• خانه
  • اخبار
  • ناسا در حال پیشبرد “طرح A” برای پرتاب موشک به ماه در حالی که هوا را تماشا می کند، است

ناسا در حال پیشبرد “طرح A” برای پرتاب موشک به ماه در حالی که هوا را تماشا می کند، است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ناسا در حال پیشبرد "طرح A" برای پرتاب موشک به ماه در حالی که هوا را تماشا می کند، است

ناسا در حال پیشبرد "طرح A" برای پرتاب موشک به ماه در حالی که هوا را تماشا می کند، است
سیستم پرتاب فضایی ناسا روی سکوی پرتاب در فلوریدا قرار دارد. (عکس ناسا/بن اسمگلسکی)

ناسا پس از آزمایش موفقیت‌آمیز سیستم سوخت‌گیری برودتی برای موشک‌های سنگین باربری سیستم پرتاب فضایی خود، می‌گوید پیش‌بینی آب و هوا مشخص می‌کند که آیا هفته آینده برای سومین تلاش برای پرتاب ماموریت آرتمیس 1 به دور ماه انجام می‌شود یا خیر.

این فقط یک آب و هوا نیست: این یک فرورفتگی استوایی در دریای کارائیب است که می تواند تبدیل به طوفانی شود که سواحل فلوریدا را درنوردد.

در حال حاضر، ناسا به آماده سازی برای پرتاب سه شنبه آینده از مرکز فضایی کندی در فلوریدا ادامه می دهد. مایک بولگر، مدیر برنامه تحقیقاتی سیستم‌های زمینی ناسا، گفت: «در حالت ایده‌آل، ما آن را پلان A می‌نامیم زیرا آزمایش سرمایشی موفقیت‌آمیز بود و در حال حاضر پیش‌بینی‌ای نداریم که معیارهای هواشناسی ما را نقض کند.»

این طرح می‌تواند بسته به مدل‌های کامپیوتری به‌روزرسانی‌شده سرویس هواشناسی ملی برای سیستم طوفانی موسوم به Tropical Depression 9 تغییر کند. حتی اگر خطر طوفان را کنار بگذاریم، چشم‌انداز خوب نیست: پیش‌بینی‌ای که اوایل امروز منتشر شد، احتمال آب‌وهوای غیرقابل قبول را در 80 نشان می‌دهد. درصد، ابر و بارش از جمله نگرانی هاست. مدیران ماموریت روز شنبه اعلام خواهند کرد که آیا به طرح الف ادامه می دهند یا خیر و ما این گزارش را با تصمیم آنها به روز خواهیم کرد.

آب و هوا در حال حاضر تنها نگرانی برای اولین راه اندازی SLS است. در ماه گذشته، به دلیل مشکلاتی که در فرآیند سوخت‌گیری به وجود آمد، دو بار به تعویق افتاد. پس از پاکسازی، ناسا برخی از مهر و موم های موشک را جایگزین کرد و روش های سوخت رسانی “بهتر، ملایم تر” را ایجاد کرد.

تعمیرات و رویه های به روز شده روز چهارشنبه آزمایش شد. تمام مخازن سوخت این موشک پر شده بود — که باعث شد مهندس ارشد ناسا برای برنامه SLS، جان بلوینز، بگوید آن روز “بسیار موفق” بود.

ناسا همچنین از نیروی فضایی ایالات متحده که برد پرتاب فلوریدا را مدیریت می کند، مجوز دریافت کرد تا تعویض باتری های سیستم خاتمه پرواز راکت را به تاخیر بیندازد. این بدان معناست که موشک به دلایل فنی نباید از سکوی پرتاب برگردد.

اگر تیم پرتاب تصمیم بگیرد که آب و هوای طوفانی حفظ SLS روی سکو را بسیار خطرناک می کند، طرح B شامل انتقال موشک 5.5 میلیون پوندی 321 فوتی به ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه است. این به ناسا فرصتی برای جدا کردن باتری ها و انجام سایر تعمیرات می دهد – اما مدیران ماموریت نگران هستند که عملیات بازگشت و استقرار خطرات جدیدی ایجاد کند. بنابراین آنها ترجیح می دهند در صورت امکان هفته آینده موشک را پرتاب کنند.

اولین پرتاب سیستم پرتاب فضایی، قدرتمندترین موشکی که تا به حال برای ناسا ساخته شده است، تازه آغاز ماموریت آرتمیس 1 ناسا است. SLS یک کپسول Orion بدون خدمه را در یک سفر چرخه ای و هفتگی به دور ماه و بازگشت می فرستد. حسگرهای متصل به سه آدمک داده‌های قرار گرفتن در معرض تشعشع، دما و سایر عوامل محیطی را جمع‌آوری می‌کنند.

Orion همچنین یک دستیار صوتی آزمایشی به سبک الکسا – که توسط آمازون با مشارکت ناسا، لاکهید مارتین و سیسکو ایجاد شده است – خواهد داشت که می‌تواند در ماموریت‌های سرنشین دار آینده استفاده شود.

اگر آرتمیس 1 موفق شود، یک ماموریت ماهرانه سرنشین دار به نام آرتمیس 2 در سال 2024 و سپس فرود آرتمیس 3 روی ماه را آغاز می کند که ممکن است در اوایل سال 2025 رخ دهد.