• خانه
  • اخبار
  • محققان ژاپنی تصاویری از سیاهچاله حلقه نورانی را غیر واقعی یافته اند

محققان ژاپنی تصاویری از سیاهچاله حلقه نورانی را غیر واقعی یافته اند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
محققان ژاپنی تصاویری از سیاهچاله حلقه نورانی را غیر واقعی یافته اند

پس از تجزیه و تحلیل مجدد داده‌های حاصل از تلسکوپ افق رویداد روی سیاه‌چاله‌ای حلقوی روشن، محققان ژاپنی در مورد صحت این سیاه‌چاله تردید کردند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، گروهی از محققان ژاپنی حدود سه سال است که تصویر یک سیاهچاله عظیم در مرکز کهکشان مسیه 87 را تجزیه و تحلیل می کنند. آنها معتقدند تصویر اخیر یک سیاهچاله مشکلی دارد، زیرا داده های قبلی با آنچه تلسکوپ افق رویداد (EHT) در سال 2019 منتشر کرد، متفاوت است.

تلسکوپ افق رویداد از قدرت هشت تلسکوپ رادیویی برای ثبت تصاویر اولین سیاهچاله استفاده کرد. از ترکیب این تلسکوپ ها تلسکوپی به نام تداخل سنج ایجاد می شود که در آن هر جفت تلسکوپ پس از ثبت طول موج مشخصی از نور، اطلاعاتی درباره ترکیب و ایجاد تصویر نهایی ارسال می کند. هر بخش از اطلاعات با استفاده از یک الگوریتم ترکیب می‌شود و با استفاده از اطلاعات سیاه‌چاله و تنظیمات تلسکوپ، فضاهای خالی برای پر کردن وارد می‌شوند.

یکی از مهمترین ویژگی های تصویر تولید شده توسط تلسکوپ افق رویداد، وجود حلقه ای درخشان است که به نظر می رسد ناشی از خمش نور دوار پلاسمای داغ به دلیل گرانش شدید سیاهچاله است. از طرفی پرکردن جاهای خالی این تصویر نیز نیاز به فرضیه دارد. این دقیقا همان کاری است که ماکوتو میوشی و همکارانش در رصدخانه ملی نجوم انجام دادند. محققان با پردازش مجدد داده های تلسکوپ، نور جمع آوری شده توسط تلسکوپ ها را در میدان دید بسیار بزرگتری مشاهده کردند. گفته می شود پس از ایجاد چنین تغییری در تصویر نهایی، حلقه ای ظاهر نشد.

تنها دو نقطه روشن متمایز در تصویر محققان وجود دارد، یکی احتمالا نشان دهنده منطقه اطراف سیاهچاله و دیگری منطقه دوران. به گفته میوشی، یکی از دلایل خطا در پردازش تصویر نهایی این تلسکوپ، محدودیت میدان دید است. او گفت که پیکربندی شبکه تلسکوپ ممکن است باعث این خطا شده باشد و ممکن است به ساختارهای واقعی در فضا مرتبط نباشد. او معتقد است که این اشتباه ممکن است در رابطه با تصویر تازه منتشر شده از یک سیاهچاله در قلب کهکشان راه شیری صورت گرفته باشد.

از سوی دیگر، دانشمندان پروژه مربوط به تیم تلسکوپ Event Horizon معتقدند که کاهش میدان دید این تلسکوپ هنگام ایجاد این رویکرد اشتباه است. آنها معتقدند که محققان ژاپنی به دلیل استفاده از میدان دید بزرگ، نور را در اطراف تصویر پراکنده کرده اند. تیم تلسکوپ افق رویداد متشکل از چهار تیم مجزا بود که از چهار روش مختلف برای تبدیل داده ها به تصویر نهایی استفاده کردند. به گفته مسئول این پروژه، تصاویر تهیه شده نهایی از جمله پرتحقیق ترین تصاویر تداخل سنجی است که در نهایت منتشر شده است.