• خانه
  • اخبار
  • ناسا با آزمایش تانک موشک ماهری SLS “تشویق” شد، اما طرح پرتاب هنوز در حال انجام است

ناسا با آزمایش تانک موشک ماهری SLS “تشویق” شد، اما طرح پرتاب هنوز در حال انجام است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ناسا با آزمایش تانک موشک ماهری SLS "تشویق" شد، اما طرح پرتاب هنوز در حال انجام است

ناسا با آزمایش تانک موشک ماهری SLS "تشویق" شد، اما طرح پرتاب هنوز در حال انجام است
مدیر پرتاب، چارلی بلک ول تامپسون (سمت چپ) و اعضای تیم پرتاب، وس موزدل و جرمی گریبر، داده ها را در سالن شلیک 1 در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا در طی یک آزمایش بارگیری نظارت می کنند. (عکس ناسا/کیم شیفلت)

ناسا می‌گوید طی تمرین امروز سکوی پرتاب سوخت‌رسانی مدارگرد ماه بدون سرنشین غول‌پیکر سیستم پرتاب فضایی خود موسوم به آرتمیس 1، به تمام اهداف خود دست یافته است – اما قبل از ادامه برنامه‌ها باید داده‌ها را بررسی کند، آب‌وهوا را بررسی کند و تأییدیه‌های نهایی را دریافت کند. تعطیل سه شنبه آینده

آزمایش در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا برای تأیید این بود که نشت سوخت هیدروژن کشف شده در طی تلاش های پرتاب در ماه گذشته برطرف شده است. نشت هیدروژن امروز در طی فرآیند پر کردن مخازن سوخت فوق خنک موشک SLS رخ داد. ناسا پس از آن گفت: «مهندسان توانستند مشکل را برطرف کنند و به فعالیت های برنامه ریزی شده ادامه دهند.

در نتیجه مجوزهای اولیه پرتاب، مهندسان مهر و موم های مشکوک را در سیستم سوخت رسانی جایگزین کردند. مدیران مأموریت همچنین روش سوخت‌گیری را تغییر دادند تا رویکردی «مهربان‌تر، ملایم‌تر» را اتخاذ کنند – و قوانین خود را برای آزمون امروز تسهیل کردند. غلظت هیدروژن در هوای اطراف موشک مجاز به تجاوز از حد 4 درصدی است که قبلاً وجود داشت. درول نیل، مفسر پرتاب ناسا گفت که میزان نشت در یک نقطه از 5 درصد فراتر رفت، اما به کمتر از 4 درصد کاهش یافته است.

نیل در جریان پخش اینترنتی امروز توضیح داد: “اگر ما در یک شمارش ترمینال قرار داشتیم، همان چیزی است که ما آزمایش کردیم، این یک تخلف بود و شمارش متوقف می شد.” اما برای قوانین اساسی که برای امروز تعیین شده بود، آنها در چارچوب آنها بودند.”

نایل گفت که تیم پرتاب “منتظر بازگرداندن این داده ها و بررسی دقیق تر هستند.”

چارلی بلکول تامپسون، مدیر راه اندازی، نتیجه آزمایش را مثبت ارزیابی کرد. او گفت: «امروز توانستیم به تمام اهدافی که تعیین کردیم برسیم.

بلک ول تامپسون گفت که مدیران ماموریت داده ها را به عنوان بخشی از فرآیند تعیین اینکه آیا باید با تلاش برنامه ریزی شده پرتاب در 27 سپتامبر ادامه دهند یا خیر، ارزیابی خواهند کرد. او گفت: «از این آزمون امروز بسیار دلگرم شدم.

چندین عامل دیگر می تواند بر برنامه تاثیر بگذارد. رویه‌های برنامه‌ریزی کنونی مستلزم بازگرداندن موشک به ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه ناسا برای قطع باتری‌ها در سیستم پایان پرواز است، اما ناسا به دنبال معافیت از نیروی فضایی ایالات متحده است که محدوده شرق را مدیریت می‌کند.

آب و هوا نیز یک مشکل بالقوه است: یک اختلال گرمسیری به نام Invest 98L در حال حاضر در اقیانوس اطلس در حال شکل گیری است و می تواند طوفان های قوی را در هفته آینده به فلوریدا بیاورد. اگر ناسا به دلیل آب و هوا فرصت 27 سپتامبر را از دست بدهد، فرصت بعدی پرتاب در 2 اکتبر خواهد بود.

اولین پرتاب سیستم پرتاب فضایی، قدرتمندترین موشکی که تا به حال برای ناسا ساخته شده است، تازه آغاز ماموریت آرتمیس 1 ناسا است. SLS یک کپسول Orion بدون خدمه را در یک سفر چرخه ای و هفتگی به دور ماه و بازگشت می فرستد. حسگرهای متصل به سه آدمک داده‌های قرار گرفتن در معرض تشعشع، دما و سایر عوامل محیطی را جمع‌آوری می‌کنند.

Orion همچنین یک دستیار صوتی آزمایشی به سبک الکسا – که توسط آمازون با مشارکت ناسا، لاکهید مارتین و سیسکو ایجاد شده است – خواهد داشت که می‌تواند در ماموریت‌های سرنشین دار آینده استفاده شود.

اگر آرتمیس 1 موفق شود، یک ماموریت ماهرانه سرنشین دار به نام آرتمیس 2 در سال 2024 و سپس فرود آرتمیس 3 روی ماه را آغاز می کند که ممکن است در اوایل سال 2025 رخ دهد.