منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • هدف بانک مرکزی از ایجاد کد ارز ملی چیست؟

هدف بانک مرکزی از ایجاد کد ارز ملی چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
هدف بانک مرکزی از ایجاد کد ارز ملی چیست؟

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) که اکنون به عنوان ارز دیجیتال یا رمزارز شناخته می شود، به محل اختلاف فعالان پرداخت و ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. برخی آن را ابزاری برای کنترل بیشتر بانک مرکزی بر دارایی های مردم می دانند، در حالی که مخالفان معتقدند رمزیال آمده است تا گره گشایی کند. اما کارشناسان و فعالان بلاک چین تاکید می کنند که تا زمانی که بانک مرکزی به هدف ارائه پول دیجیتال نرسد، نمی توان در مورد معایب و مزایای آن صحبت کرد.

«ارز دیجیتال بانک مرکزی» که به اختصار CBDC نامیده می شود، دارایی دیجیتالی است که توسط بانک های مرکزی برخی کشورها صادر می شود و توسط دولت ها به عنوان ارز دیجیتال رسمی شناخته می شود. برخلاف بیت کوین که توسط دولت ها صادر نمی شود و مرزهای جغرافیایی آن محدودیتی برای تجارت آن ندارد، پول دیجیتال بانک مرکزی توسط یک نهاد دولتی صادر می شود و تحت نظارت قانونی است. CBDC یک شکل توسعه یافته از پول سنتی است و کاربران می توانند آن را در کیف پول دیجیتال خود مدیریت کنند و از آن برای پرداخت و سایر برنامه های خاص استفاده کنند.

به گزارش سرویس رمز ارز تکنا، با محبوبیت ارزهای دیجیتال در سراسر جهان، بسیاری از کشورها به فکر ارائه این ارز دیجیتال هستند. یوان دیجیتال، کرون دیجیتال، پترو و … برخی از تجربیات محدود CBDC هستند که توسط بانک مرکزی کشورهای مختلف در حال توسعه یا ارائه هستند. بانک مرکزی ایران که سال هاست در حال گسترش این ایده است، سرانجام اعلام کرد که به زودی فرآیند آزمایشی آغاز می شود.

رئیس کل بانک مرکزی از استفاده آزمایشی رمز عبور بانک مرکزی در برخی نقاط کشور به مدت شش ماه در ماه های آینده خبر داد. وی همچنین بر لزوم آموزش و فرهنگ سازی لازم در این زمینه تاکید کرد. سومین نشست رئیس کل بانک مرکزی با کارشناسان و مدرسین اقتصاد با تاکید بر ارز رمزنگاری شده بانک مرکزی برگزار شد. علی صالح آبادی با استقبال از نکات مطرح شده از سوی کارشناسان اقتصادی گفت: موضوع ارز رمزنگاری شده بانک مرکزی مدت هاست که در بدنه سیاست های پولی و بانکی مطرح بوده است. در نهایت در این مدت کارگروهی متشکل از کارشناسان اقتصادی، فنی و انتشار اسکناس این موضوع را تا مرحله عملیاتی و به صورت آزمایشی تکمیل کردند. در همین راستا طی ماه های آینده شاهد اجرای آزمایشی این طرح در برخی نقاط کشور خواهیم بود.» وی مدت اجرای آزمایشی این طرح را شش ماه اعلام کرد و گفت: پس از این مدت علاوه بر آسیب شناسی موضوع، گزارش این طرح در اختیار کارشناسان اقتصادی و بانکی قرار می گیرد تا از دیدگاه های فرهیختگان این حوزه بهره مند شوند. .

صالح آبادی اولویت بانک مرکزی در این مرحله را اصلاح نظام بانکی سه کشور دانست و افزود: موضوعات مهمی که اکنون در سطح جهان مطرح می شود از جمله. رمز ملی بانک مرکزی نیز عقب نمانده و تصمیمات و اقدامات مهمی در این زمینه انجام شده است. گفتنی است در این نشست کارشناسان اقتصادی با بررسی موضوع پول دیجیتال بانک مرکزی، راهکارهایی برای اجرای موفق تر این موضوع ارائه کردند. طرح بانک مرکزی نیز به سوالات و ابهامات مدعوین پاسخ داد.

این پروژه در حال شکست است

ایوب ترابی، کارشناس امنیت رمزنگاری در این خصوص گفت: باید توجه کنیم که این رمزنگاری ملی از شبکه پرداخت ما چه مشکلی را حل می کند. زیرا ماهیت ارزهای رمزنگاری شده زمانی معنا پیدا می کند که می خواستند دولت ها را دور بزنند به جای اینکه توسط خود دولت ها توسعه پیدا کنند. ارزهای دیجیتال ملی باید قابل خرج، نقدینگی و تبدیل به ارزهای دیجیتال دیگر باشند. وقتی ارز خودمان تحریم می شود، قطعا ارز ملی ما که باید مشخص شود، همچنان تحریم است و تفاوتی در ماهیت کار وجود ندارد.

ایوب ترابی افزود: نکته دیگر این است که مردم برای حفظ و کسب درآمد از این اقبال خوش شانس نیستند، زیرا این ارز دیجیتال باید دارای نرخ ثابتی باشد که این نرخ ارز ثابت است. رمزهای عبور ملی ما از این نقطه هم آزادیم.
مهمترین چیز جلب اعتماد مردم در تصویب کدهای ملی است. در شرایط فعلی جامعه اعتمادی از سوی مردم وجود ندارد.

وی ادامه داد: در مجموع این ارز دیجیتال ملی در هیچ یک از موارد و اهداف اصلی ارزهای رمزپایه موفق نبوده است و فکر می کنم این پروژه با شکست مواجه خواهد شد. و پرونده های زیادی در این زمینه مفتوح است.»
کاربران در این دامنه باید مستقل باشند.

همچنین، سهیل نیکزاد، بنیانگذار انجمن فناوری بلاک چین، گفت: منطقی است که اگر در مورد ارزهای دیجیتال ملی صحبت می کنیم، باید به گونه ای باشد که مصرف کنندگان هنگام استفاده از آنها مستقل باشند. به زبان ساده، رمزهای ملی باید در شبکه‌های مستقل منتشر شوند، شبکه‌هایی که کاربران اختیارات و استفاده بیشتری دارند. خودمختاری جنبه رمزنگاری بودن را حفظ می کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، رویکرد مستقیم یا غیرمستقیم بانک مرکزی برای حمایت مالی از این توکن بسیار مهم است. به عنوان مثال، من می توانم یک توکن را روی یک ارز دیجیتال ملی چاپ کنم. این توکن، به عنوان مثال، یک ریال هزینه دارد، او حفظ می کند. این دو موضوع باید در کدهای ملی رعایت شود وگرنه ماهیت خود را از دست می دهد.