• خانه
  • اخبار
  • مشکلات تولید قطعات در چین بر عرضه محصولات اپل تاثیر خواهد گذاشت

مشکلات تولید قطعات در چین بر عرضه محصولات اپل تاثیر خواهد گذاشت

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مشکلات تولید قطعات در چین بر عرضه محصولات اپل تاثیر خواهد گذاشت

در سال های اخیر، جهان با چندین بحران بزرگ مواجه شده است. اول از همه، موضوع اپیدمی تاج و سپس مسئله حمله روسیه به اوکراین، باعث تغییر منفی در نظم و تعادل اقتصاد جهانی شد. بر همین اساس بسیاری معتقدند که مشکلات تولید قطعات در چین بر عرضه محصولات اپل تاثیر خواهد گذاشت ترنجی با من باش.

مشکلات تولید قطعات در چین و ایجاد مشکلات بزرگتر در تحویل محصولات

همانطور که ممکن است شنیده باشید، اخیراً برخی از قرنطینه ها در چین اتفاق افتاده است، و اگرچه اپل در حال تنوع بخشیدن به زنجیره تامین خود است و تلاش می کند کارهای بیشتری انجام دهد، AppleInsider گزارش می دهد که سامیک چاترجی، تحلیلگر JP Morgan معتقد است این وضعیت می تواند واقعا بر محصولات اپل تأثیر بگذارد.

حال سوال اصلی این است که آیا با توجه به وضعیت چین شاهد کمبود بیشتر محصولات اپل خواهیم بود؟ اگرچه پیش بینی چنین چیزهایی دشوار و خطرناک است، اما سامی چاترجی، تحلیلگر جیپ مورگان، معتقد است که اپل ممکن است تحت تأثیر قرنطینه مداوم در چین قرار گیرد. این به ویژه برای فروشندگان اپل مانند Pegatron، Quanta و Compal صادق است.

مشکلات تولید قطعات در چین

در اوایل این ماه، قرنطینه در کونشان و شانگهای اعلام شد، جایی که برخی از شرکای زنجیره تامین اپل در قرنطینه هستند. به عنوان مثال، Pegatron حدود 20 تا 30 درصد از آیفون های خود را در کارخانه های خود در شانگهای و کونشان مونتاژ می کند. از سوی دیگر، Quanta یک تولید کننده کلیدی محصولات Apple Mac است و Compal نیز تامین کننده اصلی محصولات iPad است.

چاترجی خاطرنشان می کند که خطرات کوتاه مدتی برای اپل وجود دارد، اما تنوع بخشی از زنجیره تامین چینی که اپل ساخته است، نتایج مثبت و انعطاف پذیرتری در بلندمدت خواهد داشت. تا کنون، اپل در تلاش برای تنوع بخشیدن به خطوط تولید خود، تولید آیفون 12 و اکنون آیفون 13 را در هند آغاز کرده است. با این حال، به گفته این تحلیلگر، تعادل اپل به زمان بیشتری نیاز دارد.

اما این همه خبر بد نیست. اگرچه خاموشی طولانی‌تر اپل را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما برخی از دستگاه‌ها مانند iPhone SE هنوز تحت تأثیر قرار نگرفته‌اند. این احتمالاً به این دلیل است که تقاضا برای آیفون 2022 اپل به اندازه مورد انتظار نیست. در صحبت از آیفون SE، تحلیلگر همچنین انتظارات تولید فعلی آن را به زیر 20 میلیون دستگاه کاهش داد، اما آن را به ترکیبی از ریسک های عرضه و تقاضا و همچنین عوامل دیگر نسبت داد.

اپل در سال 2021 موفق شد مشکلات تولید را حل کند

همانطور که می دانید، سال 2021 سالی بود که علیرغم بسیاری از اختلالات زنجیره تامین، اپل ضربه سختی خورد و بسیاری از تولیدکنندگان برای تامین تقاضای محصولات، نه تنها در صنعت موبایل، بلکه در بخش های دیگر، سخت تلاش کردند. با این حال، این عمدتا بر مشتریان نهایی با زمان انتظار طولانی‌تر برای تحویل و تحویل محصول تأثیر می‌گذارد.

مشکلات تولید قطعات در چین

مطابق با PhoneArenaبه نظر می رسد اپل به خوبی با اختلالات زنجیره تامین کنار می آید. علیرغم مشکلات زنجیره تامین، این شرکت موفق شد فروش خوبی را برای سه ماهه چهارم سال 2021 (و سه ماهه اول مالی 2022) ثبت کند. این غول فناوری موفق شد رکورد درآمدی را برای این دوره ثبت کند. درآمد این شرکت 123.9 میلیارد دلار و سود خالص سه ماهه 34.6 میلیارد دلار گزارش شده است.

به عنوان مثال، در سه ماهه مشابه سال گذشته، اپل درآمد 111.4 میلیارد دلاری با سود خالص سه ماهه حدود 28.8 میلیارد دلار گزارش کرد. برای تقریباً یک چهارم، این اعداد رکورد تمام دوران این شرکت برای آیفون، مک، پوشیدنی ها و خدمات هستند. همانطور که می بینید، با وجود تاخیر در تحویل و کمبود قطعات که صنعت فناوری را در سال 2021 تحت تاثیر قرار داد، اپل همچنان توانسته است حجم مشتریان خود را افزایش دهد.

چین محدودیت های جدیدی را برای تولید آیفون در نزدیکی کارخانه اصلی فاکسکان اعمال می کند

اگرچه وضعیت قرنطینه فعلی در چین می‌تواند بر ظرفیت تولید آیفون، حتی برای دریافت تراشه، تأثیر بگذارد، اما احتمالاً دلیلی برای نگرانی این شرکت وجود ندارد. حتی Chatterjee، که تاکید کرد این می تواند تاثیر زیادی بر اپل به دلیل اختلال در زنجیره تامین در چین داشته باشد، اما این شرکت همچنان هدف 12 ماهه 210 دلاری خود را حفظ کرده است. تحلیلگر جی پی مورگان پیش بینی خود را بر اساس سود 30 برابری و درآمد سالانه 6.90 دلاری برای سازنده آیفون محاسبه کرده است. نظر شما در مورد این چیست؟