منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • موتور قدیمی موشک روسی در مدار زمین منفجر می شود و ابر جدیدی از زباله های فضایی تولید می کند

موتور قدیمی موشک روسی در مدار زمین منفجر می شود و ابر جدیدی از زباله های فضایی تولید می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
موتور قدیمی موشک روسی در مدار زمین منفجر می شود و ابر جدیدی از زباله های فضایی تولید می کند

انفجار یک موتور موشک روسی در مدار زمین موج جدیدی از زباله های فضایی را ایجاد کرده است که برخی از قسمت های آن در حال ردیابی است.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، یک موتور موشک قدیمی روسی منفجر شد و ابری از زباله های فضایی را در مدار زمین ایجاد کرد. این بمب گذاری در مقابل پاسگاه پلیس منفجر شد و حداقل 15 نفر کشته شدند.

آناتولی زاک، روزنامه نگار، درباره شی منفجر شده در وب سایت RussianSpaceWeb.com خود نوشت: این شی متعلق به موتور یک موشک فضایی روسیه است که در سال 2007 موفق شد سه ماهواره روسی را به مدار بفرستد. این موتورهای موشکی نسبتاً کوچک دارای سوخت مستقل هستند و زمانی که موشک در گرانش صفر قرار دارد می توان آنها را روشن کرد.

جاناتان مک داول، اخترفیزیکدان و ردیاب ماهواره ای در مرکز اخترفیزیک هاروارد می گوید: ماهواره های روسی گلوناس با استفاده از یک موشک پروتون روسی با دو موتور کوچک اولاژ به فضا پرتاب شدند. در توییتی که این اخترفیزیکدان منتشر کرده، توضیحات کافی داده شده است. وی گفت: این موتورها وظیفه شتاب دادن به موشک اصلی را بر عهده دارند تا سوخت تقویت کننده را در مخازن راه اندازی مجدد موتور حفظ کنند. در حال حاضر تعداد موتورهای اولاژ در مدار زمین 64 عدد است که از این تعداد حدود 54 موتور در انفجار اخیر منفجر شده اند. این واقعیت که این موتورها قادر به استفاده کامل از کل نیروی محرکه خود در طول پرتاب نبودند، متأسفانه در دهه های بعدی منفجر شد و زباله های فضایی را در مدار ایجاد کرد.

بر اساس توییت دیگری از مک داول، بقایای موتور منفجر شده مدت ها پس از انفجار وارد جو زمین شده و می سوزد. وی در پایان این توییت جدا از قابل پیش بینی بودن این اتفاق، آن را بسیار تاسف بار خواند.