• خانه
  • اخبار
  • ناسا پایان ماموریت فرودگر Mars InSight را با پیوستن Aerojet به افتخارات اعلام کرد.

ناسا پایان ماموریت فرودگر Mars InSight را با پیوستن Aerojet به افتخارات اعلام کرد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ناسا پایان ماموریت فرودگر Mars InSight را با پیوستن Aerojet به افتخارات اعلام کرد.

ناسا پایان ماموریت فرودگر Mars InSight را با پیوستن Aerojet به افتخارات اعلام کرد.
یکی از آخرین سلفی‌های فرودگر InSight در ماه آوریل از مریخ بازگردانده شد. (عکس از ناسا)

چهار سال پس از استقبال مهندسان از فرود فضاپیمای روباتیک InSight بر روی مریخ، ناسا امروز پایان ماموریت 830 میلیون دلاری کشف زلزله را اعلام کرد.

در یک به روز رسانی ماموریت، ناسا گفت که تیم کنترل در آزمایشگاه پیشرانه جت در دو تلاش متوالی در ارتباط با فرودگر شکست خورده است – که قبلاً به عنوان معیارهای پایان ماموریت تعیین شده بود. گرد و غبار روی صفحات خورشیدی کاوشگر جمع شده بود و برنامه ریزان ماموریت به این نتیجه رسیدند که باتری ها در نهایت از بین رفته اند. آخرین باری که ناسا اطلاعاتی را از Mars InSight دریافت کرد ۱۵ دسامبر بود.

شبکه فضایی عمیق JPL به شنیدن سیگنال‌های فضاپیما ادامه خواهد داد، اما تماس بیشتر بعید به نظر می‌رسد.

تیم ماموریت تمرکز را بر دستاوردهای InSight به جای شکست های آن انتخاب کرد. هدف اصلی InSight ثبت خوانش های لرزه ای بود که از داخل سیاره سرخ سرچشمه می گرفت. این ماموریت در مجموع 1319 زمین لرزه را شناسایی کرده است، از جمله زمین لرزه های ناشی از برخورد شهاب سنگ. در ماه مه، لرزه‌سنج فضاپیما بزرگترین زمین‌لرزه‌ای را که تاکنون در سیاره‌ای غیر از زمین شناسایی شده است، ثبت کرد.

توماس زوربوخن، معاون مدیر اداره ماموریت علمی ناسا، گفت: “من پرتاب و فرود این ماموریت را تماشا کردم، و در حالی که خداحافظی با یک فضاپیما همیشه غم انگیز است، اما علم شگفت انگیزی که توسط InSight انجام شده است باعث جشن می شود.” داده‌های لرزه‌ای این مأموریت برنامه اکتشاف به تنهایی بینش‌های عظیمی را نه تنها در مورد مریخ، بلکه در مورد دیگر اجرام سنگی از جمله زمین ارائه می‌دهد.

فرودگر اینسایت همچنین به یک سنبله خودران به نام «مول» مجهز بود که برای نقب زدن تا عمق 16 فوتی زیر سطح و اندازه گیری گرمای درونی مریخ طراحی شده بود. با این حال، مول مجهز به حسگر، به دلیل ماهیت توده‌ای خاک در محل فرود Elysium Planitia، تنها قادر به حفاری تا عمق کم بود.

تأسیسات Aerojet Rocketdyne در ردموند، واشینگتن، پیشران‌هایی را ساخت که فرودگر سه پا را به فرود نوامبر ۲۰۱۸ هدایت می‌کردند – به‌علاوه پیشرانه‌ها برای سایر مراحل پرواز.

از زمان پرتاب تا فرود روی مریخ، پیشرانه Aerojet Rocketdyne یک عامل کلیدی در در @NASAInSight سفر به سیاره سرخ” یک توییت خداحافظی از طرف شرکت گفت.

مقصد Aerojet Rocketdyne برای نوع دیگری از انتقال است: این هفته، L3Harris Technologies مستقر در کالیفرنیا قراردادی را برای خرید Aerojet در یک معامله تمام نقدی به ارزش 4.7 میلیارد دلار، از جمله بدهی خالص، اعلام کرد. انتظار می رود این معامله در سال 2023 بسته شود، مشروط به شرایط مرسوم، از جمله تاییدیه های نظارتی.

در سال 2020، لاکهید مارتین قراردادی به ارزش 4.4 میلیارد دلار برای خرید Aerojet منعقد کرد، اما این طرح در ماه فوریه پس از طرح شکایت کمیسیون تجارت فدرال برای جلوگیری از اکتساب به دلیل نگرانی‌های ضدتراست، کنار گذاشته شد.