• خانه
  • اخبار
  • هشدار سونامی باعث سردرگمی زلزله می شود: بایستید، رها کنید و بپوشید یا به سمت تپه ها بروید؟

هشدار سونامی باعث سردرگمی زلزله می شود: بایستید، رها کنید و بپوشید یا به سمت تپه ها بروید؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
هشدار سونامی باعث سردرگمی زلزله می شود: بایستید، رها کنید و بپوشید یا به سمت تپه ها بروید؟

هشدار سونامی باعث سردرگمی زلزله می شود: بایستید، رها کنید و بپوشید یا به سمت تپه ها بروید؟
زلزله 2001 Nisqually به هتل کادیلاک در سیاتل آسیب رساند. (بایگانی شهرداری سیاتل)

خبر این هفته مبنی بر اینکه یک زمین لرزه بزرگ در سیاتل می تواند امواج ویرانگر سونامی را در چند دقیقه به برخی از سواحل وارد کند، حداقل یکی از خواننده های brooztechnology سر خود را خاراند. آیا گزارش جدید به این معنی است که شما همچنان باید توصیه‌های توقف، رها کردن و پوشاندن زمین لرزه‌ها را دنبال کنید یا به محض اینکه زمین شروع به حرکت کرد باید برای مکان‌های بالاتر مسابقه دهید؟

جو اسمیلی، سخنگوی وزارت منابع طبیعی واشنگتن، گفت که پاسخ هر دو است. ابتدا در جایی امن جمع می شوید. هنگامی که زمین از حرکت باز می ایستد، به خصوص اگر زلزله بزرگتر باشد، از خط ساحلی به سمت زمین های بلندتر و/یا داخل خشکی بروید.

این وضعیت دشواری است، و همانطور که خواننده خاطرنشان کرد، “توصیه های رسمی در سیاتل حتی می گویند که در برابر اصرار برای فرار از بیرون مقاومت کنید، زیرا مردم اغلب در تلاش برای فرار در طول زلزله آسیب می بینند.”

در آخرین زمین لرزه بزرگ در منطقه، زلزله سال 2001 Nisqually، مردم در واقع بر اثر سقوط آجر از نمای ساختمان مجروح شدند. این زمین لرزه به بزرگی 6.8 ریشتر ثبت شده است. سونامی نبود.

اما این زمین لرزه به دلیل برخورد صفحات بر روی گسلی متفاوت از آنچه در مطالعه جدید توسط سازمان زمین شناسی واشنگتن، یک بخش از DNR مورد بررسی قرار گرفت، ایجاد شد.

زمین لرزه Nisqually در جایی رخ داد که صفحه تکتونیکی Juan de Fuca در زیر صفحه آمریکای شمالی فرورفته و در حدود 32 مایلی زیر زمین قرار داشت. مطالعه جدید بر روی منطقه گسل سیاتل تمرکز دارد، گسلی که از شرق به غرب در زیر Puget Sound قرار دارد. این شهر از طریق شهر دریایی برمرتون، در سراسر جزیره بینبریج، از طریق سیاتل و در شرق از بلوو امتداد می یابد.

این مطالعه تأثیر یک رویداد بزرگ اما بعید را پیش‌بینی کرد: زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 7.5 ریشتر ناشی از گسل سیاتل. محققان شواهدی از سوابق زمین شناسی و تاریخ شفاهی مردم محلی که زلزله بزرگی را در حدود 1100 سال پیش در این گسل ثبت کرده بودند، پیدا کردند. آسیب هنوز فعال در نظر گرفته می شود.

مدل زمین لرزه گسل سیاتل نشان می دهد که برخی از خشکی ها به سمت بالاتر رانده می شوند، پدیده ای که به عنوان بالا آمدن شناخته می شود، در حالی که برخی دیگر به پایین رانده می شوند یا فروکش می کنند. یک زمین لرزه می تواند امواج غول پیکری ایجاد کند که بزرگترین آنها به ارتفاع 33 فوت می رسد و می تواند محله ماگنولیا بلوف سیاتل را تحت تاثیر قرار دهد.

با این حال، در بحبوحه یک زلزله، تقریباً هیچ کس نمی داند مقصر چه کسی است و آیا سونامی به دنبال خواهد داشت یا خیر. بهترین گزینه ممکن است این باشد که احتیاط کنید.

ماکسیمیلیان دیکسون، رئیس برنامه پیشگیری و خطرات در دفتر مدیریت اضطراری واشنگتن در بیانیه‌ای گفت: لرزش زمین هشدار شما در مورد احتمال وقوع یک سونامی خواهد بود. «مطمئن شوید که می‌دانید نزدیک‌ترین ارتفاع و سریع‌ترین مسیر برای رسیدن به آنجا کجاست. برای سونامی و هشدارهای محلی ثبت نام کنید.