هواپیمای تمام الکتریکی آلیس شرکت Eviation اولین آزمایش پرواز خود را در صحرای ایالت واشنگتن انجام داد

هواپیمای تمام الکتریکی آلیس شرکت Eviation اولین آزمایش پرواز خود را در صحرای ایالت واشنگتن انجام داد

هواپیمای تمام الکتریکی آلیس شرکت Eviation برای اولین پرواز آزمایشی خود سه شنبه در موزس لیکس، واشینگتن (brooztechnology Photo/Alan Boyle)

MOSES LAKE، واش – پس از سال‌ها توسعه روی زمین، هواپیمای تمام الکتریکی آلیس شرکت Eviation بی‌صدا صبح امروز برای اولین پرواز آزمایشی خود به هوا رفت.

استیو کرین، خلبان آزمایشی، هواپیمای 9 سرنشین را که با دو موتور الکتریکی 640 کیلوواتی کار می‌کرد، از فرودگاه بین‌المللی گرانت کانتی در دریاچه موزس، یک مرکز در صحرای مرتفع شرق واشنگتن که اغلب برای آزمایش نوآوری‌های هوانوردی استفاده می‌شود، هدایت کرد. انتظار می رفت که اولین پرواز بیش از نیم ساعت طول نکشد.

آلیس در پیکربندی فعلی خود برای پروازهای شهری، باری و اجرایی با حداکثر برد 500 مایل قانونی، حداکثر بار 2500 پوند و حداکثر سرعت کروز 250 گره (288 مایل در ساعت) طراحی شده است.

Eviation یکی از فهرست‌های رو به رشد سرمایه‌گذاری‌هایی است که با بهره‌گیری از پیشرفت‌های پیشرانه الکتریکی و فناوری باتری، هوانوردی را کارآمدتر و ارزان‌تر می‌سازند. مالک اکثریت این شرکت، گروه کلرمونت است، یک شرکت خصوصی که دفتر مرکزی آن در سنگاپور قرار دارد.

(اسکرین شات زنده از Eviation)

سیستم نیروی محرکه الکتریکی هواپیما توسط MagniX، پسر عموی شرکت کلرمونت که مقر آن در اورت، واشنگتن است، ارائه می شود. شریک Eviation در برنامه آزمایش پرواز AeroTEC است که مرکز آزمایش پرواز دریاچه موسی را اداره می کند. با توجه به ارزشش، MagniX و AeroTEC از سال 2020 برای انجام آزمایشات پروازی روی هواپیمای Cessna Grand Caravan که برای استفاده از موتورهای الکتریکی MagniX تبدیل شده است، با یکدیگر همکاری می کنند.

اولین آزمایش پرواز آلیس بیش از سه سال پس از رونمایی از اولین نمونه اولیه در نمایشگاه هوایی پاریس انجام شد. Eviation از آن زمان پایگاه عملیات خود را از اسرائیل به آرلینگتون، واشنگتن منتقل کرده و تحت یک انتقال اجرایی پیچیده قرار گرفته است.

این شرکت نمونه اولیه آماده پرواز خود را در طول بیش از یک سال مونتاژ و آزمایش زمینی – با مشکلاتی در این راه – قرار داد.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، آلیس می تواند ظرف پنج سال عملیاتی شود. سه سال پیش، Eviation اعلام کرد که لیست قیمت یک هواپیمای آلیس 4 میلیون دلار خواهد بود – اما این شرکت اخیراً این رقم را ذکر نکرده است و قیمت واقعی هواپیماها معمولاً بر اساس معامله تعیین می شود.

قبلاً چندین معامله اعلام شده است: DHL Express 12 هواپیمای Alice eCargo را در سال گذشته سفارش داد و کیپ ایر مستقر در ماساچوست در ماه آوریل 75 هواپیمای مسافربری تمام الکتریکی سفارش داد. در این ماه، شرکت هواپیمایی چارتر GlobalX اعلام کرد که قصد دارد 50 هواپیمای جت مسافربری سفارش دهد که تحویل آنها در سال 2027 آغاز می شود.