• خانه
  • اخبار
  • واردات آیفون اپل در ایران چه زمانی ممنوع می شود؟

واردات آیفون اپل در ایران چه زمانی ممنوع می شود؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
واردات آیفون اپل در ایران چه زمانی ممنوع می شود؟

ماجرای «ممنوعیت واردات» برای من و شما کاملا عادی شده است اما متاسفانه! حدود 3 سال پیش در مورد احتمال ممنوعیت واردات آیفون به ایران در ترنجی از شما نوشتیم. همچنین ممنوعیت واردات گوشی های بالای 300 یا 600 یورو با وجود حضور پرچمداران بیش از 1000 دلاری سامسونگ، هواوی و حتی شیائومی به وضوح نشان از تلاش برای ممنوعیت واردات آیفون دارد. اخیراً بار دیگر بحث ممنوعیت واردات آیفون به ایران مطرح شده است. حتی در مورد این زمان هم مشخص می کنند. ببینیم واردات آیفون اپل در ایران چه زمانی ممنوع می شود؟

زمان ممنوعیت واردات آیفون به ایران فرا رسیده است

حسن شجاعی رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مجلس شورای اسلامی گفت: پایان نیمه اول سال جاری، به موضوع اجرای دقیق ممنوعیت واردات کالاهای آمریکایی و لوکس به ویژه آیفون پایان خواهد داد. در واقع، قانونگذاران خواستار ممنوعیت گوشی های اپل شده اند.

به همین منظور تاکید می شود در صورتی که دولت به وعده های خود مبنی بر ممنوعیت واردات گوشی های لوکس عمل نکند، مجلس اقدام و پیگیری خواهد کرد.

به گفته وی، درخواست ممنوعیت واردات این برند است و دولت نیز به گفته مقام معظم رهبری موظف به اعمال این ممنوعیت است.

کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تهدید کرد در صورت عدم اعمال این ممنوعیت، کمیسیون اصل 90 وارد می شود.

سال گذشته رهبر معظم انقلاب از واردات آیفون های آمریکایی به کشور و خرید ملک در خارج از ایران انتقاد کردند و گفتند:

«واردات نادرست خطرناک و مهم است. گاهی اوقات این واردات، وارداتی لوکس است، یعنی نیازی به آن ندارید. من شنیدم که در سال 1998 حدود نیم میلیارد دلار برای واردات یک گوشی لوکس آمریکا هزینه شده است. “البته بخش خصوصی این کار را انجام می دهد، اما دولت باید جلوی آن را بگیرد.”

جریمه اپل در برزیل

علی هزریان، سخنگوی اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی گفت:

بر اساس وعده دریافتی از وزارت صمت و وزیر اقتصاد، تا نیمه اول سال 1401 واردات محصولات این برند متوقف و عملیات اجرایی این طرح به پایان می رسد.

چند سالی است که موضوع ممنوعیت واردات گوشی های پرچمدار به ویژه آیفون با انتقادات جدی مواجه شده است.

در سال های گذشته اگرچه این ممنوعیت ها اجرا نمی شد، اما تعرفه واردات این گوشی ها افزایش پیدا نکرد. اما قیمت این گوشی ها با شوک قیمتی مواجه شد و افزایش چشمگیری را متحمل شد. مخالفان و منتقدان بر این باورند که این محصولات در زمره کالاهای لوکس هستند و نیازی به استفاده از ارز کشور برای واردات نیست.

آنها معتقدند که این محصولات با وجود رتبه بالایی که دارند، پاسخگوی نیاز درصد محدودی از مصرف کنندگان هستند و اجازه ادامه واردات این محصولات اشتباه است.

باید دید این اقدامات تا کجا پیش خواهد رفت و سرنوشت بازار موبایل چه خواهد شد.

نظر شما درباره این تصمیم مجلس چیست؟ خانه ای که شامل نمایندگان من و شما می شود!