• خانه
  • اخبار
  • هشدار سونامی جدید برای ساکنان سیاتل: اگر زمین شروع به لرزیدن کرد، هر چه سریعتر به مناطق بالاتر بروید

هشدار سونامی جدید برای ساکنان سیاتل: اگر زمین شروع به لرزیدن کرد، هر چه سریعتر به مناطق بالاتر بروید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
هشدار سونامی جدید برای ساکنان سیاتل: اگر زمین شروع به لرزیدن کرد، هر چه سریعتر به مناطق بالاتر بروید

هشدار سونامی جدید برای ساکنان سیاتل: اگر زمین شروع به لرزیدن کرد، هر چه سریعتر به مناطق بالاتر بروید
جزئیات یک مطالعه جدید که اثرات بالقوه یک زلزله در منطقه گسل سیاتل و سونامی ناشی از آن را پیش بینی می کند. (تصویر DNR واشنگتن)

اگر یک زمین لرزه واقعا بزرگ از سیاتل روی ساحل بیفتد، سواحل شهر ممکن است در عرض سه دقیقه تحت تاثیر امواج عظیم سونامی قرار بگیرند. در بدترین سناریو، امواجی که به محله ماگنولیا بلوف سیاتل برخورد می کنند می توانند به ارتفاع 33 فوتی برسند.

این هشدار تلخ گزارشی است که روز پنجشنبه توسط وزارت منابع طبیعی ایالت واشنگتن منتشر شد.

نکته پایانی: اگر زمین در منطقه بزرگتر سیاتل شروع به لرزیدن کرد، به سرعت به ارتفاعات بالاتر بروید.

«اغلب وقتی به سونامی فکر می کنیم، به سواحل بیرونی خود و جوامع اقیانوس آرام فکر می کنیم. هیلاری فرانتز، کمیسر زمین‌های عمومی در بیانیه‌ای با اعلام این گزارش گفت: اما سابقه طولانی زمین‌لرزه‌ها روی گسل‌های Puget Sound وجود دارد.

فرانتس بر اهمیت حصول اطمینان از اینکه جوامع در معرض خطر آگاه هستند و برنامه های واکنش را توسعه می دهند، تأکید کرد.

در حالی که از لحاظ تاریخی توجه زیادی به زمین لرزه های ایجاد شده توسط ناحیه فرورانش Cascadia، که در امتداد یک گسل زیر آب در نزدیکی ساحل غربی قرار دارد، معطوف شده است، مطالعه جدید بر روی منطقه گسل سیاتل تمرکز دارد. این گسل بسیار کوتاهتر از شرق به غرب در زیر Puget Sound قرار دارد. این شهر از طریق شهر دریایی برمرتون، در سراسر جزیره بینبریج، از طریق سیاتل و در شرق از بلوو امتداد دارد.

آخرین زمین لرزه در این گسل حدود 1100 سال پیش رخ داده است و گمان می رود این گسل هنوز فعال باشد.

هشدار سونامی جدید برای ساکنان سیاتل: اگر زمین شروع به لرزیدن کرد، هر چه سریعتر به مناطق بالاتر بروید
نقشه ای که منطقه گسل سیاتل (SFZ) را نشان می دهد. (تصویر DNR واشنگتن)

این مطالعه به بررسی بدترین سناریو با احتمال کم از یک زلزله 7.5 ریشتری پرداخت. در این وضعیت، امواج سونامی ابتدا به بخش شمالی خلیج الیوت، که بدنه آبی در سواحل مرکز شهر سیاتل است، برخورد می کند. Alki Point در غرب سیاتل؛ و ساحل شرقی جزیره بینبریج. امواج می توانند در عرض یک ساعت به المپیا، جنوبی ترین قسمت Puget Sound برسند و تا شمال کانادا گسترش پیدا کنند.

امواج بزرگ و جریان های قوی ناشی از زلزله می تواند تا سه ساعت ادامه داشته باشد. سونامی همچنین باعث جاری شدن سیل گسترده در خط ساحلی می شود و سیلاب رودخانه هایی را که به صدا می ریزند رانده می شود.

یک زلزله برخی از توده های زمین را به سمت بالا می راند، پدیده ای که به عنوان بالا آمدن شناخته می شود، در حالی که برخی دیگر به سمت پایین رانده یا فروکش می کنند.

این گزارش توسط زمین شناسان بخش بررسی زمین شناسی واشنگتن DNR نوشته شده است و شامل محققانی از اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) و دانشگاه واشنگتن می شود.

این مطالعه بر اساس اطلاعات از سوابق زمین شناسی، تاریخ شفاهی از مردم محلی و مدل های علمی است.

در این گزارش آمده است که علائم هشدار دهنده یک سونامی قریب الوقوع شامل خود زلزله، عقب نشینی آب از ساحل یا بالا آمدن ناگهانی یا صدای خروشان از دریا است.

در ژانویه، برنامه رایگان MyShake به طور گسترده در واشنگتن در دسترس قرار گرفت تا هشدارهای اولیه درباره وقوع زلزله را ارائه دهد.

نویسندگان گزارش می‌گویند: «آگاهی از علائم هشدار دهنده طبیعی سونامی بسیار مهم است. “ممکن است زمان برای انتظار برای یک سیگنال رسمی بسیار محدود باشد.”