• خانه
  • اخبار
  • مصرف بی رویه منابع شن و ماسه در جهان به مرز بحران رسیده است

مصرف بی رویه منابع شن و ماسه در جهان به مرز بحران رسیده است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مصرف بی رویه منابع شن و ماسه در جهان به مرز بحران رسیده است

مصرف بیش از حد منابع شن و ماسه در جهان به سطوح غیرقابل کنترلی رسیده است و طبق برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) این منابع رو به اتمام است.

به گزارش سرویس اطلاع رسانی فناوری و فناوری تکنا، گزارش جدید برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) در کنیا در مورد بحران شن و ماسه نشان می دهد که مصرف بی رویه این منابع، مقدار جهانی را به حداقل ممکن کاهش داده است. در این گزارش آمده است که از سال 2019 با بحران شن و ماسه مواجه هستیم و متاسفانه این بحران نادیده گرفته می شود.

پاسکال پدوزی از سازمان ملل متحد می گوید: «توسعه پایدار با تغییر روش تولید و مصرف آن قابل دستیابی است. منابع شن و ماسه زمین محدود است و اگر این برداشت و استفاده مدیریت شود می توان از این بحران جهانی جلوگیری کرد.

اگرچه ماسه در همه جا وجود دارد، اما عناصری که برای ساختن آن نیاز داریم توسط انسان گسترش یافته است. فرآیند طبیعی به دست آوردن شن و ماسه فرآیندی هزاران ساله از کوه تا صخره و سپس به رودخانه است. از سوی دیگر، منابعی مانند شن و ماسه می توانند با جلوگیری از طوفان، در برابر فرسایش یا زیستگاه های طبیعی محافظت کنند.

علاوه بر این، حذف شن و ماسه از یک منطقه خاص، علاوه بر آسیب رساندن به تنوع زیستی، می تواند خطرات زیست محیطی را نیز به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که آنها باید قوانینی وضع کنند تا این کشورها را مجبور به مدیریت بحران شن و ماسه کنند. به این ترتیب می توان از سنگ خرد شده یا مواد معدنی بازیافتی به جای ماسه استفاده کرد.