• خانه
  • اخبار
  • محققان ایرانی موفق به مدل سازی مغز در هنگام خواب شدند

محققان ایرانی موفق به مدل سازی مغز در هنگام خواب شدند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
محققان ایرانی موفق به مدل سازی مغز در هنگام خواب شدند

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر مدلی از مراحل مغز در خواب ابداع کرده اند. این مدل تمام مراحل مغز را در فرآیند خواب ارائه می دهد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، پروژه ای که توسط محققان ایرانی به سرپرستی محمود علیپور از دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شده است با عنوان مدل تعاملی انتقال خواب با استفاده از سیگنال EEG به عنوان جعبه سیاه، رفتار نورون های مغز در هنگام خواب را به صورت تعاملی نشان می دهد. . علیپور درباره این پروژه می گوید: این پروژه اولین مدل ساخته شده در رابطه با رفتار شبکه های عصبی مغز در فاز خواب است که با استفاده از سیگنال EEG انجام می شود.

تاکنون، تمام مدل‌سازی‌ها فقط به چرخه‌های خواب و بیداری یا چرخه‌های رویا و خواب در رفتار مغز نگاه کرده‌اند. اما مدل ارائه شده توسط محققان ایرانی، علاوه بر چرخه های رفتارهای نوظهور، تمامی مراحل خواب را در سیستم بیولوژیکی خودسازمانده مغز مدل سازی می کند.

به گفته علیپور، این پروژه خود بخشی از یک پروژه بزرگتر برای مطالعه رفتار مغز در اختلالات خواب است. مجری طرح افزود: برای مدلسازی تکاملی مراحل خواب سالم انسان، لازم است ابتدا مدلسازی تحقیقاتی انجام شود و در صورت موفقیت آمیز بودن این ایده، در مورد اختلالات خواب نیز اعمال شود. درصد تحقیقات قابل قبول در این مدل سازی در آینده ممکن است در پیش بینی بروز ناهنجاری ها و اختلالات در مراحل مختلف خواب موثر باشد.