ناسا به زودی Insight Martian را می بندد

ناسا به زودی Insight Martian را می بندد

ناسا قصد دارد تابستان امسال Insight را به دلیل عملکرد محدود به طور دائم تعطیل کند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، پنل های خورشیدی اینسایت به دلیل رسوب گرد و غبار عملکرد محدودی دارند و نمی توانند انرژی کافی تولید کنند. به همین دلیل است که ناسا قصد دارد تابستان امسال یک بار به Insight پایان دهد.

یکی از مهم ترین اکتشافات این سایت در 4 اکتبر سال جاری، شناسایی قوی ترین زمین لرزه با قدرت 5 ریشتر در سیاره مریخ بود. دو هفته پس از کشف، دانشمندان Insight اعلام کردند که گرد و غبار روی صفحات خورشیدی این سیاره از زمان ورود به سیاره قدرت آنها را کاهش داده است و به احتمال زیاد به ماموریت مریخ پایان خواهد داد.

Insight موفق شد بیش از برنامه ریزی شده کار کند. بنابراین تمام اهداف مریخ نورد به جز غوطه ور شدن یک کاوشگر حرارتی در زمین در مریخ با موفقیت برآورده شده است. اگرچه طوفان‌های مریخ می‌توانند گرد و غبار را به صفحات خورشیدی اضافه کنند، بادهایی وجود خواهند داشت که گرد و غبار را می‌وزانند. به گفته ویلیامز، زمین شناس دانشگاه فلوریدا، اتفاقی که برای Opportunity و Sprite افتاد، اینسایت بدشانسی است و نمی تواند از این موقعیت استفاده کند. موقعیت این سایت به گونه ای است که نمی تواند از این گردبادها و بادهای تند برای پاکسازی صفحاتش استفاده کند و فقط کثیفی در صفحات آن جمع می شود. به گفته دانشمندان، در حال حاضر تنها 5 درصد احتمال دارد که این صفحات در اثر طوفان باد از روی زمین پاک شوند و این مریخی می تواند احیا شود.