نیل استیونسون چندین دهه پس از ایجاد یک متاوره علمی تخیلی، در حال کار بر روی تحقق آن است

نیل استیونسون چندین دهه پس از ایجاد یک متاوره علمی تخیلی، در حال کار بر روی تحقق آن است

نیل استفنسون نویسنده داستان های علمی تخیلی در یک رویداد تالار شهر در سال 2018 سخنرانی می کند. (عکس brooztechnology/آلن بویل)

مایکروسافت و شرکت مادر فیس‌بوک، متا، دیدگاه‌های خاص خود را از دنیای مجازی به نام متاورس دارند – اما دیدگاه متن‌باز جایگزین نیل استفنسون، نویسنده داستان‌های علمی تخیلی سیاتل، در حال افزایش است.

و در حالی که استیونسون ممکن است میلیاردها دلار نداشته باشد، او امتیازی دارد که رهبران فناوری نمی توانند با آن برابری کنند: او کسی است که مفهوم متاورس را برای یک رمان علمی تخیلی با عنوان تصادف برفی در سال 1992 مطرح کرد.

این سرمایه گذاری که توسط استیونسون و پیتر وسنز، پیشگام ارزهای دیجیتال، معروف به Lamina1 تأسیس شده است، با هدف بهره گیری از بلاک چین، یک فناوری که به اندازه چند جهان محبوب است، است. این طرح توسعه یک پلتفرم بلاک چین لایه 1 (لاتین به معنای “Lamina 1”) است که سازندگان محتوا می توانند هنگام ساخت گوشه ای از متاورس خود از آن بهره ببرند.

استیونسون در نوامبر گذشته به من گفت که متاورز، همانطور که متا و فیس بوک پیش بینی کرده اند، دقیقاً با دید او از دنیای مجازی با ابعاد سیاره ای مطابقت ندارد. استیونسون در آن زمان گفت: «آنها معمولاً در مورد چنین چیزهایی در مقیاس سیاره ای صحبت نمی کنند.

در ماه های بعد نویسنده تصمیم می گیرد خودش وارد بازی شود.

هنگامی که پرده Lamina1 در ماه ژوئن بالا رفت، استیونسون گفت: “30 سالگی Snow Crash و علاقه اخیر به ساخت متاورس باعث شد تا به این فکر کنم که چگونه این کار را به گونه ای انجام دهم که با مفهوم اصلی مطابقت داشته باشد.” “این به معنای یک خمیر خلاقانه است که ریشه در لایه پایه قوی از فناوری های منبع باز دارد که خدمات کلیدی را به سازندگان ارائه می دهد و در عین حال تضمین می کند که آنها دستمزد دریافت می کنند.”

Vesenes در پستی در Medium گفت که شفافیت تراکنش مرتبط با بلاک چین برای یک فراجهان به سبک استیونسون مناسب است.

“من به آن به عنوان یک لایه پایه برای Open Metaverse فکر می کنم: مکانی برای ساختن چیزی که کمی نزدیک تر به دیدگاه نیل است – مکانی که به سازندگان امتیاز می دهد، از نظر فنی و هنری، جایی که پشتیبانی، فناوری های محاسباتی فضایی و جامعه را برای حمایت از آنها فراهم می کند. وسنس گفت: ساخت متاورس.

از ژوئن، Lamina1 بیشتر جنبه‌های یک استارت‌آپ معمولی فناوری را به خود اختصاص داده است: استیونسون رئیس شرکت، Vesenes مدیرعامل، ربکا بارکین کهنه کار مجیک لیپ رئیس‌جمهور، و جمیل مولدینا، کهنه کار گوگل، معاون بازی‌ها، مشارکت‌ها و رسانه‌ها است.

ماه گذشته، این شرکت یک کاغذ سفید فنی منتشر کرد که از ظهور کالاهای دیجیتال و ارزهای دیجیتال تبلیغ می کرد، در حالی که “پرچم دزدان دریایی را به اهتزاز در می آورد” برای اقتصاد دیجیتالی که توسط سازندگان تولید و متعلق به آن است.

نقشه راه فناوری وایت پیپر خواستار انتشار ابزارهای نرم افزاری اولیه در ماه جاری، ایجاد شبکه آزمایشی بلاک چین در ماه نوامبر و انتشار نسخه آلفای یک مرورگر متاورس فعال در ماه دسامبر است. اولین کنفرانس Open Metaverse قرار است در ماه فوریه در لس آنجلس برگزار شود.

Lamina1 می گوید که یک محیط مجازی الهام گرفته از دیدگاه استیونسون از متاورس در حال حاضر “در مراحل اولیه توسعه فعال است.”

وایت پیپر می‌گوید: «TheE METAVERSE» اثر نیل استفنسون، نوید یک دنیای مجازی تعاملی بسیار تخیلی با داستانی فراموش‌نشدنی را می‌دهد.

رم واقعی در یک روز ساخته نشده است، و همین امر در مورد متاورس صادق خواهد بود، خواه توسط متا، مایکروسافت، Lamina1 یا ترکیبی از این بازیکنان فناوری و دیگران ساخته شده باشد. مشخص نیست که Lamina1 چقدر سرمایه جذب می کند، اما وب سایت این شرکت در حال حاضر 17 سرمایه گذار را فهرست کرده است – از جمله Reid Hoffman، بنیانگذار LinkedIn و Jeff Entres، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران Pioneer Square Labs مستقر در سیاتل.

اگر این مفهوم از بین برود، بی سابقه نخواهد بود. یک دهه پیش، استیونسون یک کمپین Kickstarter برای یک بازی ویدیویی مبارزه با شمشیر به نام Clang اجرا کرد. این کمپین بیش از 525000 دلار بودجه جمع آوری کرد، اما در سال 2014 استیونسون مجبور شد پروژه را لغو کند و وجوه را بازپرداخت کند. او در آن زمان گفت: «نمونه اولیه از نظر فنی نوآورانه بود، اما بازی آن چندان سرگرم کننده نبود.

این خطر وجود دارد که روزی در مورد Lamina1 یا چندجهانی به عنوان یک کل همین گفته شود. اما این بار ریسک مجازی و واقعی بیشتر خواهد بود.