• خانه
  • اخبار
  • ناسا برنامه ای چالش برانگیز را برای پرتاب افتتاحیه موشک SLS ماه خود اعلام می کند

ناسا برنامه ای چالش برانگیز را برای پرتاب افتتاحیه موشک SLS ماه خود اعلام می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ناسا برنامه ای چالش برانگیز را برای پرتاب افتتاحیه موشک SLS ماه خود اعلام می کند

ناسا برنامه ای چالش برانگیز را برای پرتاب افتتاحیه موشک SLS ماه خود اعلام می کند
یک ماه کامل بر فراز موشک سیستم پرتاب فضایی ناسا در سکوی آزمایشی در 14 ژوئن می درخشد. (عکس از ناسا)

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، ناسا می تواند موشک سنگین باربری سیستم پرتاب فضایی خود را در اولین پرواز خود به دور ماه در اوایل 29 اوت پرتاب کند.

با این حال، این یک “اگر” بزرگ است: کارگران مرکز فضایی کندی در فلوریدا هنوز باید تعمیر و آزمایش سیستم های موشک، از جمله اجزایی که در طول تمرین ماه گذشته پرتاب به طور کامل بازرسی نشده بودند را به پایان برسانند.

کلیف لانهام، مدیر ارشد عملیات خودرو برای برنامه اکتشاف سیستم‌های زمینی ناسا، گفت که تکمیل آزمایش نهایی با رعایت تمام محدودیت‌های پرتاب در حال حاضر دشوار خواهد بود.

لانهام امروز به خبرنگاران گفت: «ما در حال حاضر با تکمیل این آزمایش و تمام کارهای بسته شدن نهایی خود، به ویژه در مرحله بین مخزن هسته، چالش هایی داریم تا به نقطه ای برسیم که آماده پرتاب باشیم.»

اعلامیه امروز در روز مبارکی منتشر شد: پنجاه و سومین سالگرد فرود آپولو 11 بر ماه.

این برنامه موظف است که موشک 322 فوتی و 3.5 میلیون پوندی از ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه مرکز فضایی در 18 آگوست بلند شود. این زمینه را برای تلاش‌های احتمالی پرتاب در 29 اوت، 2 سپتامبر و 5 سپتامبر فراهم می‌کند. این پرتاب آغاز ماموریت آرتمیس 1 ناسا را ​​نشان می‌دهد، یک پرواز آزمایشی بدون خدمه که هدف آن هموار کردن راه برای فرود فضانوردان بر سطح ماه است. 2025

آرتمیس 1 از موشک SLS می خواهد که کپسول فضایی اعماق اوریون ناسا را ​​به یک مدار دایره ای گسترده به دور ماه بفرستد و سپس آن را برای سقوط در اقیانوس آرام به زمین بازگرداند. سفرهای مرتبط با سه گزینه پرتاب اعلام شده امروز از 39 تا 42 روز طول خواهد کشید.

سه مانکن مملو از ابزار – با نام مستعار فرمانده مونیکین کامپوس، هلگا و زوهر – داده‌هایی را در مورد شرایطی که فضانوردان واقعی در طول مدار ماه 2024 Artemis 2 و در طول ماموریت برای فرود Artemis 3 روی ماه تجربه خواهند کرد، در اختیار تیم ماموریت قرار می‌دهند.

ناسا همچنین یک دستیار صوتی دیجیتال مبتنی بر نرم افزار الکسا AI آمازون را آزمایش خواهد کرد. آمازون با لاکهید مارتین و سیسکو در پروژه کالیستو همکاری می کند که می تواند اطلاعات حین پرواز را در طول ماموریت های آتی آرتمیس در اختیار فضانوردان قرار دهد. Lanham گفت که سخت افزار دستیار دیجیتال Callisto در حال حاضر در کپسول Orion نصب شده است.

حساس ترین آزمایش جبار در پایان سفر خواهد آمد.

مایک سارافین، مدیر ماموریت آرتمیس در مقر ناسا گفت: «زمانی که اوریون از ماه بازگردد، ما با سرعتی در حدود 24500 مایل در ساعت یا 32 ماخ سفر خواهیم کرد و دمایی معادل نیمی از خورشید را در خارج از سپر حرارتی تجربه خواهیم کرد.

سارافین گفت که سپر حرارتی تست های زمینی را گذرانده است، اما برای ورود مجدد در طول آرتمیس 1 با آزمایش اسید اتمسفر روبرو خواهد شد. او گفت: “ما می توانستیم چیزی را ببینیم که انتظارش را نداشتیم.”

جیم فری، دستیار مدیر اداره مأموریت توسعه سیستم های تحقیقاتی ناسا، گفت که تیم پرتاب در حال کار بر روی لیست کارهایی است که پس از تمرین سکوی پرتاب ماه گذشته – از جمله تعویض مهر و موم های خط سوخت – که باعث ایجاد مشکلاتی در طول پرواز شد، تهیه شده است. شمارش معکوس

فری تاکید کرد که تاریخ های منتشر شده امروز “تعهد آژانس نیست”، بلکه صرفاً یک جدول زمانی برای هدف تیم راه اندازی است. او گفت: “ما امروز اینجا هستیم تا بگوییم، “هی، ما فکر می کنیم در راه رسیدن به آزمون های آزمایشی در این تاریخ ها هستیم.”

هنگامی که موشک SLS مستقر می شود، برنامه ریزان ماموریت باید ساعت را روی باتری های داخل هواپیما که انرژی سیستم خاتمه پرواز را تامین می کنند، تماشا کنند. اگر پرتاب تا 5 یا 6 سپتامبر اتفاق نیفتد، ناسا باید منتظر پنجره پرتاب بعدی باشد – که از 19 سپتامبر تا 4 اکتبر باز خواهد بود – یا شاید حتی پنجره بعدی که در 17 اکتبر باز می شود.