• خانه
  • اخبار
  • مدیر مالی آمازون می گوید غول فناوری در حال آماده شدن برای دوره ای با رشد کندتر است.

مدیر مالی آمازون می گوید غول فناوری در حال آماده شدن برای دوره ای با رشد کندتر است.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مدیر مالی آمازون می گوید غول فناوری در حال آماده شدن برای دوره ای با رشد کندتر است.

مدیر مالی آمازون می گوید غول فناوری در حال آماده شدن برای دوره ای با رشد کندتر است.
(عکس آمازون)

جف بزوس، بنیانگذار و رئیس آمازون هفته گذشته چیزی شبیه به هشدار را منتشر کرد و در توییتی نوشت که “احتمالات در این اقتصاد به شما می گوید که دریچه ها را از بین ببرید.”

به نظر می رسد آمازون با نگرانی های تداوم تورم و رکود تا حدودی از این شعار پیروی می کند.

برایان اولساوسکی، مدیر مالی آمازون، پس از گزارش درآمد سه ماهه سوم آمازون – که باعث کاهش حدود 20 درصدی سهام در سه ماهه چهارم شد – برایان اولساوسکی، مدیر مالی آمازون، پرسیده شد که آیا با احساسات بزوس موافق است یا خیر.

اولساوسکی گفت: «به عنوان یک قاعده کلی، جف مرد باهوشی است، بنابراین وقتی صحبت می‌کند، فکر می‌کنم بیشتر مردم گوش می‌کنند و توجه می‌کنند.

وی افزود: ما در حال آماده شدن برای دوره ای هستیم که رشد کندتر خواهد بود.

در اینجا چند نکته از گفتگو با اولساوسکی آمده است:

  • این شرکت با پیشرفت سه ماهه سوم، به‌ویژه در اروپا، نرخ رشد آهسته‌تری از کسب‌وکار مصرف‌کننده‌اش را شاهد بود و همچنین با افزایش مخالفت‌های ارز خارجی مواجه شد. این علاوه بر تأثیر مستمر تورم گسترده، افزایش قیمت سوخت و هزینه های انرژی بالاتر بود.
  • اولساوسکی گفت که شرکت ها در حال کاهش هزینه ها با کسب و کار ابری و تبلیغات آمازون هستند تا در هزینه خود صرفه جویی کنند.
  • اولساوسکی گفت که آمازون برای کمک به کاهش کاهش فروش و افزایش هزینه‌ها، «اقدامات محکم‌تری را انجام می‌دهد»، از جمله توقف استخدام در برخی مشاغل و تعلیق محصولات و خدمات. او گفت: “ما در مورد استخدام بسیار مراقب خواهیم بود.” آمازون در سه ماهه سوم 21000 کارمند اضافه کرد که از 133000 نفر در مدت مشابه سال گذشته و 248500 در مدت مشابه در سال 2020 افزایش یافته است.
  • آمازون در پاسخ به چالش‌های همه‌گیری، فضای انبار را سریع‌تر از آنچه در نهایت لازم بود اضافه کرد. اولساوسکی گفت: این شرکت در سه ماهه سوم به بهبودهایی در عملکرد شبکه های عرضه و حمل و نقل خود دست یافت، اما “نه به اندازه ای که ما برنامه ریزی کرده بودیم.”

آمازون پیش بینی ها برای درآمد سه ماهه سوم را پشت سر گذاشت و 127.1 میلیارد دلار گزارش داد که 15 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشت. درآمد خالص 2.9 میلیارد دلار یا 0.28 دلار به ازای هر سهم را گزارش کرد که بیش از انتظارات بود.

اما راهنمایی برای سه ماهه چهارم کمتر از حد انتظار بود و 140 تا 148 میلیارد دلار در مقایسه با برآوردهای 155 میلیارد دلاری بود. انتظار می رود درآمد عملیاتی بین 0 تا 4 میلیارد دلار باشد که دامنه وسیعی را نشان می دهد که عدم اطمینان اقتصادی گسترده تری را نشان می دهد.

اندی جاسی، مدیرعامل آمازون در بیانیه‌ای گفت: «بدیهی است که چیزهای زیادی در محیط اقتصاد کلان اتفاق می‌افتد و ما سرمایه‌گذاری‌های خود را مجدداً متعادل می‌کنیم تا بدون به خطر انداختن شرط‌های کلیدی بلندمدت و استراتژیک خود، تعادل بیشتری داشته باشیم. چیزی که تغییر نخواهد کرد تمرکز وسواسی ما بر تجربه مشتری است و ما مطمئن هستیم که آماده ارائه یک تجربه عالی برای مشتری در این فصل خرید تعطیلات هستیم.

سهام آمازون در سال جاری بیش از 30 درصد کاهش یافته است و بیش از 10 درصد کمتر از S&P 500 است.

آمازون در میان گروهی از غول‌های فناوری است که در طول همه‌گیری شاهد جهش کسب‌وکار بوده‌اند، اما شاهد کاهش شدید قیمت سهام‌شان در سال جاری در میان باد مخالف اقتصاد کلان بوده‌اند. این هفته، مایکروسافت کمترین رشد درآمد خود را در پنج سال اخیر گزارش کرد و سهام متا پس از از دست دادن انتظارات سود سقوط کرد.