• خانه
  • اخبار
  • محققان ژاپنی اولین LED نقطه کوانتومی را با سبوس برنج ساختند

محققان ژاپنی اولین LED نقطه کوانتومی را با سبوس برنج ساختند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
محققان ژاپنی اولین LED نقطه کوانتومی را با سبوس برنج ساختند

محققان نوعی LED نقطه کوانتومی را با استفاده از پوسته برنج ایجاد کرده اند که علاوه بر کمک به محیط زیست، ممکن است پتانسیل استفاده در زمینه های مختلف را نیز داشته باشد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، نقاط کوانتومی نیمه هادی های کوچکی کوچکتر از 10 نانومتر هستند که دارای خواص الکترونیکی هستند. این نقاط کوانتومی را می توان در زمینه های مختلفی مانند تلویزیون، سلول های خورشیدی، درمان پیشرفته سرطان و غیره استفاده کرد. اما تاکنون به دلیل مشکلات زیست محیطی امکان تولید انبوه آنها وجود نداشته است.

محققان دانشگاه هیروشیما قبلاً یک نقطه کوانتومی سیلیکونی با استفاده از نور LED از سبوس برنج ریزدانه ساخته اند. این نقاط به دلیل مکانیک کوانتومی با سایر ذرات متفاوت است که آن را برای استفاده در فناوری نانو مناسب می کند. این نقاط، هنگامی که توسط نور ماوراء بنفش روشن می شوند، به الکترون اجازه می دهند در یک نقطه کوانتومی در حالت انرژی بالاتر برانگیخته شوند. با بازگشت به باند ظرفیت، این الکترون قادر خواهد بود با انتشار نور انرژی آزاد کند و نور آن به این اختلاف انرژی در ظرفیت بستگی دارد.

نقاط کوانتومی خواصی شبیه به نیمه هادی های حجیم اتم ها یا مولکول های گسسته دارند. با تغییر شکل و اندازه ویژگی های آنها نیز تغییر خواهد کرد. بزرگترین آنها، با قطر 5 تا 6 نانومتر، طول موج بیشتری دارند و رنگ های نارنجی و قرمز ساطع می کنند. نقاط کوانتومی با رنگ هایی مانند آبی و سبز طول موج کوتاه تری خواهند داشت. ترکیب صحیح نقاط کوانتومی رنگ های خاصی را ایجاد می کند. از مهمترین کاربردهای نقاط کوانتومی می توان در ترانزیستورهای الکترونیکی تک، ال ای دی، لیزرها، منابع تک صوتی، تصاویر پزشکی و سلول های خورشیدی استفاده کرد. حتی به دلیل اندازه کوچک آنها می توان برای چاپ جوهر افشان و سانتریفیوژ استفاده کرد.