• خانه
  • اخبار
  • محققان در تلاش برای تولید اکسیژن و سوخت از ترکیبات موجود در خاک ماه هستند

محققان در تلاش برای تولید اکسیژن و سوخت از ترکیبات موجود در خاک ماه هستند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
محققان در تلاش برای تولید اکسیژن و سوخت از ترکیبات موجود در خاک ماه هستند

محققان چینی در تلاش هستند تا سوخت مورد نیاز برای ماموریت های فضانوردان در خاک ماه را از طریق ترکیبات موجود در آن خاک تولید کنند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری اخبار تکنا، دانشمندان دانشگاه نانجینگ چین می گویند ترکیباتی در خاک ماه وجود دارد که می توان از آنها برای تولید اکسیژن و سوخت استفاده کرد. مطالعات اخیر نمونه‌های جمع‌آوری‌شده از سطح ماه توسط فضاپیمای Chang E5 در سال 2020 نشان می‌دهد که خاک ماه حاوی ترکیبات آهن و تیتانیوم است که وقتی با نور خورشید و دی اکسید کربن ترکیب می‌شوند، می‌توانند به عنوان یک کاتالیزور برای استفاده عمل کنند.

قبلا از این روش برای استخراج آب از اکسیژن و هیدروژن استفاده می شد. از سوی دیگر، فضانوردان دی اکسید کربن را نیز بازدم می کنند که در ترکیب با هیدروژن می تواند هیدروکربن هایی مانند متان تولید کند. همچنین می توان از متان به عنوان سوخت در ماموریت های فضانوردی استفاده کرد. البته هنوز راه زیادی تا اعمال این روش باقی مانده است و این دانشمندان به دنبال سیستمی هستند که از نور ماه و خورشید استفاده کند. در صورت اعمال این روش، کاهش زیادی در هزینه ماموریت های فضایی ایجاد می شود.

چین اکنون یکی از کشورهای پیشرو در صنعت هوافضا پس از روسیه و ایالات متحده است و تحقیقات اخیر نمونه ای عملی از پیشرو بودن صنعت هوافضا است. چین قصد دارد تا سال 2030 با همکاری روسیه یک ایستگاه تحقیقاتی بین المللی رباتیک راه اندازی کند. از سوی دیگر، حضور طولانی مدت ماه توسط برنامه آرتمیس ناسا تا سال 2025 محقق خواهد شد.