• خانه
  • اخبار
  • مدیر عامل سابق آتیرا فارما می گوید این شرکت هنگام کار با مدیر عامل سابق تحت “اخلاق علمی” قرار گرفته است.

مدیر عامل سابق آتیرا فارما می گوید این شرکت هنگام کار با مدیر عامل سابق تحت “اخلاق علمی” قرار گرفته است.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مدیر عامل سابق آتیرا فارما می گوید این شرکت هنگام کار با مدیر عامل سابق تحت "اخلاق علمی" قرار گرفته است.

مدیر عامل سابق آتیرا فارما می گوید این شرکت هنگام کار با مدیر عامل سابق تحت "اخلاق علمی" قرار گرفته است.
زو ها، معاون سابق توسعه بالینی، تحقیقات در آتیرا فارما. (عکس از مارکوس درایر)

رئیس سابق توسعه و تحقیقات بالینی آتیرا فارما در تحقیقاتی که منجر به استعفای مدیر عامل قدیمی Lean Kavas در ماه اکتبر شد، از رفتار این شرکت انتقاد کرد.

Xue Ha یک پست وبلاگی در روز سه شنبه منتشر کرد که در آن خروج خود از شرکت بیوتکنولوژی در سیاتل را توصیف کرد. ها برای اولین بار در سال 2015 از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به آتیرا پیوست، جایی که او استادیار عصب شناسی بود.

من آتیرا را در فوریه 2022 ترک کردم، زیرا به شدت با تصمیم هیئت مدیره مبنی بر اخراج لین کاواس به عنوان مدیرعامل، توجیهی که آتیرا برای توجیه اخراج خود به عموم ارائه کرد، و عدم انتقال که منجر به شکاف های فزاینده رهبری شد، مخالفم.

کاواس پس از اینکه یک کمیسیون مستقل مستقل به این نتیجه رسید که او تصاویر حاوی داده ها را به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد به مقالات علمی تبدیل کرده است، استعفا داد و هیئت مدیره را ترک کرد. این اسناد برای تأسیس شرکت علوم اعصاب مستقر در بوتل، مستقر در واشنگتن، که در آن زمان M3 Biotechnology نامیده می شد، در سال 2011 نقش اساسی داشتند.

ها در بیانیه ای گفت: “به نظر من، مدیریت تحقیقات آتیرا در مورد لین کاواس و اخراج بعدی او کمتر از آن چیزی است که اخلاق علمی ایجاب می کند و سوالات بی پاسخ بسیاری را ایجاد می کند.”

کاواس که از طریق ایمیل به او رسید، از اظهار نظر در مورد پست ها خودداری کرد. brooztechnology برای نظر دادن با آتیرا تماس گرفته است و پس از دریافت پاسخ به‌روزرسانی خواهیم کرد.

این نشریه جدیدترین مورد اضافه شده به درام جاری در آتیرا است که این هفته تحت تأثیر شکایت دیگری از سوی سهامدار قرار گرفت که شرکت را متهم به پنهان کردن اطلاعات در مورد تغییر تصویر قبل از عرضه اولیه اولیه آتیرا در سال 2020 کرد. آتیرا با شکایت های مشابهی از سایر سهامداران روبرو است.

هاا گفت که دستکاری تصاویر در سال 2015 در هواپیما کشف شد و معرفی اخیر این شرکت به نامزد بالینی خود برای بیماری های عصبی به درستی Kawas را نسبت نداده است. او گفت که ها اسناد شرکت مربوط به اختراع و نویسندگی را حفظ کرده است.

مدیر عامل سابق آتیرا فارما می گوید این شرکت هنگام کار با مدیر عامل سابق تحت "اخلاق علمی" قرار گرفته است.
Lean Kawas مدیرعامل سابق آتیرا فارما (عکس از آتیرا فارما)

آتیرا چهار کارآزمایی بالینی از ترکیبی به نام فسگونیمتون (که ATH-1017 نیز نامیده می شود) را برای بیماری های عصبی از جمله بیماری آلزایمر انجام داده است. اما این شرکت هنوز یافته های بالینی خود را در مورد این ترکیب در یک مجله معتبر منتشر نکرده است. ها گفت که داده های این شرکت نشان می دهد که نتایج اصلی از تز Kawas در مورد چنین ترکیبی معتبر است.

این شرکت اطلاعات بالینی خود را در مورد فسگونیمتون در یک کنفرانس در ماه مارس منتشر کرد.

ها همچنین از هیئت مدیره به دلیل فاصله گرفتن شرکت از اسناد اصلی کاواس انتقاد کرد. به عنوان مثال، او خاطرنشان کرد که گزارش سالانه اخیر شرکت به SEC بیان می‌کند که “رفتاری که موضوع اتهامات بود به هیچ یک از نامزدهای فعلی ما برای محصولات یا آزمایش‌های بالینی در حال انجام مربوط نیست.”

ها با این ویژگی مخالف است. او خاطرنشان می کند که اسناد اصلی کاواس ترکیبی بسیار شبیه به فسگونیمنتون به نام دی هگزا را ارزیابی می کند. فسگونیمتون یک “پیش دارو” دی هکس است، به این معنی که در بدن در کنار دی هکس تجزیه می شود. Dihexa “نه تنها مربوط به فسگونیمتون است، بلکه اصلی ترین داروی فعال است که پتانسیل درمانی را فراهم می کند.

هاا با بیان اینکه تحقیقات کاواس به نامزد فعلی شرکت مرتبط نیست، این شرکت نیز نسبت مناسبی ارائه نکرده است.

ها گفت، به جای بیرون راندن Kawas از شرکت، آتیرا باید اعتبار علمی dihexa و “یکپارچگی تحقیقات قبلی” را نشان می داد.

ها در بیانیه ای گفت: «این نه تنها کار درستی است، بلکه از برکناری پرهزینه و مخرب مدیرعامل نیز جلوگیری می کند.

ها گفت که “هیچ یک از مخترعان دیهکس” به عنوان نویسندگان مشترک ارائه اخیر در کنفرانس ذکر نشده است. نام کاواس و همچنین مشاور او در دانشگاه ایالتی واشنگتن، جوزف هاردینگ، یکی از بنیانگذاران، ذکر نشد.

ها در پست خود گفت که او با آتیرا “اختلاف مداوم” دارد زیرا او اسناد شرکت را نگه داشته است. او در ایمیلی اضافه کرد: “من دیدم که چگونه با نویسندگی Lean برخورد می شود و چگونه اختراع مدیریت می شود، اسنادی را در حمایت از این مشارکت نگه داشتم.”

ها یکی از معدود همکاران کاواس است که از حمایت برخوردار است. در ماه آوریل، هاردینگ نامه ای به لینکدین نوشت و از کار خود به عنوان یک دانشجو و مدیر عامل تمجید کرد. او نوشت که وقتی برای اولین بار در سال 2015 از آن مطلع شد، موضوع «زیباسازی» داده‌های Kawas را با جان فلاک، رئیس هیئت‌مدیره وقت و دیگران در شرکت مطرح کرد.

ها در پست خود افزود: لین کاواس بیش از ده سال پیش به عنوان یک دانش آموز جوان و بی تجربه اشتباه کرد. او اشتباه خود را با حمایت مشاور و همکارانش در حد توان خود، با افشای دانشگاه، هیئت مدیره آتیرا و سایر سهامداران کلیدی بیش از پنج سال پیش، تصدیق و تصحیح کرد.

از آن زمان، کاواس با یکی دیگر از حامیان خود، سرمایه گذار آتیرا، ریچارد کین، یک شرکت سرمایه گذاری را تأسیس کرده است. کین از هیئت مدیره جایگزین Kawas انتقاد کرد و تلاشی را برای جایگزینی مدیرعامل فعلی مارک لیتون با رونالد کرال، مدیر عامل سابق گلاکسو اسمیت کلاین آغاز کرد.

انتظار می رود آتیرا در این سه ماهه داده های اولیه را از یک کارآزمایی بالینی فاز 2 برای فسگونیمتون گزارش کند.