• خانه
  • اخبار
  • «من نمی‌خواهم برای یک پیمانکار نظامی کار کنم»: کارمندان گوگل و آمازون در سیاتل به توافق اسرائیل اعتراض کردند

«من نمی‌خواهم برای یک پیمانکار نظامی کار کنم»: کارمندان گوگل و آمازون در سیاتل به توافق اسرائیل اعتراض کردند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
«من نمی‌خواهم برای یک پیمانکار نظامی کار کنم»: کارمندان گوگل و آمازون در سیاتل به توافق اسرائیل اعتراض کردند

«من نمی‌خواهم برای یک پیمانکار نظامی کار کنم»: کارمندان گوگل و آمازون در سیاتل به توافق اسرائیل اعتراض کردند
معترضان هفته گذشته در سیاتل تجمع کردند تا نسبت به قرارداد ابری گوگل و آمازون با دولت اسرائیل ابراز نگرانی کنند. (عکس با حسن نیت از فعالان محلی #NoTechForApartheid)

انیران چاندراوونگسری، مهندس نرم افزار Google Cloud که در سیاتل کار می کند، می گوید که علاقه ای به ساخت محصولات برای دولت اسرائیل ندارد.

با این حال، او گفت، اگر گوگل با دولت اسرائیل و قرارداد نظامی 1.2 میلیارد دلاری معروف به پروژه نیمبوس که گوگل و آمازون در سال گذشته با آن موافقت کردند، ممکن است این کار را انجام دهد.

چاندراوونگسری و دیگر مقامات گوگل نگرانند که این قرارداد، فناوری پیشرفته زیادی را در دستان دولت اسرائیل قرار دهد که می تواند علیه فلسطینیان در سرزمین های اشغالی مستقر شود.

چاندراوونگسری 30 ساله که به سازماندهی تجمعی در سیاتل در مخالفت با مشارکت گوگل و آمازون در پروژه نیمبوس کمک کرد، گفت: “من نمی خواهم برای یک پیمانکار نظامی کار کنم.”

کارمندان گوگل و آمازون هفته گذشته به گروه های طرفدار فلسطین و دیگر گروه ها پیوستند تا در مقابل دفاتر اتحادیه دریاچه جنوبی این دو شرکت تظاهرات کنند. حدود 100 نفر در بیرون ساختمان گوگل در خیابان 1000 مرسر تجمع کردند و شعار دادند که اسرائیل از اشغال “امپریالیستی” خود در کرانه باختری دست بردارد.

«من نمی‌خواهم برای یک پیمانکار نظامی کار کنم»: کارمندان گوگل و آمازون در سیاتل به توافق اسرائیل اعتراض کردند
(عکس با حسن نیت از فعالان محلی #NoTechForApartheid)

برخی از معترضان تابلوهایی با مضمون «سیاتل می گوید: فناوری نظارتی وجود ندارد» و «کارگران فناوری به فناوری آپارتاید اسرائیل نه می گویند» حمل می کردند. معترضان، از جمله برخی از کارگران اتحادیه الفبا، سپس به سمت میدان کوچک خیابان تری در محوطه نزدیک آمازون راهپیمایی کردند. چندین نگهبان امنیتی گوگل را تماشا کردند.

اعتراضات مشابهی علیه Nimbus در نیویورک، سانفرانسیسکو و دورهام، کارولینای شمالی شکل گرفت. در بیانیه ای که توسط معترضان منتشر شد، آمده است که تظاهرات “نماینده یک جنبش به سرعت در حال رشد کارگران فناوری است که اقدام عمومی علیه این قراردادها انجام می دهند.”

شکاف بر سر پروژه نیمبوس، نبرد پرمخاطره بین شرکت‌های فناوری غول‌پیکر برای قراردادهای پرسود برای ارائه دولت‌ها با هوش مصنوعی و ابری در میان پرسش‌های سخت در مورد نحوه استفاده از آن فناوری را برجسته می‌کند.

همچنین این سوال را مطرح می‌کند که شرکت‌های بزرگ فناوری تا کجا حاضرند برای متوقف کردن مخالفت در میان کارگران خود پیش بروند.

چاندراوونگسری گفت: «گوگل مکان بسیار متفاوت و فرهنگ بسته‌تری نسبت به گذشته است – و به مخالفان بسیار کمتر احترام می‌گذارد. او افزود که این شرکت می خواهد “برخی قراردادهای بحث برانگیز انجام دهد و از راه های بحث برانگیز پول دربیاورد، و آنها دیگر نمی خواهند با فشار کارمندان برای این کار مقابله کنند.”

گوگل به درخواست brooztechnology برای اظهار نظر پاسخ نداد.

«من نمی‌خواهم برای یک پیمانکار نظامی کار کنم»: کارمندان گوگل و آمازون در سیاتل به توافق اسرائیل اعتراض کردند
انیران چاندراوونگسری، مهندس نرم‌افزار ابری در گوگل در سیاتل، در اعتراض به قراردادی که گوگل و آمازون برای ارائه فناوری به دولت اسرائیل در جریان گردهمایی 8 سپتامبر در ساختمان گوگل در South Lake Union، سیاتل امضا کردند، صحبت می‌کند. (عکس brooztechnology/Tony Lystra)

این اعتراضات تنها چند هفته پس از آن صورت می گیرد که آریل کورن، مدیر بازاریابی 28 ساله گوگل با هفت سال سابقه در سانفرانسیسکو که صریحاً با Project Nimbus مخالفت کرده بود، اواخر ماه گذشته استعفا داد و این شرکت را به انتقام گیری از فعالیت خود متهم کرد.

مخالفان پروژه نیمبوس می گویند هزاران نفر از جمله بسیاری از گوگل و آمازون طوماری هایی را در حمایت از کورن و در مخالفت با قرارداد اسرائیل امضا کرده اند. چاندراوونگسری گفت، کارمندان گوگل در جریان مجامع عمومی شرکت، نگرانی‌های خود را در مورد پروژه نیمباس مطرح کردند و آنها بی پاسخ ماندند.

«گوگل مکان بسیار متفاوتی است و فرهنگ بسیار بسته‌تری نسبت به گذشته دارد – و به مخالفان بسیار کمتر احترام می‌گذارد.»

در اواخر آگوست، گروهی از کارمندان گوگل ویدئویی را در یوتیوب منتشر کردند که در آن پروژه Nimbus را محکوم کرد و گوگل را به “تعصب ضد فلسطینی” و “الگویی توسط یک شرکت بزرگتر برای خفه کردن صدای کارگران نگران” متهم کرد.

گوگل به طور مشخص نگفت چه فناوری هایی در Project Nimbus گنجانده شده است. یک اسلاید فاش شده از Google که به کاربران Nimbus آموزش می دهد، فناوری های نرم افزاری را ارائه می دهد که قادر به تشخیص چهره ها، ردیابی اشیاء، دسته بندی تصاویر و حتی تجزیه و تحلیل احساسات و عواطف پشت نوشتار، گفتار و عکس هستند.

چاندراوونگسری در پاسخ به این سوال که آیا او شخصاً وظیفه کار بر روی سرویس‌های ابری نظامی برای Project Nimbus را داشته است، گفت: “فکر نمی‌کنم”.

با این حال، او گفت که بسیاری از چیزهایی که او برای گوگل ایجاد می کند برای طیف گسترده ای از برنامه ها مناسب است، “بنابراین من نمی دانم که آیا می توان از کار من برای کار بر روی چیزی برای ارتش استفاده کرد.”

گوگل در حال حاضر یکی از قراردادهای نظامی خود را پس از اعتراض کارمندان از دست داده است و مخالفان پروژه نیمبوس امیدوارند که در قرارداد با دولت اسرائیل، پیشینه به نفع آنها باشد.

در سال 2018، این شرکت با واکنش شدید هزاران کارمند مواجه شد که برخی از آنها در اعتراض به قرارداد پنتاگون موسوم به پروژه Maven که هوش مصنوعی را برای تفسیر فیلم های نظارتی هواپیماهای بدون سرنشین به گوگل ارائه می کرد، استعفا دادند. مقامات گوگل در آن زمان گفتند که این فناوری می تواند برای بهبود دقت حملات هواپیماهای بدون سرنشین استفاده شود. مدیران شرکت در نهایت از تمدید قرارداد با پنتاگون خودداری کردند.

تجارت ابری در سال 2021 با رشد چشمگیر 37 درصدی به 178 میلیارد دلار رسید. هر سه بازیگر پیشرو در این بخش – خدمات وب آمازون، مایکروسافت و گوگل به ترتیب – برای سهم بازار سخت مبارزه می کنند.

در همین حال، در حالی که ایالات متحده استراتژی نظامی خود را به سمت استفاده از هوش مصنوعی تغییر می دهد، وزارت دفاع ایالات متحده به دنبال ارائه دهندگان خدمات ابری بزرگ است.

مایکروسافت در سال 2019، در نشان دادن اینکه قراردادها چقدر سخت می‌تواند باشد، برنده یک قرارداد 10 میلیارد دلاری پنتاگون معروف به JEDI در سال 2019 شد، اما پنتاگون این برنامه را پس از شکایت آمازون شکست داد. اکنون انتظار می رود گوگل و سایر ارائه دهندگان ابر بزرگ برای جانشین JEDI که ارزش آن 9 میلیارد دلار تخمین زده می شود، مناقصه کنند.