منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • مسدود کردن VPN در روسیه بیش از هر زمان دیگری است

مسدود کردن VPN در روسیه بیش از هر زمان دیگری است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بررسی هفته: محبوب ترین داستان های GeekWire برای هفته 19 ژوئن 2022

تهاجم روسیه به اوکراین پیامدهای بسیار زیادی دارد که نمی توان پیش بینی کرد که چه تعداد دیگر در آینده اضافه خواهد شد. اما در دنیای فناوری و اطلاعات، اوکراین و روسیه نیز با نمونه های زیادی در این زمینه مواجه هستند. در مورد دوم، باید توجه داشت که مسدود شدن VPN در روسیه بیش از هر زمان دیگری است. اس ترنجی با من باش.

مسدود کردن VPN در روسیه؛ راه انتقام گرفتن؟!

بر اساس یک مطالعه جدید Surfshark، روسیه از ابتدای حمله به اوکراین، گوگل را مجبور کرده است که بیش از 36000 URL مرتبط با VPN را از لیست خود حذف کند. در هفته اول تهاجم روسیه به اوکراین، زمانی که نوبت به درخواست حذف VPN ها رسید، تنها هفت درصد افزایش یافت. این درخواست ها مشمول قانون فدرال روسیه 276-FZ، معروف به قانون VPN هستند.

با این حال، در هفته دوم مناقشه اوکراین و روسیه، زمانی که دولت روسیه شروع به مسدود کردن پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی غربی از جمله فیس‌بوک و توییتر کرد، طرف‌ها به دلیل قانون ضد اخبار جعلی از آن خارج شدند. بدتر از قبل شد در این زمان، درخواست حذف URL تا 55٪ افزایش یافت.

تنش بین روسیه و اوکراین در روزهای اخیر قیمت بیت کوین را افزایش داده است

روسیه علاوه بر مسدود کردن دسترسی شهروندان خود به خدمات VPN و حتی URL های مرتبط، صدها دامنه از رسانه های خبری جهانی مانند بی بی سی، دویچه وله (آلمان) و Ukrayinska Pravda را که از زمان تأسیس خود به اوکراین حمله کرده اند، مسدود کرده است. در 24 فوریه مسدود شد.

مسدود کردن VPN در روسیه

افزایش فروش VPN پس از حمله روسیه به اوکراین

از آنجایی که دولت‌ها و شرکت‌های غربی روسیه را تحریم کردند و اعلام کردند که دیگر محصولات خود را نمی‌فروشند یا به شهروندان روسی اجازه استفاده از خدمات آن‌ها را نمی‌دهند، تعداد دانلود VPN توسط شهروندان روسی به شدت افزایش یافت. در واقع، طبق داده‌های داخلی Surfshark، ارائه‌دهنده VPN نسبت به قبل از حمله روسیه به اوکراین 3500 درصد افزایش فروش داشته است. گابریل راکیت، مدیر روابط عمومی Surfshark در بیانیه مطبوعاتی جزئیات بیشتری ارائه کرد و گفت:

افزایش سریع دانلود به این معنی است که افرادی که در روسیه زندگی می کنند به طور فعال به دنبال راه هایی برای جلوگیری از نظارت و سانسور دولت هستند، از جمله دسترسی به وب سایت های مسدود شده یا رسانه های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک یا اینستاگرام. با افزایش تعداد وب سایت های فیلتر شده. خدمات VPN هر روز به عنوان پنجره ای برای دسترسی به اطلاعات بی طرفانه و کانال های ارتباطی کشف نشده عمل می کند.

آخرین باری که Surfshark چنین افزایشی را در برداشت‌ها ثبت کرد، در می 2020 بود، زمانی که چین قانون امنیتی هنگ کنگ را تصویب کرد. از آنجایی که ساکنان هنگ کنگ نگران ماندن در پشت فایروال بزرگ چین شدند، این شرکت شاهد افزایش دانلود VPN تا 700 درصد بود.

رسانه دولتی روسیه به دلیل تهاجم به اوکراین از گوگل پلی و اپ استور حذف شده است

مطابق با TechRadarحتی اگر روسیه امروز تصمیم بگیرد به تهاجم خود به اوکراین پایان دهد، کرملین احتمالا دسترسی به اینترنت و رسانه های غربی را مسدود خواهد کرد، به این معنی که خدمات VPN تنها راه دسترسی شهروندان روسی به اطلاعات بی طرفانه و برقراری ارتباط با دیگران است. نظر شما در مورد این چیست؟ آیا کاری که دولت روسیه انجام می دهد از نظر حفظ نظم و امنیت قابل توجیه است؟ آیا فکر می کنید پس از پایان جنگ روسیه و اوکراین، شبکه های اجتماعی و خبرگزاری های غربی دوباره در دسترس مردم روسیه خواهند بود؟!