• خانه
  • اخبار
  • هواپیمای فضایی بوئینگ X-37B پس از انجام رکورد 908 روزه ماموریت مداری فرود آمد.

هواپیمای فضایی بوئینگ X-37B پس از انجام رکورد 908 روزه ماموریت مداری فرود آمد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
هواپیمای فضایی بوئینگ X-37B پس از انجام رکورد 908 روزه ماموریت مداری فرود آمد.

هواپیمای فضایی بوئینگ X-37B پس از انجام رکورد 908 روزه ماموریت مداری فرود آمد.
هواپیمای فضایی X-37B در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا فرود آمد. (عکس از بوئینگ/نیروی فضایی ایالات متحده)

هواپیمای فضایی بوئینگ X-37B نیروی فضایی آمریکا امروز یک ماموریت رکورددار دیگر را انجام داد و 908 روز پس از پرتاب به عنوان یک هواپیما در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا فرود آمد.

این ششمین ماموریت در برنامه آزمایشی X-37B و اولین ماموریتی بود که با ماژول سرویس حلقه در دم پرواز کرد. ماژول سرویس قابل استفاده مجدد، که قبل از سقوط رها شده بود، مجموعه دیگری از محموله های آزمایشی را برای ناسا و ارتش ایالات متحده نگهداری می کرد. طراحی شده است تا در هفته های آینده به طور ایمن دفع شود.

ساعاتی پس از فرود در ساعت 5:22 بامداد به وقت شرقی (2:22 بامداد به وقت شرقی)، نیروی فضایی ماموریت را موفقیت آمیز اعلام کرد.

“روش عمدی که در آن ما عملیات را در مدار انجام می دهیم – از جمله دفع ماژول خدمات – نشان دهنده تعهد ایالات متحده به اقدامات فضایی ایمن و مسئولانه است، به خصوص که مشکل رو به رشد زباله های مداری تهدید می کند که عملیات فضایی جهانی را تحت تاثیر قرار دهد. فرانک کندال، وزیر نیروی هوایی در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد.

ماموریت های قبلی X-37B که به سال 2010 بازمی گردد، تحت نظارت نیروی هوایی انجام شد و بدنه هواپیمای فضایی هنوز دارای علامت “USAF” است. این اولین ماموریتی بود که توسط نیروی فضایی انجام شد که به عنوان یک شاخه نظامی جداگانه در وزارت نیروی هوایی در سال 2019 ایجاد شد.

این ماموریت که در ماه مه 2020 با موشک اطلس 5 پرتاب شد، از رکورد 780 روز استقامتی که برای برنامه X-37B در سال 2019 تعیین شده بود، فراتر رفت. همچنین رکورد تعداد آزمایش های میزبانی شده را انجام داد.

نیروی فضایی گفت یکی از آزمایش‌ها، ماژول آنتن فرکانس رادیویی فتوولتائیک آزمایشگاه تحقیقاتی دریایی، با موفقیت پرتوهای خورشید را از خارج از جو زمین مهار کرد و هدف آن انتقال انرژی به زمین به شکل انرژی مایکروویو بود.

FalconSat-8، یک ماهواره آزمایشی که توسط آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده با مشارکت آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی توسعه یافته است، یک سال پیش با موفقیت مستقر شد و در مدار باقی مانده است.

محموله‌های ارسال شده برای ناسا شامل آزمایشی بود که برای آزمایش میزان مقاومت انواع پوشش‌های حرارتی، مواد الکترونیکی چاپی و مواد محافظ تشعشع در فضا طراحی شده بود. یکی دیگر از آزمایشات ناسا اثرات قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در فضا بر دانه ها را بررسی کرد.

سرهنگ دوم جوزف فریچن، مدیر برنامه X-37B در دفتر توانمندی سریع وزارت نیروی هوایی، گفت: “X-37B به لطف دولت و تیم صنعتی نخبه در پشت صحنه، به پیش بردن مرزهای آزمایش ادامه می دهد.” توانایی انجام آزمایش‌ها در مدار و آوردن آنها به خانه برای تجزیه و تحلیل عمیق روی زمین برای وزارت نیروی هوایی و جامعه علمی ارزشمند است.»

جیم چیلتون، معاون ارشد فضایی و پرتاب بوئینگ نیز از تکمیل این پرواز آزمایشی استقبال کرد. وی در بیانیه‌ای گفت: «از اولین پرتاب X-37B در سال 2010، رکوردها را شکسته و توانایی بی‌نظیری را برای کشور ما برای آزمایش سریع و ادغام فناوری‌های جدید فضایی فراهم کرده است.»

نه بوئینگ و نه نیروی فضایی نگفته اند که آیا پروازهای آینده X-37B ممکن است انجام شود یا نه. پنتاگون دو دستگاه آزمایش مداری X-37B را در ناوگان خود دارد.