• خانه
  • اخبار
  • موشک دهانی فاز اول موشک خود را در هوا احیا کرد

موشک دهانی فاز اول موشک خود را در هوا احیا کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
موشک دهانی فاز اول موشک خود را در هوا احیا کرد

این موشک برای اولین بار در میان شرکت های فضایی موفق شد اولین مرحله موشک خود را در هوا بازگرداند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، موشک لب ماهواره ای را در دوم می به مدار زمین فرستاد. این کار از طریق یک موشک دو مرحله ای به نام الکترون انجام می شود. در این ماموریت در مرحله اول موشک به زمین بازگشت که در بین پرتاب ها بی سابقه بود.

در حین پرتاب، پس از قرار گرفتن ماهواره ها در مدار، مرحله اول موشک با کمک چتر نجات شروع به حرکت به سمت زمین کرد. هنگامی که ملخ موشک پس از برخاستن به اقیانوس آرام بازگشت، یک هلیکوپتر شخصی‌سازی شده توانست با استفاده از قلاب چتر نجات اولین قسمت موشک را به تصویر بکشد. سپس هلیکوپتر موفق شد او را برای بازرسی بیشتر به یک کشتی نجات منتقل کند. به گفته Rocket Lab، هدف استفاده مجدد از اولین قسمت موشک و کاهش هزینه پرتاب های آینده است.

موشک فالکون 9 اسپیس ایکس تاکنون بارها به صورت عمودی بر روی سکوی فرود فرود آمده است و بسیاری از مردم با موشک های قابل استفاده مجدد آشنا هستند. اما موشک الکترونیکی روی لبه ها بسیار کوچک است و به گفته برخی به دلیل کمبود سوخت پیشرانه در مرحله اول قادر به بازگشت به زمین نخواهد بود. به همین دلیل این شرکت تصمیم گرفت موشک هلیکوپتری خود را به روشی جدید و متفاوت احیا کند.

ماموریت اخیر بیست و ششمین ماموریت موشکی معوق و موشکی الکترونیکی است. این شرکت فضایی توانست طبق برنامه ریزی های انجام شده تمامی ماهواره های ارسال شده به مدار را در مداری 520 کیلومتری با موفقیت مستقر کند.