• خانه
  • اخبار
  • محققان ایده باتری‌های گرانشی را برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر پیشنهاد می‌کنند

محققان ایده باتری‌های گرانشی را برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر پیشنهاد می‌کنند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
محققان ایده باتری‌های گرانشی را برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر پیشنهاد می‌کنند

در حال حاضر از سوخت های فسیلی برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در شرایط نامناسب استفاده می شود. به همین دلیل است که دانشمندان در زمانی که امکان استفاده از انرژی های تجدیدپذیر وجود ندارد، سعی کرده اند باتری های گرانشی را جایگزین کنند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، باتری های گرانشی می توانند انرژی مورد نیاز مردم را در زمانی که باد نمی وزد یا دریا مواج نیست، تامین کنند. به گفته کارشناسان، با افزایش ظرفیت باتری های لیتیوم یونی می توان انرژی را ذخیره کرد و نیازهای انسان را برطرف کرد. برخی از افراد نیز می خواهند از هیدروژن خالص استفاده کنند. اما ایده جدید محققان استفاده از نیروی گرانشی است که به طور نامحدود در دسترس ما است.

طبق قوانین نیوتن، انرژی در هر جسمی در صورت بالا آمدن ذخیره می شود. به همین دلیل، دانشمندان بر این باورند که وقتی انرژی‌های خالص در دسترس هستند، انرژی اضافی باید در ارتفاع معینی از وزن ذخیره شود تا سپس در هنگام فرود، با نیروی گرانش انرژی تولید کند. حتی در حال حاضر از روشی مانند پمپ آب استفاده می شود که در آن آب با انرژی اضافی بالا می رود و در صورت لزوم با استفاده از ژنراتورهای برق آبی به پایین باز می گردد. البته این روش مشکلاتی دارد.

استارتاپی به نام Gravitricity در تلاش است تا نمونه اولیه باتری گرانشی خود را بسازد. در این نمونه یک برج فولادی 15 متری وجود دارد که 50 تن وزن آهن را در خود ذخیره می کند. یک ژنراتور الکتریکی می تواند با پایین آوردن این جعبه فلزی سنگین و رها کردن آن، برق تولید کند. جیل مک فرسون از این استارت آپ می گوید: «این یک نمونه اولیه برای تحقق این ایده در مقیاس کوچک است که می تواند 250 کیلووات برق را در لحظه تولید کند. این مقدار برق می تواند انرژی 750 خانه را تامین کند. به گفته مک فرسون، با کنترل این سیستم می توان عمر قطعات مکانیکی آن از جمله کابل بالابر را افزایش داد. بنابراین عمر مفید این سیستم به چندین دهه خواهد رسید.