• خانه
  • اخبار
  • محققان از باکتری ها برای روشن نگه داشتن کامپیوتر استفاده کرده اند

محققان از باکتری ها برای روشن نگه داشتن کامپیوتر استفاده کرده اند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
محققان از باکتری ها برای روشن نگه داشتن کامپیوتر استفاده کرده اند

محققان از جلبک های سبز آبی برای فعال نگه داشتن ریزپردازنده به مدت شش ماه استفاده کردند.

در این فرآیند از یک باکتری به نام سیانوباکتریا که به جلبک های سبز و آبی معروف است استفاده شد و محققان توانستند با کمک این جلبک انرژی مورد نیاز برای کارکردن ریزپردازنده را به مدت شش ماه تامین کنند. انرژی مورد نیاز سیانوباکتری ها از خورشید می آید. برای این منظور، محققان علاوه بر سیانوباکترها، از یک آند آلومینیومی استفاده کردند و آنها را به عنوان باتری قلمی در یک ظرف پلاستیکی و فولادی قرار دادند.

ریزپردازنده همچنین شروع به کار بر روی طرحی برای انجام برخی محاسبات کرد. محققان در حال آزمایش بیماری عروق کرونر قلب از شیوع این بیماری هستند. در نهایت در این مطالعه توانستند با کمک این جلبک کامپیوتر را به مدت شش ماه فعال نگه دارند. میانگین انرژی ریزپردازنده به دست آمده در طول آزمایش 1.4 میکرو آمپر با ولتاژ 0.72 ولت از این باکتری بود. باتری AAA همچنین می تواند 1.5 ولت تولید کند که با گذشت زمان کاهش می یابد.

پس از جداسازی پردازنده از دستگاه، سیانوباکتری ها به تولید برق ادامه می دهند. به گفته بامبلبی، بیوشیمیدان دانشگاه کمبریج، سیانوباکتری هنوز فعال است و با توجه به شرایط مساعد مانند نور، گرما و آب، مشخص نیست چه زمانی کارش متوقف خواهد شد. به گفته محققان، از این باکتری می توان به عنوان نوعی باتری برای تامین انرژی دستگاه های الکترونیکی بسیار کوچک استفاده کرد.