• خانه
  • اخبار
  • محققان معتقدند سرعت صوت در مریخ کمتر از زمین است

محققان معتقدند سرعت صوت در مریخ کمتر از زمین است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار

اخیرا اطلاعاتی از یک مریخ نورد ناهموار ارسال شده است که سرعت صوت در مریخ و زمین را نشان می دهد.

محققان آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا با تجزیه و تحلیل صداهای ثبت شده توسط مریخ نورد ناهموار به نتایج جدیدی در مورد سرعت صوت در مریخ دست یافته اند. این سرعت به دلیل جو نازک و همچنین دی اکسید کربن متفاوت در ارتفاعات کم و زیاد است.

سرعت صوت به عنوان سرعت موج صوتی در ثانیه در یک مایع تعریف می شود. از طرف دیگر، زیر و بمی صدا با کیفیت است. دانشمندان اخیراً صداهای ثبت شده در مریخ را مورد مطالعه قرار داده اند و متوجه شده اند که صداهای مریخ به دلیل جو بسیار نازک آن با چه سرعتی حرکت می کنند. از این صداها می توان برای مطالعه تغییرات فشار هوای سیاره نیز استفاده کرد.

با کمک این صداهای ضبط شده می توان به وضعیت استقامت نیز دست یافت. به طور کلی سرعت صوت روی زمین حدود 340 متر بر ثانیه است. اما در مریخ در ارتفاعات پایین سرعت به 240 متر در ثانیه و در ارتفاعات بالا به 250 متر در ثانیه خواهد رسید. این ممکن است به دلیل جو سرد دی اکسید کربن و تأثیر آن بر سرعت صوت باشد. این در حالی است که پیش از این، بدون مطالعه صداهای ضبط شده، چنین پدیده ای کشف نشده بود.

این فضانورد انعطاف پذیر در حال حاضر در ماموریتی به مریخ است تا نشانه هایی از آب و حیات باستانی را در سیاره سرخ پیدا کند. مریخ نورد در سال 2021 در نزدیکی دهانه فرود آمد. پس از یک سال کاوش در زمین در مناطقی مانند جنوب و غرب، مریخ نورد اکنون قصد دارد به محل فرود خود بازگردد تا تحقیقات بیشتری در دلتای باستانی انجام دهد.