• خانه
  • اخبار
  • مدارگرد خورشیدی تصاویر جدیدی از قطب جنوب خورشیدی منتشر کرده است

مدارگرد خورشیدی تصاویر جدیدی از قطب جنوب خورشیدی منتشر کرده است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مدارگرد خورشیدی تصاویر جدیدی از قطب جنوب خورشیدی منتشر کرده است

مدارگرد خورشیدی توانست تصاویر جدیدی را در قطب جنوب خورشید به نمایش بگذارد. در 26 مارس، مدارگرد خورشیدی توانست تصاویر بسیار دقیقی را هنگام عبور از ستاره ثبت کند. این تصاویر یک سیستم پرتاب گاز خورشیدی را نشان می دهد که دانشمندان آن را خارپشت خورشیدی نامیده اند. تصاویری از قطب جنوب خورشید نیز در هنگام عبور مدارگرد خورشیدی و نزدیک به خورشید ثبت شده است.

به گزارش سرویس خبری نجوم و هوافضای تکنا، این تلسکوپ فضایی برای اولین بار توانست چنین تصاویری از این ناحیه از خورشید ثبت کند. این منطقه نقش بسزایی در تولید میدان مغناطیسی خورشیدی دارد. دیوید برگمانز، فیزیکدان خورشیدی در رصدخانه بلژیک، می‌گوید: «این تصاویر برای ما بسیار هیجان‌انگیز بود و حتی اگر مدار خورشیدی متوقف شود، سال‌ها طول می‌کشد تا درک شود.»

این مدارگرد خورشیدی دارای دوربین تصویربرداری فرابنفش قدرتمندی است که می تواند خیره کننده ترین تصاویر را ثبت کند. پدیده های با وضوح بالا در لایه های زیرین جو خورشید نیز توسط این دوربین نشان داده می شود. در میان تصاویر، سیستم عجیبی از گازهای سرد و گرم دیده می شود که از سطح خورشید ساخته شده و به نام جوجه تیغی خورشیدی نامگذاری شده است. به گفته دانشمندان، این جوجه تیغی ها بسیار بزرگتر از شعله های کوچک در خورشید هستند که قبلا کشف شده بودند. قطب جنوب نیز از نزدیک ثبت شده است. فیزیکدانان خورشیدی سعی خواهند کرد راز رفتار عجیب خورشید را از این تصاویر کشف کنند و جزئیات آن را مطالعه کنند. در واقع یکی از ماموریت های اصلی مدارگرد خورشیدی مطالعه این قطب ها است.