• خانه
  • اخبار
  • ناسا فضاپیمای استارلاینر بوئینگ را در طی دومین ماموریت آزمایشی با هدف ایستگاه فضایی پرتاب کرد

ناسا فضاپیمای استارلاینر بوئینگ را در طی دومین ماموریت آزمایشی با هدف ایستگاه فضایی پرتاب کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ناسا فضاپیمای استارلاینر بوئینگ را در طی دومین ماموریت آزمایشی با هدف ایستگاه فضایی پرتاب کرد

ناسا فضاپیمای استارلاینر بوئینگ را در طی دومین ماموریت آزمایشی با هدف ایستگاه فضایی پرتاب کرد
موشک اطلس 5 اتحاد پرتاب یونایتد تاکسی فضایی Starliner CST-100 بوئینگ را به فضا پرتاب خواهد کرد. (عکس از ULA)

دو سال و نیم پس از شکست آزمایش اولیه پرواز مداری، بوئینگ تلاش خواهد کرد کپسول فضایی CST-100 Starliner خود را در یک سفر بدون سرنشین به ایستگاه فضایی بین‌المللی و بازگشت دوباره مستقر کند.

اگر آزمایش موفقیت آمیز باشد، با پرتاب امروز ساعت 18:54 ET (15:54 PT) از ایستگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا بر فراز موشک Atlas 5 اتحاد پرتاب متحد، می تواند راه را برای اولین پرواز با Starliner هموار کند. خدمه اواخر امسال

ناسا یک ویدیوی پخش جریانی از شمارش معکوس را از ساعت 18:00 به وقت شرقی (15:00 PT) پخش خواهد کرد.

بوئینگ میلیاردها دلار از ناسا برای توسعه Starliner به عنوان جایگزینی برای Crew Dragon اسپیس ایکس برای فرستادن فضانوردان به مدار دریافت کرد.

امید این بود که کپسول آدامس بتواند فضانوردان ناسا را ​​در سال 2020 حمل کند، تقریباً زمانی که Crew Dragon اولین پرواز سرنشین دار خود را انجام داد. اما اولین آزمایش پرواز بدون سرنشین استارلاینر در دسامبر 2019 به دلیل خطا در سیستم زمان سنجی خودکار نتوانست به مدار خود برسد.

پس از فرود Starliner، محققان بیش از 60 اقدام اصلاحی را پیدا کردند که باید انجام می شد. بوئینگ صدها میلیون دلار برای انجام تعمیرات کنار گذاشت و برای تعمیرات در آگوست گذشته آماده شد. اما یک مشکل دریچه باعث تاخیر در آخرین لحظه در پرواز مجدد شد که به عنوان تست پرواز مداری 2 یا OFT-2 شناخته می شود.

رفع مشکل و آماده شدن برای تلاش امروز برای پرتاب OFT-2 ماه ها طول کشید.

برنامه پرواز از مسیری پیروی می کند که برای اولین آزمایش در سال 2019 در نظر گرفته شده است: استارلاینر پس از قرار گرفتن در مدار، روز پس از پرتاب برای یک جلسه خودکار با ایستگاه فضایی هماهنگ خواهد شد. اگرچه این در درجه اول یک ماموریت آزمایشی است، اما این کپسول بیش از 500 پوند محموله از جمله غذا، لوازم و وسایل شخصی خدمه را تحویل خواهد داد.

پس از 5 تا 10 روز بازرسی، استارلاینر با کمک چتر نجات و کیسه هوا از ایستگاه فضایی جدا شده و به یک تاچ داون در غرب ایالات متحده فرود خواهد آمد. میدان موشکی White Sands محل اصلی فرود با صندلی های یدکی در آریزونا، یوتا و کالیفرنیا است.

ناسا و بوئینگ قبل از تعیین زمان آزمایش پرواز خدمه یا به اختصار CFT داده های ماموریت را تجزیه و تحلیل خواهند کرد.

این بار تنها ساکن Starliner مجهز به سنسورهای مانکن با نام مستعار Rosie Rocket است. اما سه فضانورد زنده و تنفس ناسا – بوچ ویلمور، مایک فینکه و سانی ویلیامز – در حال حاضر روی بال های خود منتظر هستند و نظاره گر اتفاقاتی هستند که برای رزی رخ خواهد داد.

ویلمور در یک نشست خبری پیش از آغاز به کار به خبرنگاران گفت: «ما بیشتر از حضور در اینجا هیجان زده هستیم. ما همچنین بسیار بسیار حسودیم زیرا این یک پرواز فضایی انسانی است و مدل رزی کسی است که می تواند این سفر را برای ما انجام دهد.