• خانه
  • اخبار
  • مدیر عامل سابق CytoDyn و همکار کارآزمایی بالینی متهم به کلاهبرداری از سرمایه گذاران شد

مدیر عامل سابق CytoDyn و همکار کارآزمایی بالینی متهم به کلاهبرداری از سرمایه گذاران شد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مدیر عامل سابق CytoDyn و همکار کارآزمایی بالینی متهم به کلاهبرداری از سرمایه گذاران شد

مدیر عامل سابق CytoDyn و همکار کارآزمایی بالینی متهم به کلاهبرداری از سرمایه گذاران شد
نادر پورحسن مدیر عامل سابق سایتوداین (عکس از CytoDyn)

وزارت دادگستری ایالات متحده، مدیر عامل سابق ونکوور، شرکت بیوتکنولوژی CytoDyn مستقر در واشنگتن، نادر پورحسن، و یکی از همکارانش را به اتهام کلاهبرداری از سرمایه گذاران تحت پیگرد قانونی قرار خواهد داد.

پورحسن و کاظم کاظم پور، مدیر عامل شرکتی که کارآزمایی‌های بالینی CytoDyn را رهبری می‌کرد و به عنوان نماینده آن در سازمان غذا و داروی ایالات متحده خدمت می‌کرد، توسط هیئت منصفه فدرال در مریلند مورد کیفرخواست قرار گرفتند. کیفرخواست روز سه شنبه باز شد.

طبق بیانیه وزارت دادگستری، این زوج ظاهراً در مورد توسعه و وضعیت نظارتی یک داروی تحقیقاتی، leronlimab، برای افزایش ارزش سهام CytoDyn دروغ گفته اند.

بر اساس این بیانیه، این زوج «در یک توطئه برای کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران از طریق ارائه‌های نادرست و گمراه‌کننده و حذف مواد مرتبط با توسعه leronlimab توسط CytoDyn شرکت داشتند».

ظاهراً پورحسن به کاظم پور دستور داده است تا درخواستی را به FDA ارائه دهد تا لرون لیماب را به عنوان یک درمان HIV عرضه کند – حتی اگر درخواست ناقص بود و هر دو می دانستند FDA از بررسی آن امتناع می کند.

بر اساس کیفرخواست، این شرکت سپس اپلیکیشن «کامل» را در یک بیانیه مطبوعاتی تبلیغ کرد. پورحسن ظاهراً 15.6 میلیون دلار سهام CytoDyn را ظرف یک هفته پس از انتشار مطبوعاتی فروخته است.

در کیفرخواست همچنین آمده است که پورحسن درباره تحقیقات CytoDyn در مورد پتانسیل leronlimab برای درمان کووید-19 و وضعیت برنامه های کاربردی مرتبط FDA “اظهارات نادرست و گمراه کننده” داشته است.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری: «گفته می‌شود که پورحسن می‌دانست که در واقع، آزمایش‌های بالینی لرون لیماب نتوانسته است به نتایج لازم برای دریافت هر نوع تأییدیه FDA برای استفاده به عنوان درمان کووید-۱۹ و نتایجی که CytoDyn داشته باشد، دست یابد. تبلیغات عمومی نه از نظر آماری معنادار هستند و نه از نظر علمی معتبر هستند.”

پورحسن در ماه ژانویه از سمت مدیرعامل و رئیس شرکت CytoDyn برکنار و از هیئت مدیره برکنار شد. سخنگوی این شرکت به brooztechnology گفت که پورحسن از آن زمان تاکنون هیچ نقشی در این شرکت نداشته است. سخنگوی وزارت دادگستری گفت: “ما – و ادامه خواهیم داد – به طور کامل با SEC و DOJ همکاری می کنیم.”

این شرکت همچنین در سال 2021 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده به دلیل ادعاهای مثبت خود در مورد توانایی leronlimab برای درمان COVID-19 به شدت مورد سرزنش قرار گرفت.

بر اساس کیفرخواست، پورحسن همچنین مدیران CytoDyn را که نسبت به اظهارات پورحسن درباره leronlimab ابراز نگرانی کرده و برکناری یک مدیر را سازماندهی کردند، «به حاشیه رانده و اخراج کرد».

پورحسن و کاظم پور هر کدام یک فقره توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری اوراق بهادار و کلاهبرداری سیمی، سه فقره کلاهبرداری در اوراق بهادار و دو فقره کلاهبرداری سیمی مربوط به درخواست اچ آی وی در FDA متهم هستند. هر کدام با هزینه‌های اضافی از جمله تجارت داخلی برای پورحسن مواجه هستند.

مامور ویژه توماس جی گفت: «دو فردی که امروز متهم شدند از امیدهای سرمایه گذاران و مردم برای حمایت از درمان های جدید برای بیماری هایی که افراد و خانواده های آنها را تحت تأثیر قرار می دهد سوء استفاده کردند. Soboczynski از دفتر میدانی FBI بالتیمور در یک خبر.

پورحسن و کاظم پور در صورت محکومیت حداکثر به 20 سال زندان محکوم خواهند شد.

کاترین ای. هرمسن، دستیار کمیسر از دفتر تحقیقات جنایی FDA در بیانیه مطبوعاتی گفت: «رفتار ادعا شده در این کیفرخواست‌ها، اعتماد عمومی به ایمنی و اثربخشی محصولات پزشکی، از جمله داروها را تضعیف می‌کند. FDA مایل است از شرکای مجری قانون فدرال ما برای ارسال پیام قوی به مدیران بیوتکنولوژی و سایرین تشکر کند که این نوع اقدامات قابل تحمل نخواهد بود.

متن کامل کیفرخواست در زیر آمده است.

(function() { var scribd = document.createElement(“script”); scribd.type = “text/javascript”; scribd.async = true; scribd.src = “https://www.scribd.com/javascripts/ embed_code/inject.js”؛ var s = document.getElementsByTagName(“script”)[0]; s.parentNode.insertBefore(scribd, s); })()