منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • محققان موفق به معکوس کردن پیری در تخم های انسان شده اند

محققان موفق به معکوس کردن پیری در تخم های انسان شده اند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
محققان موفق به معکوس کردن پیری در تخم های انسان شده اند

با معکوس کردن روند پیری تخمک های انسان در آینده، دانشمندان می توانند به زنان کمک کنند تا در دهه ششم زندگی خود مادر شوند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری اخبار تکنا، در یک پیشرفت بزرگ، دانشمندان موفق شدند پیری تخم‌های انسان را معکوس کنند. در این روش تخمک زن 40 ساله با تخمک زن 20 ساله جایگزین می شود.

به طور کلی تعداد تخمک های متولد شده توسط هر زن در طول زندگی یکسان است و به مرور زمان این تخمک ها کیفیت خود را از دست می دهند. به طوری که امکان باردار شدن در سنین بالا وجود ندارد. به طور کلی، زنان در اوایل دهه سوم زندگی، یعنی در دهه 20 تا 30 سالگی، 80 درصد شانس بارداری طبیعی دارند. تا سن 40 سالگی، شانس بچه دار شدن به نصف می رسد و تا دهه ششم، تنها چند صد زن در بریتانیا می توانند مادر شوند.

دانشمندان دانشگاه عبری موفق شده اند روند پیری تخم مرغ را با کمک داروهای ضد ویروسی معکوس کنند. این عامل ضد ویروسی برای درمان بیماران مبتلا به HIV استفاده شده است. بنابراین او موفق شد روند خراب شدن تخم مرغ ها را متوقف کند. این دارو از روند آسیب DNA به دلیل پیری در تخمک جلوگیری می کند. داروی ضد ویروسی در درمان HIV نیز برای جلوگیری از آسیب ژنتیکی در طول عفونت استفاده می شود.

در این مطالعه تخمک هایی که روند پیری معکوس آنها معکوس شده است هنوز باردار نشده اند و نمی توان تعیین کرد که آیا می توان از این روش برای افزایش باروری استفاده کرد یا خیر. امیدواریم با انجام این روش درمانی بر روی حیوانات یا احتمالاً انسان ها بتوان با این روش سقط جنین و نقص مادرزادی در مادران مسن را کاهش داد. به گفته این دانشمندان، احتمال افزایش باروری در زنان مسن در 10 سال آینده وجود دارد.