• خانه
  • اخبار
  • ناسا همزمان با بررسی داده های اولین تلاش، پرتاب موشک به ماه را برای شنبه برنامه ریزی کرد

ناسا همزمان با بررسی داده های اولین تلاش، پرتاب موشک به ماه را برای شنبه برنامه ریزی کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ناسا همزمان با بررسی داده های اولین تلاش، پرتاب موشک به ماه را برای شنبه برنامه ریزی کرد

ناسا همزمان با بررسی داده های اولین تلاش، پرتاب موشک به ماه را برای شنبه برنامه ریزی کرد
تصویری از یک سکوی پرتاب، زیرین موشک سیستم پرتاب فضایی ناسا، شامل چهار موتور اصلی RS-25 را در صحنه اصلی آن نشان می دهد. (ناسا از طریق یوتیوب)

یک روز پس از اولین پرتاب موشک پرتاب سنگین سیستم پرتاب فضایی ناسا به دلیل مشکل خنک کننده موتور، مدیران ماموریت اعلام کردند که روز شنبه دوباره تلاش خواهند کرد.

در این بین، مهندسان جزییات یک طرح خروج/ممنوعیت را بررسی خواهند کرد، فقط در صورتی که با مشکلاتی مشابه مشکلاتی که پاکسازی روز دوشنبه را مجبور کردند، مواجه شوند.

فرصت پرتاب دو ساعته شنبه در ساعت 2:17 بعد از ظهر به وقت شرقی (11:17 صبح به وقت شرقی) در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا باز می شود. اگر همه سیستم‌ها از کار بیفتند، پرتاب کردن نشان‌دهنده آغاز ماموریت آرتمیس 1 ناسا خواهد بود، یک پرواز آزمایشی بدون خدمه که برای آماده‌سازی زمینه برای فرستادن فضانوردان به سطح ماه در اواسط دهه 2020 است.

برخی از جنبه های شمارش معکوس برای تجربه شنبه تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال، مدیران ماموریت قصد دارند فرآیند خنک‌سازی موتور را در مرحله اولیه سوخت‌گیری انجام دهند. این روش شامل “تهویه” بخشی از سوخت هیدروژن مایع موشک برای خنک کردن چهار موتور اصلی صحنه تا دمای مطلوب 420 درجه زیر صفر فارنهایت است.

هنگامی که سیستم خنک کننده در ماه مارس در طی یک “دوی سبز” در مرکز فضایی استنیس ناسا در می سی سی پی آزمایش شد، این روش در اوایل فرآیند سوخت رسانی با موفقیت انجام شد. اما هنگامی که نشت هیدروژن بعداً در طول شمارش معکوس روز دوشنبه رخ داد، یک حسگر نشان داد که یکی از موتورها – موتور شماره 3 – به اندازه کافی سرد نیست.

مدیران ماموریت تصمیم گرفتند روش مورد استفاده در Stennis را تکرار کنند.

جان هانیکات، مدیر برنامه SLS ناسا، پیشنهاد کرد که مشکل ممکن است مربوط به حسگر باشد نه خود سیستم آزادسازی هیدروژن.

او به خبرنگاران گفت: «ما فیزیک نحوه عملکرد هیدروژن را درک می کنیم. “روش رفتار سنسور با فیزیک موقعیت مطابقت ندارد.”

هانیکات گفت که او و تیمش در حال توسعه طرحی هستند تا بررسی کنند که موتورها به درستی خنک شده اند، بر اساس مجموعه وسیع تری از داده ها. او گفت که تیم تصمیم گرفتند از قرار گرفتن در داخل موشک و کار مستقیم روی حسگر خودداری کنند، که ممکن است مستلزم بازگرداندن موشک از سکوی پرتاب باشد.

هانی کات می‌گوید: «آنچه که من قصد انجام آن را دارم، با کمک تیم، این است که ما را در موقعیتی قرار دهد که داده‌هایی را به ما می‌دهد که بدانیم موتورها را به‌طور مناسب خنک کرده‌ایم و با استفاده از داده‌هایی که امروز به آنها دسترسی داریم پرواز کرده‌ایم.» گفت.

مهندسان همچنین نگرانی های دیگری را که در طول شمارش معکوس روز دوشنبه مطرح می شود، بررسی خواهند کرد – مانند نشت دریچه هواکش در ناحیه بین مخازن SLS. مدیر پرتاب، چارلی بلک ول تامپسون، گفت که نشت ظاهراً نتیجه عیب‌یابی سیستم آزادسازی هیدروژن است.

پیش بینی ها می گویند 40 درصد احتمال آب و هوای قابل قبول پرتاب در روز شنبه وجود دارد. اگر شرایط جوی باعث تأخیر دیگری شود، بلک ول تامپسون گفت که می‌توان تلاش دیگری را در روز دوشنبه، در پایان تعطیلات آخر هفته روز کارگر انجام داد.

برای مأموریت آرتمیس 1، موشک SLS یک فضاپیمای اوریون بدون سرنشین را به یک پرواز آزمایشی می فرستد که به دور ماه می چرخد ​​و برای سقوط در اقیانوس آرام به زمین بازمی گردد. برنامه فعلی ناسا از آرتمیس 2 می خواهد که یک مدارگرد خدمه اوریون را در سال 2024 و آرتمیس 3 را برای حمل فضانوردان به سطح ماه در سال های 2025-2026 بفرستد.