• خانه
  • اخبار
  • مشکل موتور موشک، ناسا را ​​مجبور می کند که پرتاب اولین موشک به ماه را به تاخیر بیاندازد

مشکل موتور موشک، ناسا را ​​مجبور می کند که پرتاب اولین موشک به ماه را به تاخیر بیاندازد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مشکل موتور موشک، ناسا را ​​مجبور می کند که پرتاب اولین موشک به ماه را به تاخیر بیاندازد

مشکل موتور موشک، ناسا را ​​مجبور می کند که پرتاب اولین موشک به ماه را به تاخیر بیاندازد
موشک سیستم پرتاب فضایی ناسا روی سکوی پرتاب در فلوریدا قرار دارد. (ناسا از طریق یوتیوب)

مشکل در لوله کشی موتور موشک باعث شد اولین پرتاب قدرتمندترین موشک ناسا در یک پرواز تاریخی به دور ماه به تاخیر بیفتد.

موشک سیستم پرتاب فضایی ناسا برای پرتاب امروز ماموریت بدون سرنشین Artemis 1 که هدف آن آزمایش تمام سیستم هایی است که در ماموریت های سرنشین دار به ماه وارد عمل می شوند، به خوبی در حال فرآیند سوخت رسانی است.

در طول شمارش معکوس، مهندسان مشکلی را در یکی از چهار موتور موشک RS-25 صحنه اصلی کشف کردند. این موشک به گونه ای طراحی شده است که مقداری از سوخت فوق خنک خود را تخلیه کند تا موتورهای خود را آماده کند – اساساً برای اینکه موتورها را در دمای مناسب برای پرتاب نگه دارد. اما روش تخلیه هیدروژنی برای موتور شماره 3 به درستی کار نمی کرد.

مهندسان تکنیک‌های مختلفی را برای آزاد کردن لوله‌کشی امتحان کردند و ناسا یک توقف پیش‌بینی‌نشده در T-minus-40 دقیقه اعمال کرد تا به آنها زمان بیشتری برای یافتن راه‌حل بدهد. اما در نهایت مدیران ماموریت تصمیم گرفتند پرتاب را به امروز موکول کنند.

مشکل دیگر مربوط به چیزی است که به نظر می رسد ترک در عایق فوم پوشاننده موشک باشد. مهندسان سرانجام به این نتیجه رسیدند که شکاف و ابرهای هوای سرد شده که از شکاف بیرون می‌آیند، مشابه چیزی است که در طول شمارش معکوس شاتل فضایی دیده می‌شود. ناسا گفت این پدیده خاص شوکه کننده نخواهد بود.

فرصت بعدی پرتاب روز جمعه است، زمانی که یک پنجره دو ساعته در ساعت 12:48 صبح به وقت شرقی (9:48 صبح به وقت شرقی) باز می شود. Derol Nail، مفسر پرتاب گفت: “با این حال، ما منتظر تعیین برنامه برای رفع خونریزی موتور خواهیم بود و سپس ادامه خواهیم داد.”

ایجاد چنین مشکلاتی در طول اولین پرتاب موشک غیرعادی نیست – و سیستم پرتاب فضایی شاید پیچیده ترین و گران ترین موشکی باشد که ناسا و شرکای تجاری آن (به رهبری بوئینگ) از زمان شاتل فضایی ساخته اند. برنامه . مشکلات مربوط به سیستم سوخت در طول تمرینات لباسی که در چند ماه گذشته برگزار شد، به وجود آمد.

طرح ماموریت آرتمیس 1 از موشک SLS که 15 درصد قدرتمندتر از موشک زحل V متعلق به دوران آپولو است، می‌خواهد تا یک کپسول بدون سرنشین اوریون را در یک سفر 42 روزه که 40000 مایل فراتر از ماه امتداد دارد، ببرد. اوریون وارد مدار دایره ای ماه می شود و سپس به اقیانوس آرام باز می گردد. یکی از آزمایش‌های کلیدی زمانی انجام می‌شود که سپر حرارتی شکارچی در هنگام ورود مجدد به اتمسفر با دمای نزدیک به 5000 درجه فارنهایت مواجه شود.

سه آدمک مملو از حسگر در کپسول Orion داده‌هایی را در مورد شرایط محیطی، از جمله قرار گرفتن در معرض تشعشع، در طول سفر جمع‌آوری می‌کنند.

ناسا همچنین قصد دارد یک دستیار صوتی به سبک الکسا را ​​آزمایش کند که توسط آمازون با همکاری سیسکو و لاکهید مارتین ساخته شده است. سیستم هوش مصنوعی اوریون به نام Callisto می‌تواند اطلاعات و راهنمایی در زمان واقعی را برای خدمه فضایی آینده که به ماه یا مریخ می‌روند ارائه دهد.

داده‌های جمع‌آوری‌شده در طول مأموریت آرتمیس 1 به ناسا کمک می‌کند تا برای آرتمیس 2 آماده شود که هدف آن ارسال خدمه فضانوردان به دور ماه در سال 2024 است. و برای آرتمیس 3، که قصد دارد فضانوردان را در سال 2025 یا 2026 روی سطح ماه قرار دهد. این اولین فرود انسان بر ماه پس از آپولو 17 در سال 1972 خواهد بود.