشنگتن (WashTech) بیش از دو دهه پیش در مایکروسافت راه‌اندازی کردند و بعداً به کارگران ارتباطات ملی آمریکا (CWA) پیوستند.

مایکروسافت خاطرنشان می کند که این اصول در مورد کارمندان اعمال می شود زیرا آنها کارکنانی هستند که در صورت انتخاب سازماندهی، مستقیماً با آنها مذاکره خواهند کرد.

در عین حال، مایکروسافت از طریق شرایط قراردادی با تامین کنندگان، از جمله ملزم به دادن حداقل 15 روز مرخصی با حقوق به افرادی که برای شرکت کار می کنند، موفق شده است تغییراتی در سیاست ایجاد کند. این شرکت همچنین بیش از 150 میلیون دلار را برای کمک به تامین کنندگان هزینه کرد تا همچنان به کارکنان تعمیر و نگهداری پرداخت کنند که در نتیجه کارمندانی که از خانه در طول همه گیری کار می کردند در محوطه دانشگاه مورد نیاز نبودند.

وعده اتحادیه مایکروسافت و عصر جدید کار سازماندهی شده در فناوری
برد اسمیت رئیس مایکروسافت. (تصویر یک فایل brooztechnology)

اسمیت خاطرنشان کرد که بسیاری از کارکنان خدمات و سایر کارکنان در محل استخدام شده توسط فروشندگان در تأسیسات مایکروسافت، از طریق اتحادیه هایی مانند اتحادیه بین المللی کارگران خدمات، CWA و Teamsters با این شرکت ها قراردادهای جمعی دارند.

تصادفی نیست که تلاش‌های اتحادیه Activision-Blizzard شامل کارگران تضمین کیفیت یا آزمایش‌کنندگان نرم‌افزار می‌شود که معمولاً حقوق یا رفتاری مشابه مهندسان نرم‌افزار دریافت نمی‌کنند.

اتحادیه های فناوری تا کجا پیش خواهند رفت؟

کورتنی، یکی از بنیانگذاران WashTech، به مشابهت هایی با تجربه خود به عنوان یک آزمایش کننده نرم افزار در مایکروسافت اشاره کرد که او را به سازماندهی کار تبدیل کرد. او اکنون مشاور امور عمومی و متخصص در مسائل کارگری است.

او خاطرنشان کرد که قول مایکروسافت برای گوش دادن به کارمندان فقط همین است – قول گوش دادن، نه اقدام. در نهایت، او پیش بینی می کند که جنبش صنفی به سایر بخش های صنعت فناوری گسترش یابد.

کورتنی به عنوان مثال به دستور ایلان ماسک برای بازگشت کارمندان تسلا به دفتر اشاره می کند.

وی گفت: همه این موارد باید مورد توافق قرار گیرد. من فکر می کنم کارکنان در حال یادگیری هستند که فرصت هایی برای مذاکره در مورد این موضوع وجود دارد و تنها راهی که می توانید واقعاً مذاکره کنید، از طریق نوعی دولت سازمان یافته و از طریق نمایندگی است.

اسمیت متقاعد نشده است که اتحادیه ها فراتر از جیب خاص کارگران فناوری گسترش پیدا کنند.

اسمیت با اشاره به طرح اخیر اعلام شده مایکروسافت برای افزایش غرامت به عنوان نمونه ای از تلاش های خود بدون حضور اتحادیه ها، گفت: “اتحادیه ها اساساً برای رسیدگی به غرامت، مزایا و شرایط کاری وجود دارند.” او گفت که انتظار دارد اتحادیه ها در برخی موقعیت های فناوری ظهور کنند، اما نه در کل صنعت.

مارگارت عمر
مارگارت اومارا، استاد دانشگاه واشنگتن، در نشست brooztechnology 2017 (عکس از یک فایل brooztechnology / دن دلونگ)

اومارا، مورخ UW، گفت که احساسات ضد اتحادیه مدت ها در صنعت فناوری ریشه دوانده بود و به شرکت های نیمه هادی اولیه بازگشت که در اوایل دهه 1960 آسیای شرقی را برون سپاری کردند تا از اتحادیه ها جلوگیری کنند. در دنیای تکنولوژی که به سرعت در حال تحول است، نگرانی مشترک این است که اتحادیه ها مانع پیشرفت و موفقیت شوند.

اما در دهه گذشته شاهد افزایش فعالیت‌های فناوری بودیم، به طوری که کارمندان در شرکت‌های بزرگ فناوری به طور فزاینده‌ای صحبت می‌کردند و سیاست‌های شرکتی را در مورد حقوق کارگران و مسائل اجتماعی کنار می‌زدند.

اومارا گفت: «از مدت ها پیش به کارگران قول داده شده بود که بدون اتحادیه بهتر است، شما می توانید تحرک رو به بالا بیشتری داشته باشید و رویای آمریکایی در دسترس است. «البته پس از رکود بزرگ یک دفع واقعی علیه آن وجود داشت. مردم دیگر آن را نمی‌خرند.»

اومارا گفت: اصول مایکروسافت برای تعامل با اتحادیه‌ها «نشانه‌ای است که هیجان بیشتری وجود دارد، همانطور که شروع مقررات یا موانع ایمنی در صنعت فناوری وجود دارد». «مطمئناً برد و بخش او از مایکروسافت واقعاً سعی کردند فعال باشند. و این چیزی است که من اینجا می بینم.”

اسمیت که از او خواسته شد روندهای اصلی را ارزیابی کند، دو عامل را ذکر می کند: 1) نسل جدیدی از کارمندان با انتظارات بالا برای روابط خود با کارفرمایان. و 2) این لحظه منحصر به فرد در زمانی که جمعیت در سن کار در ایالات متحده، بین 20 تا 64 سال، دیگر مانند گذشته رشد نمی کند.

اسمیت گفت: “شما باید به این فکر کنید که چگونه با کارمندان خود رابطه ای عالی داشته باشید.” “شما باید به این فکر کنید که چگونه می توانید آنچه را که کارکنان شما می توانند در کار کمک کنند با قدرت فناوری ترکیب کنید تا مردم را در محل کار بهره ورتر و حتی شادتر کنید.

به هر حال، او گفت: “این یک دوره جدید است.”

در پادکست های Apple، Google Podcasts، Spotify یا هر کجا که گوش می دهید، در بالا گوش دهید یا در brooztechnology مشترک شوید.