• خانه
  • اخبار
  • محققان از هولوگرام های چاپ سه بعدی برای درمان آلزایمر و بیماری پارکینسون استفاده کرده اند.

محققان از هولوگرام های چاپ سه بعدی برای درمان آلزایمر و بیماری پارکینسون استفاده کرده اند.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
محققان از هولوگرام های چاپ سه بعدی برای درمان آلزایمر و بیماری پارکینسون استفاده کرده اند.

هولوگرام های چاپ سه بعدی محققان را می توان برای افزایش اثربخشی داروها در درمان آلزایمر و پارکینسون استفاده کرد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، محققان اسپانیایی از هولوگرام هایی استفاده کرده اند که برای باز کردن سد خونی مغزی به طور موثر و با غلظت بالا طراحی شده اند. این هولوگرام ها همچنین به افزایش اثربخشی داروها در درمان آسیب های سیستم عصبی مرکزی کمک می کند.

فرانسیسکو کامارنا، یکی از محققان این پروژه در دانشگاه والنسیا در اسپانیا می گوید: «سونوگرافی متمرکز می تواند برای درمان بیماری های عصبی استفاده شود. این اشعه ها پتانسیل ایجاد اثرات درمانی را به روشی دقیق و غیر تهاجمی دارند. وی گفت: این روش دو مشکل عمده درمانی در ساختارهای سیستم عصبی مرکزی دارد.

یکی اثر اعوجاج و ضعیف شدن جمجمه و دیگری فضای پیچیده ساختار مغز. هولوگرام های طراحی شده توسط این محققان می توانند سد خونی مغزی را به صورت کنترل شده باز کنند. همچنین اعوجاج ایجاد شده را اصلاح می کند و در عین حال امکان ایجاد سونوگرافی چند کانونی در ساختار مغز را فراهم می کند. نوه جیمینز یکی دیگر از محققین این پروژه می گوید: از طریق این هولوگرام ها می توان سونوگرافی را در دو جهت و دقیقاً به قسمت های مختلف مغز منتشر کرد.

در این روش از سونوگرافی و مبدل هولوگرام استفاده می شود. مبدل به عنوان یک بلندگو ممکن است در اثر لرزش دچار لرزش شود. هولوگرام نیز موج را از مقابل مبدل عبور می دهد. با قرار دادن مخروط آب در کنار جمجمه می توان از آن برای انتشار موج قبل از رسیدن به مغز بیمار استفاده کرد. هنگامی که موج از مغز عبور می کند، می توان روی قسمت مورد نظر مغز تمرکز کرد. در همین حال، میکرو حباب‌ها وارد جریان خون می‌شوند که با رسیدن به مویرگ‌های مغز به لرزه در می‌آیند. در این زمان، بافت‌های مرتبط با سد خونی از شکاف‌های کوچک باز می‌شوند و مولکول‌های دارو می‌توانند از آنها عبور کنند تا بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر بگذارند و آسیب را التیام بخشند.