• خانه
  • اخبار
  • محققان ایرانی روشی را برای تبدیل ضایعات پارچه به تخته ام دی اف پیشنهاد کرده اند

محققان ایرانی روشی را برای تبدیل ضایعات پارچه به تخته ام دی اف پیشنهاد کرده اند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
محققان ایرانی روشی را برای تبدیل ضایعات پارچه به تخته ام دی اف پیشنهاد کرده اند

محققان کشورمان راه حل جدیدی برای بازیافت زباله های مختلف در صنعت نساجی ارائه کردند. در این روش از ضایعات پارچه برای تولید تخته های ام دی اف استفاده می شود.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، تا سال 2025 میزان زباله های خانگی تولیدی حدود 6 میلیارد تن خواهد بود. به این ترتیب سرانه تولید زباله در جهان حدود 42 کیلوگرم در روز برآورد می شود. از کل تولید زباله، تنها 6 درصد قابل بازیافت است. ده درصد را می توان به کمپوست تبدیل کرد و بقیه را به تنهایی دفن کرد.

به طور کلی، بسیاری از زباله های جامد منعکس کننده هستند. به همین دلیل روش های مختلفی برای بازیافت این زباله ها در کشورهای پیشرفته مورد توجه قرار گرفته است. محقق دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به بررسی روش بازیافت بافت در تولید تخته الیاف چوب پرداخته است. در این تحقیق ضایعات پارچه تولیدی در تهران از مبدا جداسازی و سپس با استفاده از چسب اوره فرمالدئید، تخته‌های MDF از تبدیل ضایعات بافت به الیاف صنعتی ساخته شد. سپس استحکام این صفحات و همچنین مدول الاستیسیته و چسبندگی و برخی خواص فیزیکی دیگر اندازه گیری می شود.

در نتیجه این آزمایش مشخص شد که می توان تخته های ام دی اف را با کمک ضایعات بافت تهیه کرد. ضایعات بافت نیز از این طریق مدیریت می شود. سرپرست این پژوهش گفت: تولید MDF با استفاده از ضایعات پارچه به دلیل بازیافت زباله نه تنها باعث کاهش آلودگی می شود، بلکه سلامت انسان و محیط زیست را نیز بهبود می بخشد. این امر همچنین نیاز به منابع چوب جنگلی را کاهش می دهد.