• خانه
  • اخبار
  • مجموعه هنری خصوصی پل آلن در یک حراجی رکورد بیش از 1.5 میلیارد دلار فروخته است

مجموعه هنری خصوصی پل آلن در یک حراجی رکورد بیش از 1.5 میلیارد دلار فروخته است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مجموعه هنری خصوصی پل آلن در یک حراجی رکورد بیش از 1.5 میلیارد دلار فروخته است

مجموعه هنری خصوصی پل آلن در یک حراجی رکورد بیش از 1.5 میلیارد دلار فروخته است
نقاشی پل آلن “Les Poseuses, Ensemble (نسخه کوچک)” اثر ژرژ سورات که روز چهارشنبه در حراجی به قیمت 149 میلیون دلار فروخته شد. (تصویر از کریستی)

فروش مجموعه هنری خصوصی پل آلن، یکی از بنیانگذاران فقید مایکروسافت، رکوردهای حراج چهارشنبه شب را شکست، پس از اینکه کریستیز نیویورک بیش از 1.5 میلیارد دلار برای آثار نمادین مختلف فروخت.

نیویورک تایمز اولین روز فروش را بزرگترین روز در تاریخ حراج نامید، زیرا چندین نمونه جداگانه هر کدام بیش از 100 میلیون دلار فروخته شدند. کریستیز – که توییت جریان فعلی تصاویر برای فروش با برچسب #AuctionRecord – گفت که این مجموعه شامل بیش از 150 شاهکار با 500 سال تاریخ هنر است. فروش در روز پنجشنبه با نقاشی ها و مجسمه های بیشتر ادامه دارد.

یکی از گران‌ترین اقلام، Les Poseuses, Ensemble (نسخه کوچک) ساخته ژرژ سورات بود که 149 میلیون دلار فروخت. شامل نقاشی هایی از پابلو پیکاسو، ونسان ون گوگ، پل سزان، جاسپر جانز، اندرو وایت، جورجیا اوکیف، دیوید هاکنی و غیره است.

یکی دیگر از فروش قابل توجه، همانطور که توسط تایمز اشاره شده است، عکس ادوارد اشتایچن “The Flatiren” در سال 1904 از ساختمان معروف نیویورک بود. برای تعیین بالاترین قیمت حراج برای هنرمند، چهار برابر بالاتر از برآورد ۱۲ میلیون دلاری هزینه شد. تایمز گزارش داد که این دومین بالاترین قیمتی است که تا به حال برای یک عکس پرداخت شده است، پس از فیلم Le Violon d’Ingres اثر Man Ray در سال 1924.

مجموعه هنری خصوصی پل آلن در یک حراجی رکورد بیش از 1.5 میلیارد دلار فروخته است
عکس ادوارد استایچن در سال 1904 “The Flatiren.” (تصویر توسط کریستیز)

کریستیز در داستانی که خلاصه‌ای از این مجموعه را ارائه می‌کند، می‌گوید: «آقای آلن با استفاده از دیدگاه رویایی خود، مجموعه‌ای از آثار هنری با کیفیتی بی‌نظیر خلق کرد. از استادان مشهور قدیمی و امپرسیونیست های پیشگام گرفته تا رهبران انتزاع پس از جنگ و پیشگامان کار امروزی، این مجموعه روح انقلابی هنرمندان برجسته را در طول 500 سال تاریخ ترسیم می کند.

برنامه‌های این حراج برای اولین بار در ماه آگوست به عنوان بخشی از تلاش املاک پل جی آلن و خواهرش جودی آلن به عنوان مجری، برای انحلال دارایی‌های عظیم این میلیاردر نیکوکار در طیف وسیعی از منافع اعلام شد.

عواید حاصل از فروش، مطابق با خواسته های آلن، که در سال 2018 بر اثر لنفوم غیر هوچکین در سن 65 سالگی درگذشت، صرف امور خیریه خواهد شد.

جودی آلن در ماه آگوست گفت: “پل واقعاً قدرت و اهمیت هنر را درک می کرد و همیشه خوشحال بود که این تجربه را با دیگران به اشتراک بگذارد.” “من بسیار خوشحالم که این مجموعه بی نظیر را در دستان عملیات درجه یک کریستی در اختیار دارم تا از عبور ایمن آن به کلکسیونرهای جدید در سراسر جهان اطمینان حاصل کنم و در نتیجه منابع را برای چشم انداز بشردوستانه آینده که برادرم در نظر دارد به حداکثر برسانم.”

جودی آلن به کریستیز گفت که برادرش «بر این باور است که هنر نمایانگر دیدگاهی منحصر به فرد از واقعیت است – ترکیبی از حالت درونی و چشم درونی هنرمند – به گونه‌ای که می‌تواند الهام بخش همه ما باشد. مجموعه او منعکس کننده تنوع علایق اوست، با اسرار و زیبایی خاص خود.

مجموعه هنری خصوصی پل آلن در یک حراجی رکورد بیش از 1.5 میلیارد دلار فروخته است
La Montagne Sainte-Victoire ساخته پل سزان 138 میلیون دلار فروخته شد. (تصویر از کریستی)

اما یک کارشناس هنری به تایمز گفت که این مجموعه توانایی پل آلن را برای خرید بیشتر از اشتیاق زیبایی‌شناختی‌اش منعکس می‌کند.

“مثل ذهن تکنولوژیک است – همه چیز در شرایط شگفت انگیز است، رنگ های روشن، نه خیلی آزاردهنده، نه خیلی جنسی – مانند یک شخص یا یک کامپیوتر که به آن فکر می کند. آدام لیندمان، فروشنده و کلکسیونر، به روزنامه گفت. «فکر نمی‌کنم این مجموعه چیز زیادی درباره او بگوید. شما می توانید همه چیز را طی کنید و به پل آلن دل نبندید. بسیار تحلیلی و بسیار دقیق است.»

از زمان مرگ آلن، خواهرش پیشرفت قابل توجهی در فروش اموالش داشته است.

موزه رزمی و زرهی میراث پرواز، مجموعه بزرگی از مصنوعات هوایی و نظامی که آلن در سال 2004 در اورت، واشنگتن تأسیس کرد، در 4 اوت فروخته شد. Stratolaunch، شرکتی که آلن برای ساخت سکوی پرتاب موشک پرنده تأسیس کرد، در سال 2019 به مالکان جدید منتقل شد. و قایق 414 فوتی Octopus آلن – بخشی قایق مهمانی، بخشی کشتی تحقیقاتی – در سال 2021 فروخته شد. و 303 فوت تاتوش طولانی اخیراً پس از ثبت نام 90 میلیون دلاری فروخته شد.

فرنچایزهای سیاتل سیهاوکز و پورتلند تریل بلیزرز NFL و NBA متعلق به املاک آلن هنوز برای فروش قرار نگرفته اند، اما در نهایت فروخته خواهند شد.