• خانه
  • اخبار
  • مجموعه آثار هنری پل آلن به ارزش یک میلیارد دلار توسط کریستیز با فروش بی‌سابقه‌ای به حراج گذاشته می‌شود.

مجموعه آثار هنری پل آلن به ارزش یک میلیارد دلار توسط کریستیز با فروش بی‌سابقه‌ای به حراج گذاشته می‌شود.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
مجموعه آثار هنری پل آلن به ارزش یک میلیارد دلار توسط کریستیز با فروش بی‌سابقه‌ای به حراج گذاشته می‌شود.

مجموعه آثار هنری پل آلن به ارزش یک میلیارد دلار توسط کریستیز با فروش بی‌سابقه‌ای به حراج گذاشته می‌شود.
نقاشی پل سزان “La montagne Sainte-Victoire” از مجموعه پل آلن. (کریستی از طریق پل جی. آلن استیت)

مجموعه گسترده هنری خصوصی پل آلن، یکی از بنیانگذاران مایکروسافت، به ارزش بیش از یک میلیارد دلار، توسط کریستیز در جایی که خانه حراج آن را “بزرگترین و منحصر به فردترین حراج هنری در تاریخ” می نامد فروخته خواهد شد.

به گفته کریستیز، آلن که یک مجموعه دار قدیمی است، بیش از 150 شاهکار دارد که 500 سال تاریخ هنر را در بر می گیرد.

مجموعه آثار هنری پل آلن به ارزش یک میلیارد دلار توسط کریستیز با فروش بی‌سابقه‌ای به حراج گذاشته می‌شود.
پل آلن. (عکس از Beatrice de Gea از طریق Vulcan Inc.)

عواید حاصل از فروش که برای نوامبر برنامه ریزی شده است، مطابق با خواسته های آلن، که در سال 2018 در سن 65 سالگی بر اثر لنفوم غیرهوچکین درگذشت، صرف امور خیریه خواهد شد.

جودی آلن، خواهر آلن، مجری دارایی پل جی آلن، گفت: “پل واقعاً قدرت و اهمیت هنر را درک می کرد و همیشه خوشحال بود که آن تجربه را با دیگران به اشتراک بگذارد.” “من بسیار خوشحالم که این مجموعه بی نظیر را در دستان عملیات درجه یک کریستی در اختیار دارم تا از عبور ایمن آن به کلکسیونرهای جدید در سراسر جهان اطمینان حاصل کنم و در نتیجه منابع را برای چشم انداز بشردوستانه آینده که برادرم در نظر دارد به حداکثر برسانم.”

آلن در کنار فعالیت‌های بشردوستانه بسیاری در سیاتل و سراسر جهان، و علاقه‌اش به موسیقی، فرهنگ پاپ، فناوری، ورزش و هوانوردی، یک مجموعه‌دار مشتاق هنر بود.

نیویورک تایمز گزارش داد که او پس از بازدید از تیت بریتانیا در لندن، جایی که “محور مناظر عاشقانه دریای جی ام دبلیو ترنر و نقاشی های پاپ لیختنشتاین” شده بود، “باگ هنر را گرفتار کرد”.

آلن نمایشگاه هنر سیاتل را تأسیس کرد، نمایشگاهی که در مرکز رویداد Lumen Field برای نمایش آثار منحصر به فرد و نوآورانه برگزار شد. یکی از ساکنان مکرر موزه هنر سیاتل، آثاری از مجموعه آلن در نمایشگاه SAM در سال 2019 به نمایش گذاشته شد.

نمایشگاه هنر سیاتل
نمایشگاه هنر سیاتل در مرکز رویداد لومن فیلد چند سال پیش. (از شرکت Vulcan Inc.)

پل آلن حامی خستگی ناپذیر هنر با تعهدی باورنکردنی به این شهر بود. کیمرلی رورشاخ، مدیر و مدیر عامل سابق SAM، در سال 2019 قبل از افتتاحیه «میراث فرهنگی: مجموعه‌ای از نقاشی‌ها از مجموعه خانواده پل جی آلن» گفت میراث فرهنگی او ما را احاطه کرده است.

جودی آلن به کریستیز گفت که برادرش «بر این باور است که هنر نمایانگر دیدگاهی منحصر به فرد از واقعیت است – ترکیبی از حالت درونی و چشم درونی هنرمند – به گونه‌ای که می‌تواند الهام بخش همه ما باشد. مجموعه او منعکس کننده تنوع علایق اوست، با اسرار و زیبایی خاص خود.

پس از مرگ آلن، خواهرش به طرز چشمگیری دارایی های او را تغییر داد.

موزه رزمی و زرهی میراث پرواز، مجموعه بزرگی از مصنوعات هوایی و نظامی که آلن در سال 2004 در اورت، واشنگتن تأسیس کرد، در 4 اوت فروخته شد. Stratolaunch، شرکتی که آلن برای ساخت سکوی پرتاب موشک پرنده تأسیس کرد، در سال 2019 به مالکان جدید منتقل شد. و قایق 414 فوتی Octopus آلن – بخشی قایق مهمانی، بخشی کشتی تحقیقاتی – در سال 2021 فروخته شد.

در همین حال، آینده در تاسیسات متعلق به آلن مانند تئاتر سینمای سیاتل و موزه + آزمایشگاه‌های کامپیوترهای زنده که از زمان شروع همه‌گیری بسته باقی مانده‌اند، نامشخص است.

جودی آلن در ماه ژوئیه بیانیه ای صادر کرد و گفت که امتیازات سیاتل سیهاوکز و پورتلند تریل بلیزرز NFL و NBA متعلق به املاک آلن هنوز برای فروش قرار نگرفته اند اما در نهایت فروخته خواهند شد.

او گفت که برنامه های برادرش این بود که بیشتر ثروت خود را به امور خیریه اختصاص دهد، “اما املاکی با این اندازه و پیچیدگی ممکن است 10 تا 20 سال طول بکشد تا از بین برود.”