متهم به کلاهبرداری با بلک بری، افزایش قیمت محصولات خود برای سود بیشتر

متهم به کلاهبرداری با بلک بری، افزایش قیمت محصولات خود برای سود بیشتر

بلک بری یکی از قدیمی ترین شرکت ها در زمینه طراحی و تولید گوشی های هوشمند است که سابقه طولانی در این بازار نیز دارد. اما این شرکت دیگر مانند گذشته فعال نیست و اخیراً متهم به کلاهبرداری با بلک بری با افزایش قیمت محصولات خود برای سودآوری بیشتر شدیم. اس ترنجی با من باش.

ماجرای اتهام کلاهبرداری بلک بری چیست؟!

بلک بری دیگر مانند گذشته در طراحی و ساخت گوشی های هوشمند و توسعه برنامه های کاربردی برای آنها فعال نیست. همانطور که رویترز امروز گزارش داد، این شرکت به دنبال حل و فصل شکایتی است که ادعا می کند بلک بری با افزایش سودآوری خط تلفن قدیمی بلک بری 10 خود در یک قرارداد اقدام جمعی اولیه، تقلب کرده است.

بلک بری 10 قرار بود شروع جدیدی برای گوشی های هوشمند بلک بری باشد. در این دادگاه قرار بود از فردا انتخاب هیئت منصفه آغاز شود. هرگونه توافق بین بلک بری و کلاس مستلزم تأیید قاضی ناحیه ای ایالات متحده، کالین مک ماهون است. بلک بری 10 بر اساس یک سیستم عامل کاملاً جدید به نام QNX ساخته شد. این سیستم عامل توسط شرکتی به نام QNX Software Systems که بلک بری آن را در سال 2010 خریداری کرد، توسعه داده شد.

بلک بری این را فرصتی برای راه اندازی مجدد خط تلفن های هوشمند خود دید. او سپس یک مدیرعامل جدید (تورستن هاینز) را استخدام کرد و نام شرکت مادر را از Research in Motion به BlackBerry تغییر داد. این شرکت چندین مدل بلک بری 10 از جمله Z10 را عرضه کرده است که یک گوشی با صفحه نمایش لمسی 4.2 اینچی بدون صفحه کلید فیزیکی QWERTY است. شاید جالب ترین مدل بلک بری 10 پاسپورتی باشد که واقعا اندازه یک پاسپورت بود.

بلک بری پاسپورت به صفحه کلید 4.5 اینچی QWERTY با رزولوشن 1440 در 1440 مجهز بود. این دستگاه دارای صفحه کلید فیزیکی QWERTY بود که از صفحه لمسی برای کلیدهای ثانویه، علائم نگارشی و اعداد نیز استفاده می کرد. اگر بلک بری زودتر به اندروید روی می آورد، به جای تمرکز روی سیستم عامل خود، می توانست فروش خوبی داشته باشد.

در واقع، بلک بری 10 یک سیستم عامل مناسب بود، اما یک فروشگاه نرم افزاری کاملاً مجهز نداشت، که در نهایت باعث شد بلک بری خاموش شود و از اندروید روی بلک بری Priv، تلفنی با صفحه کلید فیزیکی کشویی QWERTY استفاده کند.

خداحافظ بلک بری 🖤 تاریخچه بلک بری و محصولات آن را کاوش کنید

در این دادخواست ادعا شده است که بلک بری با افشا نکردن چشم انداز واقعی فروش بلک بری 10، سهامداران را گمراه کرده است، که به گفته اعضای دادگاه منجر به افزایش قیمت سهام بلک بری شده است. سایر متهمان این پرونده عبارتند از تورستن هاینز مدیر اجرایی سابق، برایان بیدولکا مدیر ارشد مالی سابق و استیو زیپرستاین مدیر ارشد حقوقی سابق.

سرانجام بلک بری نام و نرم افزار خود را به یک سازنده چینی به نام TCL داد که تقریباً با عرضه BlackBerry KeyOne، Key2 و Key2 LE از آن استفاده کرد. اما TCL در آگوست 2020، زمانی که مجوز بلک بری آن منقضی شد، ساخت گوشی های بلک بری را متوقف کرد. در همان ماه، شرکتی به نام OnwardMobility اعلام کرد که برای اولین بار با بلک بری شراکتی برای تولید Berry 5G امضا کرده است.

گوشی جدید قرار بود در سال 2021 معرفی شود اما دستگاهی معرفی نشد. در پشت صحنه، واضح بود که جان چن، مدیر عامل بلک بری، که به دلیل تبدیل این شرکت به ارائه دهنده موفق نرم افزارهای امنیت سایبری مورد تحسین قرار گرفت، تمایلی به بازگشت به تجارت گوشی های هوشمند نداشت. بلک بری مابقی دارایی های گوشی های هوشمند خود (از جمله پتنت ها) را به مبلغ 600 میلیون دلار فروخت.

کمتر از سه هفته پس از اعلام فروش دارایی های باقی مانده این شرکت، OnwardMobility این شایعات را تایید کرد و گفت که بلک بری 5G جدیدی عرضه نخواهد کرد و احتمالا چنین دستگاهی هرگز تولید نخواهد شد.

مرگ محصولات بلک بری مجهز به سیستم عامل این شرکت از 5 ژانویه 2014

مطابق با PhoneArenaتصمیم قاضی برای به تعویق انداختن محاکمه و اجازه دادن به بلک بری برای مذاکره برای یک معامله غیر معمول نیست. رویترز به مطالعه Cornerstone Research اشاره می کند که نشان می دهد از سال 1997 تا 2021، کمتر از 1٪ از پرونده های اوراق بهادار فدرال تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند. در عوض، اکثر این اقدامات پایان یافت یا رد شد.